Niewielka Islandia zalała muzyczny świat magią wspaniałych i niepowtarzalnych dźwięków. Wyspa, którą zamieszkuje dwa razy mniej ludzi niż w Poznaniu dała światowej kulturze muzykę Björk, Sigur Rós, grup Múm, Bloodgroup, For A Minor Reflection, Berndsen, Mugison, Seabear, Sykur,Severed Crotch, jazzowej formacji Mezzoforte oraz indywidualistów takich jak  Hafdis Huld, Lára Rúnars czy niekonwencjonalnego Ólafur Arnalds.

Ólafur Arnalds jest multiinstrumentalistą tworzącym muzykę z pogranicza  ultranowoczesnego ambient oraz elektroniki łącząc je nieskazitelnym brzmieniem nowoczesnej neoklasyki. Artysta pojawił się jako perkusista w kapelach hardcorowo-metalowych, ale fascynacje klasyką zbliżyły go ku muzyce kameralnej i  barwnej muzyce ilustracyjnej oraz filmowej. Podjął współpracę  z eksperymentalnym  Erased Tapes, koncertował wraz z Sigur Rós, a w 2012 roku  był już w grupie artystów Mercury Classics, dla której zrealizował piękny album „For Now I Am Winter”. Nagrał także muzykę  do filmów  „Another Happy Day” oraz „The Hunger Games”.

Najnowszy album Ólafura Arnaldsa  „Island Songs ” to  niekonwencjonalna realizacja artystycznego projektu oraz muzycznej wizji. Siedem spójnych kompozycji jest muzyczną narracją artysty po siedmiu miastach/rejonach Islandii. Ólafur Arnalds odwiedził 7 miast Islandii, gdzie współpracował z 7 miejscowymi artystami  i w każdym z tych miejsc stworzył, wykonał i nagrał nową kompozycję. „Island Songs” to prawdziwie interaktywny projekt, który rozwijał się także na dedykowanej mu stronie internetowej. Grupa oddanych fanów Arnaldsa śledziła jego podróże poprzez media społecznościowe i uczestniczyła – dzięki transmisji streamingowej – na bieżąco w całym projekcie. Podróż artysty została także utrwalana  na dołączonym do wydawnictwa DVD. Po siedmiu tygodniach powstał godzinny muzyczny film, zawierający rozmowy zgłębiające tajemnice muzyki, historii i tożsamości, które złożyły się na sugestywny muzyczny portret Islandii. Brzmienie i produkcja  albumu to perfekcyjna produkcja i artystyczny polot. Aranżacje przeprowadzone są po mistrzowsku, nie pozostawiają wrażenia przesytu, czy przerostu formy nad treścią. W dalszym ciągu największym atutem artysty pozostaje jego talent do tworzenia wyjątkowych misternych i melancholijnych muzycznych skojarzeń oraz hipnotyzujących melodii. Tworzonych prostymi środkami wyrazu, bo głównie za pomocą dźwięków pianina i akompaniamentu instrumentów smyczkowych i formacji kameralistów.

Dionizy Piątkowski