Amerykański pianista Dave Kikoski to  jeden z niezwykle aktywnych i kreatywnych muzyków współczesnego jazzu. Artysta pojawiający się zarówno w zespołach wielkich innowatorów, jak i lansujący projekty młodych muzyków. Dave Kikoski jest absolwentem  słynnej Berklee College of Music. To właśnie tam pianista poznaje Pata Metheny’ego i dołącza do jego zespołu. Niebawem rezultatem tej znajomości  stanie się   „Te-Vou!” – album Roy’a Haynesa, na którym pojawiają się obaj muzycy. W 1984 roku Dave Kikoski wyjeżdża do Nowego Jorku. Pianista, rekomendowany przez  Roy’a Haynesa,  zaczyna współpracować oraz koncertować z takimi artystami jak Randy Brecker, Joe Henderson, Ron Carter, Al Foster, Buster Williams, czy Bob Berg. To jednak także okres budowanie własnej stylistyki. Choć pianista koncertuje regularnie z  Roy’em Hanesem i Randy’m Beckerem to jest także muzykiem saksofonisty Boba Berga,  z którym nagrywał słynny album „Another Standard”.

Kariera solowa Dave’a Kikoskiego nabiera rozpędu pod koniec lat 90-tych, gdy pianista zwiąże się z holenderską oficyną  Criss Cross Records. Nagrany album  „Inner Trust” zdobywa bardzo dobre recenzje: „ Kikoski wyraźnie podkreśla swoją stylistykę grając jazzowe standardy, ale jednocześnie składa hołd wybitnym postaciom, jak John Coltrane, Thelonious Monk czy Bill Evans).Najbardziej intrygujące zdają się jednak autorskie kompozycje pianisty.Świeżość, a zarazem tajemniczość aranżacji sprawiają, że zespół staje się jeszcze bardziej wyrazisty” – nie kryje entuzjazmu krytyk Ken Franckling z Jazz Times. W 2001 roku Roy Haynes zaprasza Dave’a Kikoskiego do swojej supergrupy. Efektem współpracy z tak wybitnymi muzykami, jak Dave Holland, Roy Hargrove oraz Kenny Garrett jest nominowany do Grammy album „Birds of a Feather: A Tribute To Charlie Parker”.

Dave Kikoski jest niewątpliwie jednym z najważniejszych pianistów jazzowych swojego pokolenia. Lista gwiazd, z którymi współpracował jest długa: Roy Haynes, Randy Brecker, Michael Brecker, Marcus Miller, Bob Berg, John Scofield, Dave Holland, Mike Stern, Jack Dehohnette, Pat Martino, Toots Thielmans, Tom Harrell, Ravi Coltrane, Chris Potter i wielu innych. Dave Kikoski pracuje nad swoim stylem korzystając z możliwości, jakie oferują zarówno rola lidera, jak i sidemana. Pianista, budując swoją indywidualność,  wybiera to co najlepsze w jazzie ( np. album „Que Viva Mingus”), ale także szuka inspiracji w muzyce popularnej ( np. album „Beatlejazz”).

 

 

Dionizy Piątkowski