Kronos Quartet należy do jedynego w swoim rodzaju zespołu kameralnego, który potrafi połączyć w swojej muzyce perfekcyjne wykonanie arcydzieł światowej klasyki, standardów jazzu, afrykańskiej rytmiki, muzyki etnicznej i folkowej oraz przebojowego rocka. W obejmującym kilkaset utworów repertuarze kwartetu odnaleźć można zarówno dzieła Szostakowicza, Bartoka i Cage’a, jak i kompozycje Astora Piazzolli, Jimi’ego Hendrixa, Duke’a Ellingtona i Billa Evansa. Wirtuozi nie stronią także od eksponowania muzyki dawnej, poszukiwań kreacji utranowoczesnej  muzyki Góreckiego, Glassa, Adamsa i Zorna, prób łączenia elementów jazzowej synorystki, elementów bluesa i rocka a nade wszystko perfekcyjnej wirtuozerii w kompozycjach Liszta i Weberna. Ogromna popularność i uznanie dla zespołu, rekomendujące recenzje nagrań i koncertów spowodowały, iż Kronos Quartet jest grupą o koncert której zabiegają najważniejsze festiwale muzyczne oraz prestiżowe sale koncertowe. Dla Kronos Quartet komponowali najwybitniejsi współcześni kompozytorzy: Mikołaj Górecki, Philip Glass, Steve Reich, idol nowojorskiej sceny alternatywnej – John Zorn oraz wirtuoz argentyńskiego tanga – Astor Piazzolla. Z kwartetem nagrywali także jazzmani – Jim Hall i Ron Carter, muzycy, hinduscy oraz afrykańscy (np. album „Pieces Of Africa„).

Wielkim wydarzeniem z pogranicza muzyki etnicznej i współczesnej klasyki jest sesja „ Ladilikan”  zrealizowana przez Kronos Quartet  wraz z egzotycznym, afrykańskim Trio Da Kali. To jedna z najważniejszych malijskich formacji, na czele której  stoi charyzmatyczna wokalistka Hawa „Kasse Mady” Diabate. Grający na belafonie  Lassana Diabaté  przez wiele sezonów był związany ze słynnym  Toumani Diabate’s Symmetric Orchestra oraz nagrywał z takimi gwiazdami jak  Salif Keita, Taj Mahal i Dee Dee Bridgewater. Grający na basie „ngoniMamadou Kouyaté jest najstarszym synem legendarnego wirtuoza tego instrumentu Bassekou Kouyaté, i który wraz z ojcem prowadzi rodzinny zespół Ngoni Ba. Związany jest – co jest już ciekawostką – z hip-hopową sceną rodzinnego Bamako. Liderem Trio Da Kali jest, określana często jako „ malijska Mahalia Jackson” wokalistka Hawa ‘Kassé Mady’ Diabate, córka charyzmatycznego pieśniarza Mali, Kassé Mady Diabate.

Kronos Quartet ( założony w 1973 roku przez  skrzypka Davida Harringtona) często sięga po muzykę oraz inspirację sięgająca daleko poza muzykę klasyczną. Zaskoczeniem dla słuchaczy była przecież współpraca  z Tomem Waitsem, Astorem Piazzollą, Laurie Anderson, nagrania do filmów „Requiem For a Dream” i „Heat” czy interpretacje standardów Theloniousa  Monka i  Duke’a Ellingtona a nawet hitów Jimi’ego Hendrixa. Tym razem z malijskim Da Kali Trio muzycy kwartetu ( David Harrington– skrzypce, John Sherba– altówka, Hank Dutt –skrzypce i Sunny Yang – wiolonczela)  stworzyli  doskonałe i spójne dzieło na przecięciu dwóch muzycznych światów. Mimo tak odległych od siebie muzycznych inspiracji Kronos Quartet nienagannie połączył perfekcję techniczną z widowiskowością afrykańskiej interpretacji. Artyści nie dzielą  tutaj swego repertuaru na style i gatunki kierując się jedynie ekspozycją piękna muzyki i artyzmu brzmienia. Jak wspomina D.Harrington „… wspólna sesja i koncerty z Trio Da Kali, były jednymi z najwspanialszych muzycznych doświadczeń w karierze kwartetu”.

Dionizy Piątkowski