Marc Copland Trio

8.03.2003 Kraków – Centrum Manggha
9.03.2003 Wrocław – Piwnica Świdnicka

Strona główna/Era Jazzu/Marc Copland Trio

Skład zespołu

Marc Copland – piano
Drew Gress – bass
Joachim Rueckert – drums

Każdy z muzyków to odmienna osobowość artystyczna, dzięki czemu w grze tria była szczególna atmosfera rozwarstwienia, indywidualizmu, połączonego z wzajemnym zrozumieniem. Muzyka ta, rzadko przekraczająca mezzoforte, mogła w uważnym słuchaczu wzbudzić ogromne emocje, niewspółmierne do jej dynamicznego wyciszenia.
RUCH MUZYCZNY, Antoni Beksiak

Galeria z koncertu


Marc Copland Trio

Polskiej publiczności przedstawi się pianista Marc Copland. Jego standardowe Trio uchodzi za jeden z najciekawszych zespołów akustycznego jazzu ,a brzmienie porównywalne jest często z wirtuozerią pianistyki Keith Jarretta. Amerykańska prasa muzyczna określa artustę jako ” king of harmony” gloryfikując kunszt i wirtuozerię pianisty. Artysta ma w swojej dyskografii ( głównie dla prestiżowej Hut Art Records) albumy, które otrzymywały rekomendujące recenzje na całym świecie. Wśród muzyków, którym towarzyszył w nagraniach i koncertach byli m.in. John Abercrombie, Billy Hart, Gary Peacock, Randy Brecker, Bob Berg, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Joe Lovano, Gary Peacock, Bill Stewart,Tim Hagans, Ralph Towner. Michael Brecker…

Karierę rozpoczynał jako saksofonista w zespołach jazzowych lat 70-ych ( m.in. u Chico Hamiltona ) ,by niebawem liderować standardowemu, jazzowemu trio ( z basistą Garym Peacockem i perkusistą Billym Hartem).W 1996 roku M.Copland nagrał album „Stompin with Savoy”( z Bobem Bergiem i Randym Breckerem), który błyskawicznie wylansował utalentowanego pianistę i kompozytora. Największym uznaniem cieszą się nagrania i koncerty, które Copland realizuje z autorskim trio. Od kilku sezonów gra wraz z basistą Drew Gressem oraz perkusistą
Joachimem Rueckertem.

Amerykański basista i kompozytor Drew Gress jest dzisiaj jednym z najbardziej zapracowanych muzyków jazzu.Nagrywa i koncertuje zarówno z orkiestrą symfoniczną z St.Petersburga , jak i big bandem University of Colorado; ale Drew dał się poznać przede wszystkim jako doskonały muzyk i współtwórca sukcesu nagrań i koncertów w zespołach Tima Berne’a, Don Byrona, Kenny’ego Wernera, Uri Caine’a, Toma Raineya, Freda Herscha. Prowadząc własny kwartet Jagged Sky ( wspaniałe albumy dla Enja Records oraz Soul Note Records) jest równocześnie „etatowym” basistą w trio Marca Coplanda.

Joachim Rueckert należy do grona zdolnych, młodych muzyków niemieckich, którzy doskonale odnaleźli się we współczesnym jazzie. W przebogatej dyskografii perkusisty znajdują się nagrania zrealizowane wraz z Markem Turnerem, Nilsem Wogramem, Davidem Liebmanem, Joachimem Kuehnem, Kennym Wernerem, Till Broennerem, Johnem Abercrobmiem, legendarnym Jamesem Moodym i Chrisem Potterem. Wieloletnmia współpraca z trio Marca Coplanda zaowocowała wspaniałymi albumami dla prestiżowej szwajcarkiej oficyny Hat Art. Records.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Tracks (1991)
New Horizon (1991)
Amethyst (1992)
Eclipse (1993)
When I’m Alone (1993)
What’s Goin’ On (1994)
The Gift (1995)
Closer To Your Tears (1996)

2017-09-21T13:35:52+02:00
Przejdź do góry