Irène Schweizer (2.06.1941 – 16.07.2024) to wielka osobowość europejskiego jazzu. Pianistka ukształtowała międzynarodową scenę jazzową, a także europejski krajobraz muzyki improwizowanej. Jej dyskografia to ponad 75  albumów, głownie zrealizowanych w autorskiej Intakt Records. W 2018 roku została nagrodzona Swiss Grand Prix Music W 2021 roku, po 80. urodzinach, Irène Schweizer wycofała się z życia koncertowego ze względów zdrowotnych.

Jej muzyczna droga prowadzi od początków swingu i bebopu do wyzwolenia w wolnej awangardzie i formach współczesnego jazzu; od londyńskiego klubu jazzowego Ronnie’go Scotta i Africana Club w Zurychu po awangardowe sceny w Wuppertalu, Berlinie, Willisau, Chicago, Nowy Jorku i Zurychu. Jej koncerty z żeńskim trio muzycznym Les Diaboliques i nagrania z legendami jazzu, takimi jak Don Cherry, Louis Moholo, George Lewis, Hamid Drake, Fred Anderson, Han Bennink, Pierre Favre napisały historię muzyki. W Szwajcarii koncertowała z saksofonistami Co Streiffem, Omrim Ziegele i Jürgiem Wickihalderem. Solowymi występami w szwajcarskich świątyniach kultury wysokiej, Centrum Kultury i Kongresu w Lucernie oraz Tonhalle Zurich dała się poznać jako czołowa pianistka współczesnego jazzu. Muzyka Irène Schweizer jest (od 1984 roku) wydawana, publikowana, utrzymywana i dystrybuowana na całym świecie przez wytwórnię Intakt Records.

Irène Schweizer walczyła o wolność i autonomię artystyczną. Konsekwentnie sprzeciwiała się apartheidowi i prawom kobiet. Aktywna na scenie feministycznej i lesbijskiej, jest pionierką ruchu gender – z Feminist Improvising Group FIG, European Women’s Improwizating Group EWIG, szwajcarsko-francusko-angielskim trio Les Diaboliques i Canaille, pierwszym kobiecym festiwalem jazzowym w Szwajcarii. Jej biografia „This Uncontainable Feeling of Freedom. Irène Schweizer – European Jazz and the Politics of Improvisation” napisana przez berlińskiego dziennikarza Christiana Broeckinga opisuje karierę muzyczną oraz życie i zaangażowanie artystki. Irène Schweizer jest współzałożycielką dwóch festiwali w Zurychu (Taktlos i Unerhört!) oraz wytwórni Intakt Records. W 2021 roku, po 80. urodzinach, Irène Schweizer wycofała się z życia koncertowego ze względów zdrowotnych. Stowarzyszenie „ „Friends of Irène Schweizer” oraz Intakt Records kontynuować będą dziedzictwo artystyczne pianistki i dystrybucję jej twórczości.

Dionizy Piątkowski