Znakomity pianista Krzysztof Dys wymyka się swoim pojmowaniem jazzowej wirtuozerii, doskonałym opanowaniem instrumentu, niezwykłą barwą brzmień i nastrojów oraz niezwykle kreatywnym budowaniem artystycznej faktury. Być może dlatego jest odległy od komercyjnych, jazzujących propozycji innych, rodzimych pianistów oraz unika skojarzeń z popularną i uwielbianą „ skandynawską szkołą jazzu” lub nachalnym „brzmieniem powyżej ciszy” ogrywanym od dekad przez stylistykę ECM. Pianistyka Krzysztofa Dysa jest niezwykle osobista, nienachalna, ujmująco romantyczna, ale też bardzo mocno osadzona w karbach nowoczesnego jazzu. Jego solowe impresje, nowoczesne formacje i  autorskie zespoły wraz z szukaniem inspiracji w jazzie, muzyce klasycznej i awangardowej stawiają talent poznańskiego pianisty i kompozytora niezwykle wysoko w europejskim rankingu „piano music of today”.

Krzysztof Dys jest absolwentem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (w klasie fortepianu klasycznego). Kształcił się także Uniwersytecie Agder w Kristiansand w Norwegii oraz – u legendarnej Iriny Plotnikovej –  w Konserwatorium Moskiewskim. Jest doktor sztuk muzycznych i wykłada na poznańskiej Akademii Muzycznej, pracując jako adiunkt w klasie fortepianu jazzowego. Uczy studentów także w Center for Art, Science and Technology Uniwersytetu MIT w Bostonie. Jest liderem  autorskiego Krzysztof Dys Trio, z którym (w 2018 roku) nagrał entuzjastycznie przyjęty album „Toys”. Wraz  z awangardowym klarnecistą Wacławem Zimplem i perkusistą Hubertem Zemlerem stworzyli Trio LAM prezentujące muzykę amerykańskich minimalistów a jako Wacław Zimpel Quartet nagrali doskonale przyjęty album „Stone Fog”. W duecie z trębaczem Maciejem Fortuną zrealizował album „Tropy”, a w roku 2014 kolejny wspólny album „Maciejewski Variations”. Wspólnie z kwartetem Soundcheck( tworzonym z  saksofonistą Maciejem „Kocinem” Kocińskim , basistą Andrzejem Święsem  i perkusistą Krzysztofem Szmańdą) zrealizował sześć, nagradzanych prestiżowymi laurami, albumów.  Pianista współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia oraz  NOSPR a także z takimi artystami, jak Jacek Sykulski, Marek Napiórkowski, Nicole Mitchel, Marc Almond, Evan Ziporyn, Jean-Luc Ponty, Paolo Fresu, Theo Jorgensmann, Gerd Dudek. Współpraca Krzysztofa Dysa z Adamem Bałdychem przyniosła liczne koncerty ale także znakomite albumy „Sacrum Profanum” i  “Poetry”. Od 2020 roku pianista koncertuje z Moniką Borzym  realizując koncertowo ich ciekawy album „Monika Borzym śpiewa stare piosenki”.

Krzysztof Dys jest muzykiem, który chętnie łączy ze sobą różne style muzyczne i eksperymentuje. Od łączącego muzykę XIX i XX wieku z typowym dla jazzu swingiem i improwizacją  „ Koncertu Jazzowego na fortepian, kontrabas i perkusję” Macieja Małeckiego po solowe recitale dedykowane muzyce Mordechaja Gebirtiga, Krzysztofa Komedy czy autorski projekt “Muzyka Wiary Muzyka Pokoju – Trzy Rozmowy”. Nie jest inaczej także teraz, gdy przedstawia autorski zestaw znakomitych kompozycji ubranych w szatę albumu „Legato”. W tej ciekawej sesji pianiście towarzyszą wytrawni i wybitni muzycy : kontrabasiści Andrzej  Święs i Ksawery Wójciński, perkusiści Dawid Fortuna i Krzysztof Szmańda oraz – dodający ultranowoczesnych, elektronicznych skojarzeń – Mooryc. To płyta bardzo osobista Krzysztofa Dysa bowiem jest syntezą wielu pomysłów i muzycznych doświadczeń. Odważna sesja i pomysł, którego celem było stworzenie muzyki opartej o emocjonalna symetrię, ale z odrobina nonszalancji i dystansu do sztywnych konwenansów muzycznych. “Legato” to muzyka adresowana do emocji, do nastrojów odkrywanych „tu i teraz” , do słuchaczy, którzy lubią odkrywać nowe przestrzenie muzyczne, lubią być zaskakiwani, a jednocześnie mają zamiłowanie do klasyki i pięknego brzmienia.

Dionizy Piątkowski