Era Jazzu obchodzi w tym roku Srebrny Jubileusz. Wystartowała w 1998 roku koncertami w prestiżowych salach koncertowych całej Polski, koncertami klubowymi, sesjami oraz ciekawymi, kolekcjonerskimi wydawnictwami. Od 2016 roku Era Jazzu realizuje swoje projekty już tylko w Poznaniu nadając działaniom jazzowym w tym mieście znamion prestiżowych i niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych.
„ Kiedy jesienią 1998 roku startowałem z Erą Jazzu – mówi Dionizy Piątkowski, pomysłodawca i szef Ery Jazzu – wiedziałem, że ma to być impreza inna niż wszystkie dotychczasowe, podobne festiwale w Polsce. Przede wszystkim postawiłem na ekskluzywność i prestiż wydarzeń, a co za tym idzie, na taki dobór artystów, by ich koncertami przerwać tuzinkowość innych prezentacji. Stąd też wielu artystów pojawiało się pod szyldem Ery Jazzu po raz pierwszy w Polsce, często na jedynych koncertach w kraju. Oczywiście, Era Jazzu nie może wyzbyć się możliwości prezentowania wielkich gwiazd jazzu, ale sam projekt daje ogromne możliwości pokazywanie także tych, których kariery rozgrywają się zarówno w Ameryce i Europie, ale także na lokalnym, polskim i poznańskim rynku.. Z jednej więc strony wielkie, komercyjne i jazzowo populistyczne nazwiska jak Diana Krall, Al Di Meola, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Jan Garbarek, Cassandra Wilson, John McLaughlin, Jean Luc Ponty Dee Dee Bridgewater, Joe Zawinul; z drugiej strony artyści, którzy – właśnie poprzez koncerty Ery Jazzu – zaistnieli wspaniale w polskiej świadomość artystycznej. Lista ta jest niezwykle długa, ale jest także powodem mojej dumy. Przedstawiłem polskiej publiczności po raz pierwszy takie znamienite osobowości, jak Patricia Barber, Dianne Reeves, China Moses, Nnena Freelon, Mariza, Angelique Kidjo, Abbey Lincoln, cały nurt chicagowskiej New Black Music, wyśmienitych innowatorów Carlę Bley, Dino Saluzzie’go, Davida Murray’a…”
W ramach Ery Jazzu realizowany jest Poznań Jazz Project – czyli specjalnie przygotowywane koncerty i nagrania z udziałem niekwestionowanych gwiazd jazzu oraz młodych, poznańskich muzyków. „ Wielkim wydarzeniem okazał się wspólny koncert i nagrany wtedy album kwartetu gitarzysty Dawida Kostki z legendarnym saksofonistą Chico Freemanem- wspomina Dionizy Piątkowski. Ten wyjątkowy koncert stał się doskonałą konfrontacją naszych wyobrażeń o współpracy oraz wypracowaniu brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą spotkaniu wielkiej legendy jazzu z młodymi, kreatywnymi, polskim muzykami. Z pewnością prologiem takich skojarzeń był także wspólny koncert amerykańskiego wokalisty Vinxa z poznańskimi muzykami. Równie ekscytujące były sesja zrealizowane przez Poznań Jazz Philharmonic Orchestra z legendarnym skrzypkiem Jean Luc Ponty’m oraz gitarzystą Stanley’em Jordanem”. Ciekawy jest także cykl Poznan Jazz Legend wraz z serią płyt „Poznań Jazz Archive”, wieloletni Czas Komedy – z koncertami gwiazd jazzu w repertuarze komedowskim, edycja dyskografii „Komeda on records”, wydawnictwa CD i LP towarzyszące festiwalowi oraz sesje poznańskich muzyków.