“Cisza” to debiutancki, autorski album wokalistki i kompozytorki Margo Zuber. Dla realizacji sesji wokalistka zaprosiła wirtuoza gry na organach Hammonda – Kajetana Galasa, pianistę Mateusza Pałkę  oraz perkusistę Grzegorza Pałkę. Połączenie brzmienia organów Hammonda – grających jednocześnie partię basu – z fortepianem, jest niezwykle ciekawym, zestawieniem i być może taki format pojawił się w Polsce po raz pierwszy. W połączeniu z niezwykle rzadkim i niskim głosem wokalistki całość  sesji nabiera szczególnie subtelnej  i emocjonalnej faktury. Margo Zuber tajemnym kontraltem buduje subtelny nastrój, ciekawie wpisuje się w nostalgie organów Hammonda i jazzową romantykę fortepianu.

Margo Zuber  jest wokalistką, autorka tekstów i kompozytorką, absolwentką wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2015 roku otrzymała nagrodę specjalną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w międzynarodowym konkursie Powiew Młodego Jazzu na Krokus Jazz Festival. W 2016 roku, także na Krokus Jazz Festival, wraz ze swoim zespołem zdobyła II miejsce oraz indywidualną nagrodę specjalną. W tym samym roku zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie Blue Note Poznań Competition oraz uczestniczyła w prestiżowych warsztatach New York Jazz Masters. Wraz ze swoim kwintetem i kwartetem występowała na wielu festiwalach ( od Summer Jazz Festiwal Kraków po Bielską Zadymkę Jazzową), współpracowała z Michałem Urbaniakiem, Wojciechem Karolakiem, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Robinsonem, Adamem Czerwińskim, Kajetanem Galasem, Szymonem Miką, Frankem Parkerem, ….

Cisza  odnosi się do poczucia odosobnienia i osamotnienia – wyjaśnia genezę albumu Margo Zuber. Do stanu, w którym dzwoniąca w uszach cisza przeplata się z natłokiem myśli nie dających spokoju. Sposobem artystki na tą gonitwę myśli było przelewanie ich na papier w postaci muzyki i tekstów – do momentu, aż w głowie zapanował spokój. Kompozycje, które znalazły się na płycie zachęcają słuchacza do zatrzymania się i wyciszenia. Prowokują do tego, by w „Ciszy” odnaleźć przestrzeń do własnych przemyśleń”.

Dionizy Piątkowski