W muzyce nowej, polskiej jazzowej generacji zachwyca mnie niezwykle odważne podejście do muzycznej materii. Intuicyjność i kreacja brzmień i nastrojów, która była domena tzw. polskiej szkoły jazzu wymyka się teraz śmiałym pomysłom, które przybliżają młodych polskich muzyków i kompozytorów do europejskiej skali. Poprzez precyzyjnie budowane kompozycje, nieskazitelnie skoordynowane aranżacje oraz ogromną swobodę w budowaniu zgrabnych improwizacji stają się fort-pocztą nowej, jazzowej rzeczywistości. I dotyczy to nie tylko debiutantów, którzy błyskawicznie odnaleźli się w europejskim jazzie (od Marka Pospieszalskiego i Adama Zagórskiego po Unleashed Cooperation), ale także tych, którzy w budowanie własnych sukcesów i muzyki nie oparli się kompleksowi i wtopili się w wir europejskich karier (od Adama Bałdycha po Macieja Obarę i Dominika Wanię).
Piszę to wszystko będąc pod wrażeniem nowego albumu młodego gitarzysty Jakuba Paulskiego, który do sesji „Free’Odde” zaprosił grono znakomitych – także młodych – muzyków przygotowanych perfekcyjnie do ciekawej interpretacji jego kompozycji. Jawi się zatem sekstet Jakuba Paulskiego jak rasowy, dobrze skonstruowany format, w którym każdy z instrumentalistów jest ważnym elementem tworzenia jazzowej struktury. Kompozycje Paulskiego wyznaczają taką konsekwencję, bo stają się bazą dla pełnego, kreatywnego i precyzyjnego grania. Nie może być inaczej , bowiem taka jest dzisiaj europejska koncepcja jazzu, niezwykle mocno umiejscowiona w formalnych fakturach i matematyczno-logicznych konsekwencjach brzmień i nastrojów.
Gitarzysta i kompozytor Jakub Paulski jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jazzowe doświadczenia zdobywał uczestnicząc w warsztatach oraz koncertach z takimi muzykami, jak John Scofield, Jonathan Kreisberg, Gilad Hekselman, Barry Harris, Dave Kikoski, Victor Bailey, Mark Waggoner, Richie Barshay, Rory Stuart, Benjamin Drazen, Wojciech Niedziela-Meira, Marek Napiórkowski czy Artur Lesicki. Jest liderem kilku ciekawych (i stylistycznie różnorodnych) grup, takich Jakub Paulski Quartet, Violin & Guitar Duo, Jakub Paulski Trio, Opowieści Improwizowane, Paulski/Białowolski Quartet oraz – teraz chyba flagowego – sekstetu (Cyprian Baszyński –trąbka, Mateusz Śliwa -saksofon tenorowy, Wojciech Lichtański – saksofon altowy i sopranowy, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Maksymilian Olszewski –perkusja oraz lider, gitarzysta Jakub Paulski).