W 1978 roku Chuck Mangione został poproszony o nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu „Children of Sanchez” Halla Bartletta na motywach utworu Oscara Lewisa. W filmie główną rolę Jesusa Sancheza zagrał Anthony Quinn. Nagranie to przyniosło muzykowi nagrodę Grammy w kategorii Best Pop Instrumental Performance, zaś utwory takie jak „Children of Sanchez (Overture)” czy „Consuelo’s Love Theme” już na zawsze miały kojarzyć się z  jego nazwiskiem.

Chuck Mangione to – jeden z najbardziej rozpoznawalnych trębaczy jazzowych, artysta który swą wielką karierę zawdzięcza wspaniałym kompozycjom, od kilku dekad stanowiących kanon nowoczesnej i przebojowej muzyki… popularnej. Któż bowiem nie zna słynnych „Children of Sanchez”, „Feels So Good” lub – także nagradzanej Grammy – przeuroczej „Bellavia”? Jeśli do tego dodać brawurowe hymny trębacza otwierające igrzyska olimpijskie w Montrealu i w Lake Placid, milionowe nakłady płyt i status mega-gwiazdy estrady, ukazuje się nam postać herosa komercyjnej ery jazzu. Nie ulega wątpliwości, że Chuck Mangione przeciągnął na stronę jazzu dużą część publiczności, która dotychczas nie należała do grona sympatyków rytmów synkopowanych.

Chuck Mangione zawsze zafascynowany był jazzem. Doskonale muzycznie wykształcony doświadczenie zdobywał akompaniując wielkim jazzmanom (od Dizzie’go Gillespiego i Rona Cartera po Kaia Windinga i Sama Jonesa). Już pierwszy zespół artysty, wspólny pomysł braci Chucka i Gapa Mangione, jednoznacznie definiował fascynacje artysty. Grupa „Jazz Brothers” działała ponad  5 lat,  zapisując się w pamięci fanów jako doskonały zespół hard-bopowy. Potem trębacz grał w orkiestrach Woody’ego Hermana, Maynarda Fergusona i Arta Blakey’a. To wtedy wypracował styl wzorowany na grze Milesa Davisa i Clifforda Browna oraz podjął próby realizacji własnych nagrań. Nieoczekiwanie dla samego trębacza, jego albumy cieszyły się sporym uznaniem, a pojedyncze utwory stawały się autentycznymi przebojami. Takie pojmowanie jazzu zaciąży na całej muzyce Chucka Mangione przez kolejne dekady. Ogromną popularność zyskał pod koniec lat siedemdziesiątych. Skomponowane przez niego „Chase the Clouds Away” zostało użyte jako hymn Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu, a „Give It All You Got” było motywem przewodnim Zimowych Igrzysk Olimpijskich w roku 1980 roku w Lake Placid. W 1978 roku artysta nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu „Children of Sanchez” Halla Bartletta. Nagranie to przyniosło muzykowi Grammy Award i stało się muzycznym znakiem rozpoznawczym Chucka Mangione.

Przez lata Chuck Mangione budował swą popularność i uznanie dzięki przynoszącym sukcesy nagraniom oraz realizując albumy znajdujące akceptację u szerokiej rzeszy słuchaczy. Swą popularność osiągnął w dużej mierze oferując muzykę melodyjną i nieskomplikowaną, niekiedy przyprawioną atrakcyjnymi lub wręcz przebojowymi akcentami latynoskimi. Z drugiej strony, jego kompozycje akceptowane są także przez wybitnych jazzmanów, którzy chętnie włączają je do swego repertuaru. Nie ulega wątpliwości, że Chuck Mangione przybliżył jazzowy idiom olbrzymiej grupie ludzi, którzy zwykle nie deklarują otwarcie swej sympatii dla tego gatunku muzyki.

Dionizy Piątkowski