Visions” – dziewiąty album w dyskografii amerykańskiej wokalistki Norah Jones – to tuzin pięknych piosenek o miłości, wolności, tańcu i akceptacji tego, co przynosi życie.  Prologiem sesji był z pewnością album „Pick Me Up Off The Floor„, który wokalistka nagrała na początku pandemicznego lockdownu w 2020 roku. „Powodem, dla którego nazwałam album „Visions” – wyjaśnia genezę albumu Norah Jones  jest to, że wiele pomysłów pojawiło się w środku nocy lub w momencie tuż przed snem. Takim jest na przykłada  „Running”, który powstał jak jesteś na wpół śpiący i jakby jednocześnie obudzony. Większość utworów zrobiliśmy w ten sam sposób, ja siedziałam przy pianinie lub gitarze, a Leon Michels grał na perkusji i po prostu jammowaliśmy. Podoba mi się ta surowość między mną a Leonem i sposób, w jaki nasza muzyka brzmi, jest trochę garażowa, ale jest także trochę uduchowiona, ponieważ rodzi się tu i teraz i nie jest przesadnie dopracowana„.

Norah Jones zadebiutowała w 2002 roku albumem „Come Away With Me”. Ten unikatowy, nastrojowy klimat prowadzony ciepłym śpiewem nadał jej status globalnego fenomenu, co potwierdziły nagrody Grammy, jakie artystka otrzymała w 2003 roku. Od tego czasu Norah Jones została dziewięciokrotną zdobywczynią GRAMMY, sprzedała ponad 52 miliony albumów, a jej piosenki zostały odtworzone sześć miliardów razy na całym świecie. Wydała serię solowych albumów, które przynisły jest laury Zlotych i Platynowych Płyt ( “Feel Like Home”, “Not Too Late”, “The Fall”, “Little Broken Hearts”, “Day Breaks”, “Pick Me Up Off The Floor”). Wydała bestsellerowy album koncertowy „Til We Meet Again”, płytę świąteczną “I Dream Of Christmas” oraz albumy z  autorskimi zespołami  The Little Willies, El Madmo oraz Puss’N’Boots (z udziałem Sashy Dobson i Catherine Popper). Kompilacja z 2010 roku ”Featuring Norah Jones” ukazała jej wszechstronność oraz łatwość nawiązywanie współpracy z innymi artystami ( od Willie’go Nelsona po Foo Fighters, Outkast i Herbie’go Hancocka). Od 2018 roku Norah Jones wydała serię singli współpracując z artystami i przyjaciółmi, takimi jak Mavis Staples, Jeff Tweedy, Thomas Bartlett, Tarriona Tank Ball, Rodrigo Amarante i Brian Blade. Część z nich została wydana w kolekcji „Begin Again” (2019).

Norah Jones –  wokalistka, autorka tekstów i pianistka swój kolejny, solowy album studyjny „Visions zrealizowała z producentem i multiinstrumentalistą Leonem Michelsem.  Michels grał  wcześniej na saksofonie z Sharon Jones & The Dap-Kings i Lee Fields & The Expressions, zespołem Dana Auerbacha – The Arcs, Menahan Street Band i z własnym projektem El Michels Affair.  Leon Michels i Norah Jones po raz pierwszy współpracowali razem nagrywając przebój „Can You Believe„,  a w 2021 roku  pracowali razem nad świątecznym albumem Norah Jones „I Dream of Christmas”.  Nowy album jest oczywistą ekspozycją pomysłów Leona Michelsa (gra na perkusji i saksofonie barytonowym), popisem talentu kompozytorskiego i wokalnego Norah Jones (wokalistka  gra także na pianinie, gitarze i basie) oraz trębacza Dave’a Guya, basisty Jessego Murphy’ego oraz perkusistów – Briana Blade’a i Homera Steinweissa.

Dionizy Piątkowski