Kubańczyk, który oczarował świat. Trębacz, pianista i kompozytor. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, z tych najważniejszych jest dziesięciokrotnym laureatem nagrody Grammy, sześciokrotnym laureatem statuetek  Billboard Awards oraz nagrody Emmy. To jeden z najbardziej błyskotliwych i twórczych współczesnych artystów jazzowych. Szerokiej publiczności znany jest ze współpracy z wieloma popowymi i soulowymi wokalistami, jak m.in.: Gloria Estefan, Kenny G, Paul Anka, Frank Sinatra, Dave Grusin, Rod Stewart czy Alicia Keys. Koncertował także z Woody’m Hermanem, Herbie Hancockiem, Woody’m Shaw, Stanem Getzem, Tonym Benettem, Patti LaBelle i Céline Dion.

Arturo Sandoval to multiinstrumentalista (także pianista,  perkusista i  wokalista) od lat 70-tych związany z afro-cuban jazzem oraz tzw. modą latynoską w jazzie. Obok Paquito D’Rivera to jeden z najpopularniejszych jazzmanów kubańskich. Muzyki uczył się w słynnej National School of Arts w Hawanie. Międzynarodową karierę zyskał dzięki grupie Irakere oraz rekomendacji, jakiej udzielił mu wielki „promotor” afro-cuban jazzu, Dizzy Gillespie.  Sandoval dzielił swoje artystyczne pomysły wokół projektów związanych z zespołem Irakere ( którego był założycielem) a indywidualne, solowe prezentacje. Przez wiele lat pracował wraz z Dizzym Gillespiem:  gościnnie zapraszając Gillespiego do koncertów i nagrań z Irakere oraz towarzysząc wielkiemu trębaczowi (w 1989 roku) podczas kanadyjskiej premiery „A Night In Havana”. Gillespie zachwycony muzykalnością Sandovala, jego perfekcyjnym opanowaniem instrumentu oraz ekspresyjnym „feelingiem” dołączył go do swojej United Nation Band (koncertującej w Europie).

Jako uznany i ceniony muzyk-solista, kompozytor i aranżer pracuje z najwybitniejszymi zespołami : od recitali z National Symphony Orchestra oraz  Leningrad Symphony Orchestra po liczne autorskie projekty. Arturo Sandoval jest przecież uznanym muzykiem klasycznym, występującym regularnie z czołowymi orkiestrami symfonicznymi z całego świata. Skomponował swój „Koncert na trąbkę i orkiestrę„, który można usłyszeć na „Arturo Sandoval: Classical Album”. Jego klasyczny artyzm przyniósł mu szacunek i podziw najbardziej prestiżowych dyrygentów, kompozytorów i orkiestr symfonicznych na świecie.  Z pewnością jest jednym z najbardziej błyskotliwych, wieloaspektowych i cenionych muzyków naszych czasów.

Dionizy Piątkowski