Matthew Shipp – wizjoner jazzu i muzyki współczesnej, czołowa postać nowej generacji gigantów jazzu, jeden z najbardziej uznanych pianistów jazzowych w historii gatunku zrealizował serię nagrań z brazylijskim saksofonistą Ivo Perelmanem. Imponujący zestaw obejmuje albumy „ Philospoher’s Stone ”, „ Scalene ”, „ Heptagon”, „ Octacon ” oraz koncertowe „ Brussels ” i „ Baltimore ”.
Kreując własną stylistykę Matthew Shipp jest artystą nieustannie eksperymentującym tak z materią jak i formą swej muzyki. Nauki pobierał u Dennisa Sandole, słynnego muzycznego edukatora, u którego lekcje brał także John Coltrane, gitarzysta Pat Martino i Michael Brecker. W swojej muzycznej podróży realizuje różnorodne projekty, od solowych, poprzez duety, tria po kwartety. W latach 80-tych zaczął współpracę z Williamem Parkerem, a w 1989 dołączył do zespołu Davida S.Ware’a . „ Początkowo inspiracją Shippa był Bud Powell –pisze portal All About Jazz – który w dużej mierze stał się filarem jego muzyki. Nieskrępowane podejście potężnego technicznie poszukiwacza przygód Cecila Taylora ma silny oddźwięk w dziełach Shippa, ale bez względu na to, jak daleko odchodzi od konwencjonalnej struktury, wyczucie ruchu akordów i linii melodycznej Shippa zbliża go do Powella bardziej niż Taylorowi ”.
Z początkiem lat 90-tych utworzył swój pierwszy zespół z Williamem Parkerem i (zamiennie) z perkusistami White’m Dickey’em lub Susie Ibarrą. Doskonale odebrano także jego nagrania w duetach z Roscoe’m Mitchellem i Matem Manerim. W 1984 roku Matthew Shipp przeniósł się do Nowego Jorku, bardzo szybko stając się jedną z najważniejszych osobistości amerykańskiej sceny muzycznej. Zrealizował szereg albumów dla prestiżowej szwajcarskiej oficyny Hat-Art Records, gdzie zawarł pakiet autorskiej muzyki, określanej często jako „chamber jazz”, wyznaczając nowy kierunek dla awangardowej muzyki jazzowej, w którym w jego muzycznej koncepcji awangarda jazzowa miesza się ze współczesną muzyką klasyczną. Od końca lat 90-tych Matthew Shipp pojawiał się w coraz to nowych kontekstach, od bebopu po skrajnie awangardę. Artysta zdobył międzynarodową renomę poprzez prezentowaną przez siebie autorską, unikatową stylistykę instrumentu i budowanie nowoczesnego brzmienia. Matthew Shipp jest wybitnym wizjonerem, muzykiem eksplorującym nie tylko rejony stricte należące do jazzu, lecz również światy muzyki klasycznej, elektroniki czy nawet hip-hopu. Jest także kuratorem oraz dyrektorem artystycznym prestiżowej serii „Blue Series” wydawnictwa Thirsty Ear.
Matthew Shipp to legendarna postać nowoczesnego, awangardowego jazzu, niezwykle ceniony pianista i kompozytor i charyzmatyczny twórca komplementowany jako „ikona wśród współczesnych artystów” (All About Jazz) oraz „pianista-buntownik a nie pianista koktajlowy, lecz zawiły artysta” (New York Times). Natomiast prestiżowy Lexington Herald twierdzi, że Shipp to dzisiaj „ jeden z najbardziej innowacyjnych i wymagających pianistów jazzowych , gra jakby nowoczesny Thelonious Monk, z bogatym podejściem modalnym do gry i perkusyjną frywolnością, poza tym wszystkim brzmi, jak nikt inny”.