Maurice Kalaparush McIntyre

4.03.2003 Warszawa – Klub Hybrydy – 5.03.2003 Poznań – Klub Blue Note
6.03.2003 Gdynia – Klub Colosseum

Strona główna/Era Jazzu/Maurice Kalaparush McIntyre

Skład zespołu

Maurice „Kalaparush” McIntyre –
– saxes
Ravish Momin – percussions
Jesse Dulman – tuba

To muzyka pełna swobody i lekkości, choć natchnienia szukająca w zdobyczach jazzowej awangardy
GAZETA WYBORCZA, Tomasz Janas

Galeria z koncertu


Maurice Kalaparush McIntyre

Od kilku sezonów Era Jazzu konsekwentnie przedstawia najwybitniejszych innowatorów chicagowskiej Great Black Music. Po koncertach Ethnic Hertiage Ensemble, AACM Quartet, Great Black Trifactor oraz Josepha Jarmana i super trio Trifactor ( Hamiet Bluiett, Billy Bang, Kahil El’ Zabar) zaprezentowany zostanie charyzmatyczny lider nurtu AACM – saksofonista Maurice ” Kalaparush” McIntyre.

Na bębnach zaczął grać jako siedmiolatek, na klarnecie dwa lata później. Dopiero jako nastolatek zainteresował się grą na saksofonie tenorowym. McIntyre po przezwyciężeniu (na początku lat 60.) kłopotów związanych z uzależnieniem od narkotyków, zaczął pracować na chicagowskiej scenie bluesowej: grał z Little Miltonem, nagrywał z J.B. Hutto, wszedł też do ’ Experimental Band’ Muhala Richarda Ambramsa. W 1965 r. stał się jednym z pierwszych członków stowarzyszenia AACM. Zanim założył w 1969 r. swoją własną grupę Light i dokonał (w tym samym roku ) pierwszych nagrań jako jej lider (album ” Humility In The Ligth Of The Creator” ), wcześniej grał w sekstecie Roscoe Mitchela (album „Sound”) oraz w zespołach M.R. Abramsa ( rewelacyjnie przyjety przez krytyków album „Levels And Degrees Of Light”). W tym samym roku przeszedł ” duchową przemianę „, w konsekwencji czego zmienił swe imię i nazwisko na Kalaparush(a) Ahrah Difda (lub Defda). W Nowym Jorku nagrał ( wraz z muzykami z grup Sama Riversa) album z legendarnej sesji „Wildflower”, promującej i dokumentującej nurt loft-jazzu.

W latach 70. i 80. najczęściej przebywał w Chicago, nagrywając z R.M. Abramsem, Juliusem Hemphillem, Jeromem Cooperem, Warrenem Smithem, Rolandem Alexandrem, Soneliusem Smithem, Asnthonym Braxtonem, LeRoy Jenkinsem, Aminą Claudine Myers i Wilburem Morrisem.W 1982 r. wszedł na miejsce Henry’ego Huffa do Ethnic Heritage Ensemble. Gra McIntyre’a jest krzepka, szorstka, ale pełna inwencji, zaś zapytany o wpływy przyznaje się do związków z Sonnym Rollinsem, Charliem Parkerem, Johnem Coltrane’em i Samem Riversem.
Koncerty w ramach ERY JAZZU są pierwszymi europejskimi (!) prezentacjami wybitnego saksofonisty. Przedstawi eksperymentalne trio z tubistą Jessie Dulmanem (z zespołów Williama Parkera, Charlesa McGee) oraz perkusistą Ravishem Mominem.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Wybrana dyskografia:
Sound (1966;z Roscoe Mitchellem),
Levels And Degrees Of Light (1967;z Muhalem Richardem Abramsem),
Humility In The Light Of The Creator (1969),
Forces And Feelings (1972),
Peace And Blessings (1979),
Ram’s Run (1982),
Welcome (1983; z Ethnic Heritage Ensemble).

2015-08-17T18:08:09+02:00
Przejdź do góry