Anoushka Shankar to nie tylko najsłynniejsza artystka Indii, ale także kolejna ( po Norah Jones) utalentowana córka legendarnego guru muzyki hinduskiej i wirtuoza gry na sitarze –Ravi’ego Shankara. Anoushka pod skrzydłami swego ojca Ravi’ ego zaczęła studiować sitar w wieku dziewięciu lat. Cztery lata później zadebiutowała na scenie i od tamtej pory odwiedziła wszystkie najsłynniejsze sceny świata, w tym kilkunastokrotnie nowojorską Carnegie Hall. Wykształcona klasycznie, sięgała po orkiestrowe dzieła swojego ojca pod batutą Zubina Mehty. Jednocześnie próbowała odnaleźć się także w elektronicznych projektach Nitina Sawhney’a.  Z multiinstrumentalistą Karsh’em Kale nagrała album „ Breathing Under Water”, łączący wiele muzycznych stylów. Gościnnie pojawił się na nim Sting ( Anoushka wystąpiła wcześniej na jego płycie „Sacred Love”) a także siostra artystki, Norah Jones. Wraz  z siostrą zrealizowały także „Traces of You” –  hołd dla ich ojca, Raviego. Bestsellerem okazał się ( wielokrotnie nagradzany na całym świecie)  „ Traveller ” – album stanowiący ciekawą próbę odnalezienia wspólnych korzeni muzyki hinduskiej i flamenco.

Najnowszy „ Land of Gold ”  Anoushka Shankar zrealizowała dla prestiżowej Deutsche Grammophon ( z oficyną związana jest od 2011 roku). Album został wyprodukowany przez Anoushkę i jej męża Joe Wrighta, którego filmowe doświadczenia pomogły nadać ostateczny kształt oraz stworzyć  nastrój i energię nagrania.  Anoushka pracowała z zespołem utalentowanych muzyków: podstawę stanowi trio złożone z Anoushki, słynnego perkusisty grającego na hangu Manu Delago, który jest także współautorem wielu kompozycji oraz Sanjeeva Shankara, ucznia swojego ojca Ravi Shankara, który gra na shehnai, pięknym instrumencie dętym stroikowym pochodzącym z Indii. Na płycie występują także wybitne wokalistki: w utworze “Jump In (Cross the Line)” śpiewa  M.I.A., w “Land of Gold” wspaniała śpiewaczka Alev Lenz, a w “Remain the Sea” aktorka i aktywistka Vanessa Redgrave (która czyta wiersz Pavany Reddy). Ich udział wzbogaca nie tylko stylistycznie ten album  – wszystkie pojawiające się tu artystki to silne kobiety zaangażowane w walkę o równość przeciwko niesprawiedliwości. W ostatnim utworze “Reunion” występuje także chór dziewczęcy “Girls for Equality”.

“Geneza albumu  – wyjaśnia przesłanie muzyki zawartej na płycie – jest związana z problemem ciężkiego losu uchodźców. Tak się złożyło, że dokładnie w tym czasie, kiedy urodziło się moje drugie dziecko, byłam bardzo zaniepokojona wielkim kontrastem pomiędzy możliwościami, jakie ja mogłam zapewnić mojemu dziecku, a sytuacją tych, którzy rozpaczliwie próbowali zapewnić takie samo bezpieczeństwo swoim dzieciom, ale nie byli w stanie tego osiągnąć”

„  Land of Gold ”  to żarliwa odpowiedź artystki na humanitarną traumę związaną z uchodźcami uciekającymi przed konfliktami i biedą. Zawierający wyrafinowane opracowania, mieszaninę gatunków, angażujący różnych muzyków. Album „Land of Gold” to opowieść pełna poetyckiego piękna. Wirtuozka gry na sitarze odkrywa ekspresyjne możliwości instrumentu, swoją grą wyrażając niesłabnące przesłanie nadziei. „ Nićmi łączącymi tę opowieść są tematy braku ciągłości, kruchości, połączone z ciągle obecną, nawet w naszych najgorszych doświadczeniach, nadzieją. Mój instrument stanowi pole, na którym mogę prezentować całą gamę emocji – od agresji, gniewu i czułości, przechodzić przez różnorodne style muzyczne od klasycznego minimalizmu, przez jazz, elektronikę po klasyczne style muzyki indyjskiej  – konkluduje pomysł nowej płyty Anoushka Shankar.

Dionizy Piątkowski