LYAMBIKO – Christmas Gala

6.12.2012 – godz. 20:00 – Warszawa – Palladium

Strona główna/Era Jazzu/LYAMBIKO – Christmas Gala

Skład zespołu

Lyambiko – vocal
Marque Lowenthal – piano
Robin Draganic – bass
Heinrich Koebberling – drums

Artystka pokazała na koncercie nie tylko swoją niezwykłą afrykańską urodę ale także talent i kunszt wokalny.
Dedykowane Gershwinowi utwory zostały doskonale zaaranżowane i wyśpiewane ciemnym, przykuwającym uwagę głosem, w sposób, który nadał im nowe życie. Czegóż można było chcieć więcej!
Ewa Kuba, Infomusic.pl
Jeśli ktoś szuka stuprocentowego wzorca jazzowej wokalistyki, wolnego od silenia się na oryginalność czy ekstrawagancję, to koncert niemieckiej wokalistki o tanzańskich korzeniach właśnie nim był. Owszem, śpiew Lyambiko chwilami był nazbyt wzorowy, wręcz akademicki, ale tę wykonawczą nienaganność wokalistka nadrabiała scenicznym luzem.
Piotr Iwicki, Gazeta Polska

Galeria z koncertu


LYAMBIKO – Christmas Gala

Po świątecznych koncertach Diany Krall, Dionne Warwick, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves – Era Jazzu ponownie gości wielką, jazzową wokalistkę. Tym razem gwiazdą dorocznej Gali Christmas będzie Lyambiko – egzotyczna Niemka, rodem z Tanzanii. Jej najnowszy album „Lyambiko Sings Gershwin” zdobył prestiżową nagrodę Echo Jazz (niemiecki odpowiednik Grammy Award) honorując gwiazdę Ery Jazzu tytułem wokalistki roku.

Lyambiko urodziła się w niemieckiej Turyngii w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Dziadek był już w latach trzydziestych muzykiem orkiestr marszowych w rodzinnej Tanzanii; ojciec wziętym śpiewakiem w etnicznych chórach oraz saksofonistą w licznych zespołach afrykańskich emigrantów w Niemczech. Lyambiko pobierała dzieciństwie naukę muzyki i gry oraz perfekcyjnie opanowała sztukę wokalną. Jako nastolatka założyła swój pierwszy zespół folkowo-bluesowy, ale prawdziwą karierą rozpoczęła dopiero w 1999 roku, gdy przeniosła się do Berlina. Studiując w akademii muzycznej sporo koncertowała z najróżniejszymi zespołami interpretując przede wszystkim jazzowe standardy. Zwrotem w karierze był autorski duet Lyambiko Strange Fruit oraz gościnne koncerty wraz z amerykańskim wokalistą Mark’em Murphym. Przygotowany repertuar oraz autorski kwartet odbył entuzjastycznie przyjmowane koncerty w całej Europie a wraz z koncertami w USA przyniósł artystce kontrakt na realizację debiutanckiej płyty ?Out Of This Mood”. Doskonałe recenzje w Europie i w Stanach spowodowały ogromne zainteresowanie artystką, która w kolejnych swoich zespołach zrealizowała kilka ciekawych płyt („Shades Of Delight”, „Lyambiko”, „Love and Then”, „Inner Sense”). Utrzymane w zgrabnej stylistyce jazzowej ballady stały się przepięknym prologiem albumu „Saffronia” ? muzycznego hołdu dla Niny Simone.

Najnowszy album Lyambiko dedykuje królowi jazzowego przeboju – Georgowi Gershwinowi. Doskonale zaaranżowany, subtelnie wyśpiewany i perfekcyjnie zrealizowany „Lyambiko Sings Gershwin” stał się (zaledwie kilka tygodni od premiery) jazzowym bestsellerem w całej Europie i otrzymał jedną z najważniejszych niemieckich nagród muzycznych – Echo Jazz 2011. Brawurowe interpretacje” I Got Rhythm”, „Summertime” czy „Fascinating Rhythm” wraz świątecznymi standardami egzotyczna Lyambiko zaśpiewa na ekskluzywnych koncertach Ery Jazzu w Warszawie oraz Łodzi.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Wybrana dyskografia:
Out Of This Mood (2002);
Shades Of Delight (2003);
Lyambiko (2005);
Love and Then (2006);
Inner Sense (2007);
Saffronia (2008);
Something Like Reality (2010);
Lyambiko Sings Gershwin (2011)

2015-07-22T17:45:19+02:00
Przejdź do góry