GLOBAL SCHWUNG QUINTET – Poznań Jazz Project

7.11.2016, godz.20.00 – Poznań – Centrum Kongresowe UM

Strona główna/Era Jazzu/GLOBAL SCHWUNG QUINTET – Poznań Jazz Project

Skład zespołu

Dawid Kostka – gitara
Seweryn Graniasty – saksofony
Adam Bieranowski – fortepian
Damian Kostka – kontrabas
Maciej Burzyński – perkusja

Jazzowa gala rozpoczęła się od mini-recitalu laureata Nagrody Ery Jazzu 2016. Global Schwung Quintet, kierowany przez poznańskiego gitarzystę Dawida Kostkę, zaprezentował cztery utwory, za sprawą których zespół okazał się cichym bohaterem tego wieczoru. Jego kompozycje dobitnie pokazały, skąd u tak młodych artystów – zainspirowanych nie tylko Davisem i Hancockiem, ale i Rogersem czy Parksem – tyle prestiżowych nagród i wyróżnień. To zasługa każdego z nich… Udział w tym ma Seweryn Graniasty, którego saksofonowe, często bardzo psychodeliczne popisy w „Dr. Jazz” nie pozostawiały wątpliwości co do tego, jakiego formatu to muzyk. Dawid i Damian Kostka, tworzący nastrój w „Szkicu” niepokojącym brzmieniem idealnie współgrających ze sobą gitary i kontrabasu. Perkusista Maciej Burzyński, grający rewelacyjną solówkę w końcowym „Long way home”. Wreszcie Adam Bieranowski w „Night vision” – dopełniający całość sugestywnymi dźwiękami fortepianu.
Sebastian Gabryel, Poznań Kultura

Galeria z koncertu


GLOBAL SCHWUNG QUINTET – Poznań Jazz Project

Kolejny Poznań Jazz Project realizowany jest jako gala laureata Nagrody Ery Jazzu 2016, poznańskiego gitarzysty Dawida Kostki. Tym razem przedstawiamy Global Schwung Quintet – formację poznańskich muzyków, obsypaną tuzinem nagród i wyróżnień, której przewodzi nasz laureat. Koncert ten to także doskonały pretekst dla premiery albumu „David Kostka Quartet” jaki laureat Ery Jazzu nagrał wraz z legendarnym saksofonistą Chico Freemanem w czasie wiosennego Aquanet Jazz Festival.

Lider Global Schwung Quintet, gitarzysta Dawid Kostka to dzisiaj znany i ceniony instrumentalista, laureat licznych konkursów i muzyk wielu zespołów (od Global Schwung Quintet po autorskie i warsztatowe formacje). Dawid Kostka jest już wspaniałym wirtuozem jazzowej gitary osadzonym w brzmieniu Johna Scofielda oraz zauroczonym techniką Pata Metheny’ego i Johna McLaughlina, szuka artystycznych skojarzeń także u jazzowych klasyków.

Zespół Global Schwung Quintet powstał z inicjatywy Dawida Kostki latem 2014 roku. Skład krystalizował się kilka tygodni, po czym został uzupełniony w pierwszej kolejności o brata gitarzysty, kontrabasistę Damiana Kostkę. Następnie w krótkim czasie formacje uzupełnili perkusista Maciej Burzyński, saksofonista Seweryn Graniasty oraz grający na fortepianie Adam Bieranowski. Po kilku próbach, zespół postanowił wejść do studia nagraniowego żeby zarejestrować pierwszy premierowy materiał, składający się głównie z autorskich kompozycji lidera oraz standardów jazzowych (np. „Nica s Dream”). Większość muzyków związana jest z poznańską Akademią Muzyczną, część zespołu pobierała również nauki na uczelniach w Zielonej Górze i Wrocławiu oraz na licznych warsztatach organizowanych w Polsce i w Europie. Kompozytorem większości utworów jest Dawid Kostka, choć zespół nie stroni również od autorskich opracowań standardów jazzowych czy piosenek z kręgu muzyki popularnej. Mimo, że dla muzyków główną inspiracją pozostaje przede wszystkim jazz, to w muzyce zespołu przewijają się elementy muzyki rockowej, elektronicznej czy tez popowej. Stąd też inspiracje w Global Schwung Quintet sięgają i Milesa Davisa, i Herbie’go Hancocka ale także Adama Rogersa czy Aarona Parksa.

Global Schwung Quintet stał się „etatowym” laureatem wielu konkursów (od Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej po wyróżnienie na Blue Note Poznań Competition oraz Grand Prix Krokus Jazz Festival). Muzycy zespołu byli wielokrotnie nagradzani indywidualnie na festiwalach i konkursach jazzowych oraz dostrzeżeni przez wybitnych artystów jazzowych (czego dowodem są sesje Poznań Jazz Project z takimi muzykami jak Chico Freeman czy Vinx).Teraz Global Schwung Quintet, kolejny zespół Dawida Kostki, pojawia się na estradzie Ery Jazzu wraz z genialną, amerykańską wokalistka Lizz Wright w ramach Aquanet Jazz Gala.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Blue Note Poznań Competition 2015
Era Jazzu – Aquanet Jazz Festival 2016
Global Schwung Quintet – Live At Radio Katowice
Dawid Kostka Quartet (feat. Chico Freeman) – Poznań Jazz Projekt

2016-11-10T17:50:40+01:00
Przejdź do góry