MARIZA

22.02.2007 – Warszawa – Sala Kongresowa

Skład zespołu

Mariza – voice
Luís Guerreiro-portuguese guitar
António Neto – classic guitar
Vasco de Sousa – bass
Joao Pedro Ruela – percussion
Paulo Moreira – cello
António Barbosa – violin
Ricardo Mateus – viola

„Trzykrotne owacje na stojąco były najlepszym podziękowaniem za rewelacyjny występ i możliwość bliskiego kontaktu z najwybitniejszą obecnie śpiewaczką fado… Takie momenty jak ten niezwykle bliski i intymny kontakt z artystką publiczność z pewnością zapamięta na długo.”
RZECZPOSPOLITA, Marek Dusza

Galeria z koncertu


MARIZA

Świat muzyki zawdzięcza Portugali przede wszystkim pełne pasji oraz elegancji fado. Portugalczycy często zastanawiają się nad sukcesem ich ludowych piosenek, zwłaszcza, że istotą tej sztuki jest przecież w znacznym stopniu poetycki tekst urzekająco zdominowany brzmieniem gitar oraz żarliwym, emocjonalnym zaśpiew wokalistów.

„Podobnie jak w przypadku hiszpańskiego flamenco – wyjaśnia etnograf Dionizy Piatkowski, dyrektor ERY JAZZU – także fado – regionalna muzyka ludowa – urosła do rangi narodowego produktu i doskonałego narzędzia promocji kraju i kultury. Miliony turystów odwiedzają kluby i knajpy Lizbony, by przy długich stołach bawiąc się i popijając porto podziwiać popisy mistrzów. Fado prezentowane jest także na dużych koncertach, odbywają się trasy koncertowe gwiazd tej muzyki. Ogromna popularność fado także poza Portugalią stała się fenomenem wielkiej polityki światowego show-businessu i dzisiaj nikogo nie dziwi już fakt, że gwiazdy fado – Misia, Mariza, Cristina Branco, Katia Guerreiro czy ludyczna Dona Rosa sprzedają płyty w milionowych nakładach i ich recitale są ozdoba najważniejszych festiwali i gal koncertowych.”

Choć zmiany społeczne i gospodarcze znacznie ograniczyły role muzyki ludowej w codziennym życiu, to tradycyjna muzyka regionalna, w tym najbardziej popularne także poza Portugalia fado, jest wciąż nieodłącznym elementem wszystkich portugalskich lokalnych świat, uroczystości rodzinnych oraz imprez estradowych. Dziedzictwo tra