Najnowszy album hiszpańskiej wokalistki i harfistki Any Alcaide prestiżowy „FRoots Magazine” określił klasyką tzw. world music. W rekomendacji tej skrywa się zapewne uwielbienie artystki do najróżniejszych form muzyki etnicznej, które ze znamienitym rezultatem wykorzystuje w swojej muzyce.

Tym razem inspiracją stały się legendy opowiadające o kobietach oraz ich specyficznej i ważnej roli kulturotwórczej dla określonych narodów i nacji. Jest zatem enigmatyczna Mother Earth ( matka ziemia) wokół której w rytm folkloryzujących piosenek i melodii pojawiają się wspaniałe songi śpiewane przez Anę Alcaide. Z jednej strony meksykańska opowieść o Tialli, chińska legenda „ Dios Luolaien ”, hiszpańskie opowieści z tajemniczego jeziora Vacares w Grenadzie i przejmująca „ La Mujer Mueria ” umiejscowiona przez wokalistkę w hiszpańskich górach Guadarrama.

Ana Alcaide jest popularną oraz znaną osobowością sceny „world music” i doskonale wpisuje się w dzisiejsze pojmowanie i pokazywanie folkloru, tradycji i całego etnicznego zaplecza współczesnej kultury. Doskonale zaistniała albumem „Tales Of Pangea: Gotrasawala Ensemble” – fascynującym spotkaniem  artystki ze znakomitymi muzykami z indonezyjskiej Javy. Niezwykle inspirującym albumem  zawierającym ekscytującą muzykę, łączącą „zachodnie” formy z instrumentami i wzorcami pochodzącymi z tradycyjnej muzyki z regionu jest jej kolejny album „Como la luna y el sol”.  Równie entuzjastycznie przyjęto album  „La Cantiga del Fuego” , który opanował najważniejsze listy World Music Charts. Teraz  album „Leyenda”  podtrzymuje dobrą passę wokalistki, promuje nieszablonową muzykę i trasę koncertową w Europie i Kanadzie.

Dionizy Piątkowski