ARFI (Association à la Recherche d’un Folklore Imaginaire) to francuska instytucja, która powstała w Lyonie w 1978 roku i zjednoczyła artystów muzyki improwizowanej oraz niezależnej kultury. Z połączenia dwóch orkiestr (Marvelous Band i Workshop de Lyon) powstał specyficzny kolektyw z flagową oraz aktywną po dziś dzień orkiestrą La Marmite Infernale orz licznym gronem bezkompromisowych i nonkonformistycznych artystów.

Poprzez free jazzowe koncerty oraz filmowe prezentacje ARFI zyskało swoją międzynarodową sławę a jego estetyka ewoluowała wraz z osobistościami, które przez nią przechodziły. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia ARFI artyści się zmieniali, ewoluowali  ze swoją sztuką,  zmieniła się linia artystyczna a koncepcje artystyczne wzbogacano o nowe wpływy ora idee.  Kluczową w kreatywnych działaniach artystycznych była swego rodzaju obsesja na punkcie folkloru i pielęgnowania tradycji. Stąd muzyczna artystów ARFI jest nie tylko odbiciem ich autentyczności ale i rozpoznawalnym kolorem. Jest także otwarciem na wiele stylistyk oraz inspiracji, eksperymentowaniem i powiązaniem muzyki ze wszystkimi dyscyplinami artystycznymi: poezją, wideo i sztukami wizualnymi. To oczywiste przekraczanie granic estetycznych i wielka swoboda twórczości i eksperymentów. Pokazy i koncerty ARFI powstają wspólnie: wszyscy kompozytorzy są wykonawcami, wszyscy wykonawcy są kompozytorami. Tworzy to specyficzną akcję kulturalną ARFI, która jest nierozerwalnie związana z jej działalnością w zakresie twórczości artystycznej . ARFI angażuje się także w liczne akcje kulturalne, lokując swoje działania na terenach miejskich i wiejskich artyści realizują procesy inwencji i twórczości dostosowane do najróżniejszych odbiorców i miejsc.

Album „Canto General”  przygotowało trio  (Clémence Cognet – skrzypce i śpiew, Olivier Bost– puzon , Clément Gibert -saksofon, klarnet basowy). Sesja składa się z piętnastu utworów inspirowanych piętnastoma pieśniami z epickiego poematu „Canto General” chilijskiego poety Pablo Nerudy. To monumentalne dzieło porusza wiele uniwersalnych tematów: żywa i żyzna ziemia, starożytne cywilizacje, praca, miłość, wolność narodów. Na płycie można znaleźć kilka inspiracji tradycyjną muzykę z Owernii, jest jazz i muzyka improwizowana. W każdym utworze uczestniczył gościnny artysta lub grupa, która miała swobodę uczestniczenia w kompozycjach tria. Współpraca pozwoliła wzbogacić i urozmaicić paletę dźwiękową albumu, nadając tym samym niepowtarzalny i różny wymiar każdemu tytułowi. W projekcie udział wzięli gościnnie zaproszeni : Alain Aubin (głos), Cati Delolme (głos), Damien Grange (głos), Maud Herrera (głos), Dylan James (głos, kontrabas), Radek Klukowski (głos, trąbka), Camille Lainé (głos), Lisa Langlois-Garrigue (głos), La Marmite Infernale (big band ARFI), Jessica Martin Maresco (głos), Juliette Minvielle (głos), Marie Nachury (głos), Laura Tejeda Martin (głos) i Guy Villerd (głos) oraz Antoine Läng (głos, harfa szczękowa).

Dionizy Piątkowski