To jest spotkanie, które nim zyskało postać sesji nagraniowej zelektryzowało muzyczny świat a płyta  „Love Is Here To Stay”  stała się jedną z najbardziej wyczekiwanych premier. Legendarny Tony Bennett i  uwielbiana wokalistka Diana Krall zaśpiewali jazzowe przeboje George’a i Ira’y Gershwinów. Czy może być lepszy pomysł na światowy bestseller ?

Tony Bennett (3.08.1926-21.07.2023) przyjaźni się z Dianą Krall  od ponad dwudziestu lat, ale jest to ich pierwszy, wspólny album. Okazja jest także szczególna :  „Love Is Here To Stay”  włącza się w światowe obchody 120 rocznicy urodziny geniusza jazzowego hitu, George’a Gershwina (26.09.1898-11.07.1937). „Love Is Here To Stay” jest bowiem zestawem, który określić trzeba słynnym określeniem “ American song book”. Zawiera bowiem te wielkie przeboje jazzu i estrady, które wylansowały nie tylko wybitnego kompozytora, ale pozwoliły także zrobić kariery wielu, wielu artystom. Teraz Diana Krall i Tonny Bennett w uroczy, swingowy i pozbawiony udziwniania sposób, bawią się standardem, tak jakby to były li tylko przebojowe, proste piosenki. Pojawiają się więc wspólnie śpiewane “ ‘S Wonderful”, “My One And Only”, „Nice Work If You Can Get It”, “ Love Is Here To Stay”, “ I Got Rhythm”, “Somebody Loves Me”, “Do It Again”, “ I’ve Got A Crush On You”, “ Fascinating Rhythm”, “They Can’t Take That Away From Me”  ale i solowe interpretacje “ Who Cares? ” oraz “Oh, Lady Be Good”  (Tony Bennett) oraz “But Not For Me”  i “How Long Has This Been Going On” z subtelnym śpiewem Diany Krall.

Nagradzana wszelkimi nagrodami, celebrytka i gwiazda jazzu, wokalistka i pianistka jazzowa Diana Krall  po raz kolejny powraca do wielkich amerykańskich standardów, w których Tony Bennett odnajduje się znakomicie. Legendarny Tony Bennett  to przecież ikona amerykańskiej muzyki rozrywkowej oraz laureat piętnastu Grammy Awards, autor kilkudziesięciu albumów o milionowych nakładach. Poza nagraniami z najwybitniejszymi artystami muzyki jazzowej i rozrywkowej, koncertuje na festiwalach w Stanach i w Europie, nie stroni od celebracji w najważniejszych salach koncertowych świata. Wokalista od dekad broni się przed zaszufladkowaniem swojej muzyki, a to nagrywając albumy z najważniejszymi dzisiejszej pop  music (od Stinga, Andrea Boccelli’ego, Michaela Bubble i Bono po Celine Dion, Amy Winehouse, Stevie’go Wondera i Paula McCartney’a),  nagrywa i koncertuje z Lady Gaga, współpracuje z wybitnymi jazzmanami, wraca do nagrań sprzed lat,  (które poddane cyfrowemu masteringowi  ukazują nowe, ciekawe brzmienie i …ponownie okupują listy bestsellerów). Tony Bennett jest obecny na estradzie prawie siedem dekad i jest niekwestionowaną legendą amerykańskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Nikt nie ma  także wątpliwości,  że Diana Krall jest  najpopularniejszą, komercyjną wokalistką jazzu. Subtelna pianistka i wokalistka jest dzisiaj spadkobierczynią tradycji Bessie Smith i Shirley Horn. Diana Krall to także jazzowa artystka, która  zdołała ulokować aż osiem albumów na szczycie prestiżowej listy  Billboard Jazz Albums. Znakomite albumy przyniosły jej pięć nagród Grammy Awards, osiem nagród Juno Awards oraz kilkadziesiąt złotych i  platynowych płyt na całym świecie. Jej wyjątkowy głos jeden z krytyków porównał do mieszaniny whisky z miodem. Jest jedną z niewielu wokalistek, która z niezrównaną oryginalnością tworzy swoje niepowtarzalne brzmienie i jednocześnie wpisuje się w tradycyjny klimat jazzu i swingu. Obsypywana komercyjnymi laurami pozostaje  cały czas pianistką i wokalistką jazzową wnosząc do tego gatunku pewnego rodzaju świeżość i nowoczesność. Dla wielu to właśnie ona jest dziś ikoną jazzowego śpiewu. Wspaniała muzyka,  doskonała interpretacja, ciekawy estradowy wizerunek oraz niepospolita uroda sprawiają, że Diana Krall – jazzowa wokalistka i pianistka jest równie popularna i ceniona,  jak  największe gwiazdy filmu i pop-estrady. Teraz albumem z Tony’m Bennettem potwierdza swą wyjątkową pozycję na rynku jazzowym. Utwierdza także doborem muzyków, z którymi zrealizowała ten, pogodny, przebojowy, ale i bardzo jazzowy album. Subtelność brzmienia wraz z wokalistami zbudowali znakomici instrumentaliści : pianista Bill Charlap, kontrabasista Peter Washington oraz perkusista Kenny Washington przyczyniając się  tym do nastroju, który album Dianny i Tony’ego określić muszę jako … „jazz is here to stay”.

Dionizy Piątkowski