Album  “In Search of a Better Tomorrow” jest oczywistą konsekwencją pomysłów, jakie od lat realizuje formacja EABS oraz pakistańskie Jaubi. Teraz połączono dźwięki i brzmienia, pomysły i nastroje by zaproponować niezwykle świeży, kreatywny oraz emocjonujący projekt ukazujący owo magiczne „multikulti” dzisiejszego jazzu.

Znakomitym prologiem dla takie koncepcji  był album „Nafs at Peace” ukazujący nie tylko duchowy wymiar Koranu ( którego wersety stały się inspiracją dla koncepcji sesji), ale niezwykle uniwersalna i ponadczasowa mieszkanka północno-indyjskiej muzyki klasycznej Jaubi oraz  hip-hopu i uduchowionego, improwizowanego jazzu EABS. Historia tej niezwykłej współpracy sięga 2019 roku, gdy pianista i kompozytor EABS, Marek „Latarnik” Pędziwiatr  oraz brytyjski saksofonistaTenderlonious przygotowywali się do nagrania albumu ‘Slavic Spirits’. Po wielu próbach i podróżach dotarli do pakistańskiego Lahore, by wraz z kwartetem Jaubi nagrać muzykę, która będzie łączyć tradycje dwóch różnych od siebie kultur – zachodu i wschodu. Większość kompozycji oraz nagrań powstały zaledwie w ciągu  kilku dni w pakistańskim Riot Studio. Muzycy poznali się  wcześniej w ramach programu „Get Your Jazz Together”. Po premierowym koncercie Jaubiego na katowickim OFF Festivalu muzycy udali się do Monochrom Studio w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie spędzili tydzień wspólnie tworząc muzykę, wymieniając się pomysłami i kompozycjami. Artystyczny wymiar współpracy przykryła tragedia naszych czasów: pandemia, szaleje inflacja, rosyjska inwazja w Ukrainie, powodzie jakie nawiedziły Pakistan. Dwa, kulturowo odmienne zespoły odnalazły wspólnych punktów artystycznego odniesienia do okrutnej teraźniejszości. To zarówno mocne przywiązanie do lokalności i szacunek do tradycji, skłonność do wplatania elementów hip-hopu oraz budowanie brzmień i nastrojów na nieskrępowanej improwizacji  oraz szukanie „spiritual” jazzowych odniesień.

Jest zatem album „In Search of a Better Tomorrow” specyficznym połączeniem brzmień fortepianu, syntezatorów, potężnej sekcji dętej, soczystego basu i perkusji z mistrzami tabli i sarangi oraz subtelnymi akcentami gitary elektrycznej. Tę nietypową „orkiestrę” tworzą znakomici oraz elokwentni muzycy : Marek Pędziwiatr (instrumenty klawiszowe i wokal), Paweł Stachowiak (gitara basowa), Jakub Kurek (trąbka),  Olaf Węgier (saksofon tenorowy),  Marcin Rak (perkusja) oraz Kashif Ali Dhani (tabla), Zohaib Hassan Khan (sarangi) i  gitarzysta Ali Riaz Baqar. Kwintet EABS dokonał muzycznej fuzji z zespołem Jaubi łącząc futurystyczny jazz z Polski z tradycyjną muzyką Pakistanu.

Dionizy Piątkowski