Polski  “trade mark” jazzu to z pewnością  rodzimi skrzypkowie, którzy od dekad zadziwiają swoimi pomysłami, wirtuozerią  oraz specyficznym ( „slavic kind of jazz” ) pojmowaniem tworzonej muzyki. To już nie tylko Zbigniew Seifert, Michał Urbaniak, Krzesimir Dębski ale także jazzowa młodzież ( Adam Bałdych, Mateusz Smoczyński), która przebojem zdobywa prestiżowe nagrody, estrady i realizuje albumy, które zyskują doskonałe recenzje i rekomendacje. Kiedy przed laty Mateusz Smoczyński zaproponował mi swój koncert w ramach amerykańskiej formacji Turtle String Quartet pomyślałem, że jest to jeden z tych „ specjalnych projektów” z udziałem gwiazd, które zazwyczaj nie doczekują się realizacji. Okazało się, że polski skrzypek jest równoważnym partnerem słynnego, amerykańskiego kwartetu z którym doskonale się odnajduje i zrealizował ciekawe projekty i koncerty.

Tym razem  polski skrzypek proponuje autorski kwintet i rekomenduje go doskonałym albumem „ Berek ”. Mateusz Smoczyński  do współpracy zaprosił pianistę, brata i współautora kompozycji – Jana Smoczyńskiego, gitarzystę – Konrada Zemlera, kontrabasistę – Wojciecha Pulcyna oraz perkusistę – Michała Miśkiewicza. Jest to formacja, z którą dokładnie dziesięć lat temu nagrał swój debiutancki album. Teraz nadszedł czas, aby zebrać dotychczasowe doświadczenia i ponownie wydać autorski projekt. Album „Berek” zawiera się  głównie kompozycje lidera, oraz jego brata – Jana Smoczyńskiego. Nagrania brzmieniem nawiązują do polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego folku oraz muzyki klasycznej. Mateusz Smoczyński wykonuje swoje partie na skrzypcach oraz na skrzypcach barytonowych – instrumencie bardzo wyjątkowym i w Polsce praktycznie nieznanym .

Mateusz Smoczyński jest  absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie i laureatem (zwycięzcą) II Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Gil Goldstein, Richie Beirach, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Vladislav “Adzik” Sendecki, Leszek Możdżer, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Monika Borzym, Aga Zaryan, Grzech Piotrowski, Adam Sztaba i Sebastian Karpiel Bułecka. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”. Laureat nagrody “Grand Prix” w kategorii Nadzieja Roku 2007 plebiscytu Jazz Melomani. Razem z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. Od kilkunastu lat jest liderem kwintetu, z którym nagrał płyty „Inspirations” i „Expressions”. W 2009 roku wspólnie ze swoim bratem – Janem Smoczyńskim oraz rosyjskim perkusistą Alexem Zingerem założył New Trio. Z zespołem tym wydał dwa albumy: „Perpendicular Realities” oraz „Simultaneous Abstractions” (nominacja do Fryderyka, nagrody przyznawanej przez Akademię Fonograficzną w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”). Mateusz Smoczyński jest także współzałożycielem Atom String Quartet – pierwszego w Polsce kwartetu smyczkowego grającego jazz. Z zespołem tym wygrał konkurs Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz Bucharest International Jazz Competition. W czerwcu 2011 roku Atom String Quartet wydał debiutancką płytę – „Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. Kolejna płyta kwartetu – „Places”, również została nagrodzona Fryderykiem, tym razem w kategorii „Jazzowy Album Roku”. W roku 2015 swoją premierę miał najnowszy, dwupłytowy album zespołu – „AtomSPHERE”. Od początku swojej działalności Atom String Quartet został dwukrotnie uznany za najlepszy akustyczny zespół w ankiecie Jazz Top czytelników magazynu Jazz Forum.

Przez cztery lata ( 2012-2016)  Mateusz Smoczyński był pierwszym skrzypkiem w legendarnym amerykańskim zespole – Turtle Island Quartet (zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy). Z zespołem tym dał ponad 100 koncertów na najważniejszych amerykańskich scenach. W roku 2013 kwartet wziął gościnny udział w nagraniu płyty “After Blue” wokalistki Tierney Sutton, który otrzymał nominację do nagrody Grammy. Rok później swoją premierę miała autorska płyta zespołu – “Confetti Man”, która została uznana przez National Federation of Music Clubs za najlepsze amerykańskie kameralne nagranie roku. Mateusz Smoczyński razem z Turtle Island Quartet współpracował m.in. z kubańskim klarnecistą Paquito D’Rivera, skrzypkiem Michaelem Doucet, wokalistką Nellie McKay oraz pianistą Cyrusem Chestnut.W roku 2016 Mateusz Smoczyński założył duet z jednym z najwspanialszych wiolonczelistów na świecie – Stephanem Braunem.Teraz Mateusz Smoczyński powraca ze swoim jazzowym kwintetem i rewelacyjnym albumem „Berek” – doskonałym nagraniem plasującym muzykę w Panteonie Polskich Jazzowych Skrzypiec.

Dionizy Piątkowski