Jacky Terrasson Trio

17.03.2001 Lublin – Centrum Kultury
18.03.2001 Warszawa – Teatr Buffo

Skład zespołu

Jacky Terrasson – fortepian
Ugonna Okegwo – kontrabas
Leon Parker – perkusja

Jacky Terrasson, młody tygrys fortepianu…składa się na nią perfekcjonistyczne wykształcenie, ogromna wrażliwość na muzycznych partnerów , nieustanna chęć zaskakiwania słuchacza, zadziwiania go tempem, wyrafinowaniem materiału, intuicją. Jeśli gra Patricii Barber trafia do serca, Terrassona zdecydowanie do umysłu, reprezentuje muzyczną inteligencję
RUCH MUZYCZNY, Antoni Beksiak

Galeria z koncertu


Jacky Terrasson Trio

W pełni oddany jazzowej tradycji amerykański pianista i kompozytor Jacky Terrasson jest spadkobiercą wielkich amerykańskich innowatorów jazzu, którzy kreowali swą sztukę w Paryżu lat pięćdziesiątych. To właśnie o nich powstał wybitny film ” Round Midnight ” – obraz składający hołd wielkim, amerykańskim emigrantom jazzu ( Archie Sheep, Bud Powell, Horace Parlan, Quincy Jones, Dexter Gordon, Nina Simone). Nie bez powodu w pianistyce Terrassona upatruje się takich właśnie „parysko-jazzowych” skojarzeń. Na kilka dni przed polskimi koncertami ERY JAZZU pojawi się najnowszy album Trio Terrassona ” A Paris ” z brawurowymi interpretacjami wielkich standardów nowoczesnego jazzu i specyficznej, francuskiej romantyki ( w tym jazzowych interpretacji piosenek Edith Piaf, Jacquesa Brela). Dla albumu najbardziej charakterystycznym stanie się z pewnością ” I Love Paris in the Springtime” , wspaniały standard Cole Portera, teraz będący syntezą jazzowej ekwilibrystyki Jacky Terrassona – Amerykanina w Paryżu.

Jacky Terrasson jest Nowojorczykiem mieszkającym często w Paryżu ( gdzie wychował się i wszechstronnie, także muzycznie, wykształcił ) ,który największe sukcesy artystycznie odnosi w ojczyźnie jazzu. To właśnie w 1993 roku wygrał prestiżowy konkurs ” Thelonious Monk Piano Competition” , który umożliwił mu nie tylko nagranie debiutanckiego albumu ,ale także podjęcie współpracy z plejadą jazzowych gwiazd. Już wkrótce jego zespół towarzyszył w koncertach i nagraniach Betty Carter, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Jimmy’ego Scotta. Z tym charyzmatycznym wokalistą nagrał ( i w całości zaaranżował) bestsellerowy album 'Heaven”. Sukces płyty otworzył przed młodym pianistą kontrakt z prestiżową wytwórnia Blue Note Records, dla której odtąd zaczął realizować doskonale przyjmowane albumy.

Nowojorski „The Sunday Time Magazine” zaliczył młodego pianistę do grona (obok Wyntona Marsalisa, Patricii Barber… ) trzydziestu najwybitniejszych, muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury. Nieczęsto się zdarza, by nagrania młodego muzyka zyskiwały rekomendujące recenzje w prestiżowej prasie jazzowej: magazyn Down Beat dwukrotnie nagrodził” czteroma gwiazdkami ” jego autorskie albumy „Reach” oraz „What It Is”. Natomiast zrealizowany wspólnie z Cassandrą Wilson „Randezvous” okazał się wielkim przebojem wokalistki i pianisty. Jacky Terrasson należy do grona najwybitniejszych i najpopularniejszych wirtuozów jazzowej pianistyki młodego pokolenie. Z drugiej strony jest także wybitnym twórcą i kontynuatorem tradycji oficyny Blue Note Records. To właśnie dla Jacky’ego Terrasssona stworzono specjalny projekt , w którym pianista pojawił się na estradzie obok Herbie’go Hancocka i Wayne’a Shortera – wielkich mistrzów ’ blue note ” jazzu. Premiera programu „A Paris” w ramach ERY JAZZU jest – po raz pierwszy – koncertową prezentacją najnowszego albumu trio.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Jacky Terrasson (1994)
Reach (1995)
Heaven ( 1996; z J. Scottem)
Randezvous (1997; z C.Wilson)
Alive (1998)
What It Is (1999)
A Paris ( 2001)

2015-08-18T13:25:40+02:00