Recenzją i 5 gwiazdkami w prestiżowym amerykańskim magazynie Down Beat  Tomasz Dąbrowski przygotowuje sobie ważne miejsce w światowym jazzie. To już nie tylko epizodyczne, europejskie  zachwyty dla kunsztu polskiego trębacza, ale także potwierdzenie kreatywności oraz perfekcyjności wykonawczej  artysty. Dąbrowski jest jednym z najbardziej różnorodnych i wnikliwych muzyków w Europie, artysta który chce tworzyć w coraz to nowych kontekstach i wyzwalać z narzuconych ograniczeń” zachwycie się krytyk Peter Margasak. Teraz na nowej płycie „Istnienia Poszczególne”  Tomasz Dąbrowski jest już gwiazdą a sześciu innych muzyków (Jan Emil Młynarski – perkusja elektroniczna i jazzowa, Max Mucha – kontrabas, Ireneusz Wojtczak – saksofon tenorowy i sopranowy, Grzegorz Tarwid – fortepian i moog, Fredrik Lundin – saksofon tenorowy i Knut Finsrud – perkusja)  pomaga celebrować to olśniewające świadectwo indywidualności. „Taki nieustraszony zespół”- zachwycają się krytycy i w ten sam zachwyt popadają także słuchacze.

Tomasz Dąbrowski to trębacz, kompozytor oraz  improwizator o ogromnym – jak na młodego artystę – dorobku. Lider i członek wielu ważnych i uznanych zespołów (Globe Unity Orchestra, Free4Arts, Hunger Pangs, Tom Trio +, Ocean Fanfare) i muzyk, za którego aktywnością zawsze idzie jakość i styl. W swoim artystycznym dorobku ma współpracę z czołowymi twórcami muzyki improwizowanej i jazzu, jak Tomasz Stańko, Marilyn Mazur, Evan Parker, Pheeroan akLaff, Jamaaladeen Tacuma, Greg Osby, Richard Bona, RJ Miller, Riccardo Del Fra, Gilad Hekselman, Aaron Parks, Rudi Mahall, Avishai Cohen, Óskar Guðjónsson, Jaleel Shaw i Jonathan Blake, Andrzej Jagodziński, Maciej Obara, Mikołaj Trzaska, Marek Kądziela, Grzech Piotrowski, Wojciech Pulcyn, Kasper Tranberg, Copenhagen Art Ensemble, Richard Andersson, Simon Krebs, oraz Kasper Tom Christiansen oraz wieloma innymi. W swojej dyskografii ma osiem solowych płyt oraz dziesiątki albumów zrealizowanych wraz z innymi muzykami. Tomasz Dąbrowski tworzy swoja muzykę kierując się instynktem, dobierając wyjątkowych muzyków do swoich zespołów : od autorskiego  trio bez harmonicznego instrumentu, duetów z perkusją, trzyosobowych składów z fortepianem i perkusją, czy też gitarą i perkusją, kończąc na koncertach solowych.  Polski trębacz to poszukiwacz nowych form, tekstur, brzmień i środków wyrazu.

Główną ideą zespołu Istnienia Poszczególne jest praca z równie nonkonformistycznymi osobowościami oraz szczególny zamysł, jaki towarzyszy projektowi dedukowanemu Tomaszowi Stańko. „ To muzyczne spotkanie miało za zadanie oddać cześć przede wszystkim jego podejściu do muzyki jazzowej i improwizowanej  – wyjaśnia genezę sesji Tomasz Dąbrowski. To co ja wyniosłem ze spotkań i współpracy z Tomaszem Stańko,  to iż należy pielęgnować swoją indywidualność, tworzyć zespoły, szukać i dodawać umiejętnie do swojego języka na instrumencie, tak by stał się on mocny i niezależny, bez względu na okoliczności. Odrębność, oryginalność i kreatywność to elementy których szukam w moim muzykach bo tkwi w tym ogromny potencjał i siła którą przez ten projekt chcę wykorzystać i nadać im kierunek dzięki stworzonym kompozycjom”.

Dionizy Piątkowski