Lyambiko, egzotyczna i charyzmatyczna wokalistka zrealizowała album znacznie odbiegający od jej dotychczasowej dyskografii. „Berlin-New York” jest jakby artystycznym pomostem między klarownym, jazzowym formatem artystki, jej egzotycznym korzeniom i tradycji muzycznej, w jakiej dorastała.
Lyambiko urodziła się w niemieckiej Turyngii w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Dziadek był już w latach trzydziestych muzykiem orkiestr marszowych w rodzinnej Tanzanii; ojciec wziętym śpiewakiem w etnicznych chórach oraz saksofonistą w licznych zespołach afrykańskich emigrantów w Niemczech. Lyambiko pobierała dzieciństwie naukę muzyki i gry oraz perfekcyjnie opanowała sztukę wokalną. Jako nastolatka założyła swój pierwszy zespół folkowo-bluesowy, ale prawdziwą karierą rozpoczęła dopiero w 1999 roku, gdy przeniosła się do Berlina. Studiując w akademii muzycznej sporo koncertowała z najróżniejszymi zespołami interpretując przede wszystkim jazzowe standardy. Zwrotem w karierze był autorski duet Lyambiko Strange Fruit oraz gościnne koncerty wraz z amerykańskim wokalistą Mark’em Murphym. Przygotowany repertuar oraz autorski kwartet odbył entuzjastycznie przyjmowane koncerty w całej Europie a wraz z koncertami w USA przyniósł artystce kontrakt na realizację debiutanckiej płyty „Out Of This Mood”. Doskonałe recenzje w Europie i w Stanach spowodowały ogromne zainteresowanie wokalistką, która w kolejnych swoich zespołach zrealizowała kilka ciekawych płyt („ Shades Of Delight ”, „ Lyambiko ”, „ Love and Then ”, ”Inner Sense ”). Utrzymane w zgrabnej stylistyce jazzowej ballady stały się przepięknym prologiem albumu ‘Saffronia” – muzycznego hołdu dla Niny Simone czy albumu „ Lyambiko Sings Gershwin ”, który wokalistka zadedykowała królowi jazzowego przeboju – Georgowi Gershwinowi.
Lyambiko jest dzisiaj popularną w Niemczech wokalistką oraz laureatką prestiżowej nagrody Jazz Echo. Przyznawana przez Deutsche Phono Akademie nagroda należy w do najważniejszych i określana jest najczęściej niemieckim Grammy Award. Laureatami są najwybitniejsi twórcy muzyki, najlepsze albumy sezonu oraz wydarzenia. Przyznawana przez międzynarodowe jury statuetka Echo Preis dociera zarówno do twórców muzyki rozrywkowej, jak i klasycznej oraz jazzowej. Wśród nagrodzonych Jazz Echo Preis są zarówno wielkie gwiazdy (Bobby McFerrin, Diana Krall, Herbie Hancock), jak i niemieckie indywidualności.
Tym razem Lyambiko przygotowała album „Berlin-New York” – artystycznie przemyślany, brzmieniowo zgrabnie zlokalizowany miedzy standardem a jazzowym feelingiem, z odrobiną orkiestrowego swingu i sporą dozą artystycznego autentyzmu ( piosenki śpiewane w oryginalnych wersjach językowych). Wokalistka wybrała nagrania, które były wielkimi szlagierami w latach 30-tych, 40-tych oraz 50-tych i wraz z radiową Funkhausorchester WDR zaproponowała nowoczesne wersje „archiwalnych hitów”. Z jednej strony standardy Nowego Jorku ( “September Song” Kurta Weilla z 1938 roku, „It’s Oh So Quiet” Hansa Langa z 1948 roku, „Happy Days Are Here Again” Miltona Agera z 1929 roku i “Answer Me My Love” Gerharda Winklera z 1953 roku), z drugiej berlińskie szlagiery “Bei dir war es immer so schön” Theo Mackebena z 1938 roku czy “Die ganze Welt ist himmelblau” Roberta Stolza z 1930 roku.