Gombrowiczowski tytuł nowego albumu kwartetu Dominika Bukowskiego pozwala mniemać, iż jest to nie tylko nawiązanie do metafor wybitnego pisarza, ale także, jakaś pararela do dzisiejszych, społecznych zjawisk migracji. Młodego, polskiego wibrafonistę zainspirowała do projektu wizyta w Gdyńskim Muzeum Emigracji. „Nie spodziewałem się, że zastanę tam taki bagaż emocji – mówi Dominik Bukowski – te wszystkie fotografie, przedmioty, historie ludzi, którzy z różnych powodów opuszczali kraj na zawsze, a którym towarzyszyła nadzieja, radość czy tez strach przed nieznanym”.

 Jest zatem „Transatlantyk” próbą wyrażenia poprzez muzykę jazzową emocji i doświadczeń związanych z polską emigracją. Smutek połączony z radością, nadzieja, strach czy tęsknota przedstawione są w kompozycjach, specjalnie napisanych dla tego projektu. Poruszony jest również problem twórcy na emigracji, jego zmagania się z procesem tworzenia na obcej ziemi, co ilustrują cytaty takich pisarzy jak Witold Gombrowicz czy Sławomir Mrożek. W repertuarze znajduje się kompozycja Andrzeja Panufnika zatytułowane „Dreamscape”,  w kompozycji  „Polok” wykorzystano fragmenty wypowiedzi Witolda Gombrowicza pochodzące z francuskiego programu telewizyjnego. O dzisiejszej emigracji opowiadają młodzi Polacy, którzy wyjechali z różnych przyczyn z kraju, opisując własne emocje i przeżycia.

Dominik Bukowski – to ciekawy wibrafonista jazzowy, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. W 2018 uznany za najlepszego wibrafonistę w ankiecie „Jazz Top” magazyn Jazz Forum. W 1999 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. Jego płyty „Projektor” i „Sufia” ( nagrania  z amerykańskim trębaczem Amirem El Saffarem) znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt roku Jazz Forum oraz innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych oraz została nominowana do nagrody Fryderyki 2010.  Wibrafonista koncertował  i nagrywał z takimi muzykami jak: Amir El Saffar, Tim Hagans, Soweto Kinch, Nigel Kennedy, Cikada Quartet, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.

Album „Transatlantyk” polski wibrafonista Dominik Bukowski dedykuje emocjom i doświadczeniom związanym z emigracją. W kwartecie i  nowej muzyce Dominika Bukowskiego wszystko podane jest za pomocą dźwięków wibrafonu i kalimby (Dominik Bukowski), oraz trąbki (Emil Miszk), kontrabasu (Adam Żuchowski) i perkusji (Patryk Dobosz).

Dionizy Piątkowski