Brzmienie gitary, które tak miękko i organicznie rozchodzi się z ziemi do otoczenia, jakby nie było grane przez człowieka, ale wyrosło po ciepłym letnim deszczu” – tak media rekomendują niemieckiego gitarzystę Philippa van Enderta. Jego najnowszy album „Cartouche”, nagrany wraz z autorskim trio ( Andre Nendza – kontrabas i Christian Kappe – trąbka) w pełni potwierdza tę opinię.

Philipp van Endert zaczął grać na gitarze w wieku dziesięciu lat, a pierwsze lekcje gry na gitarze klasycznej pobierał u Baldo Calamusa w Szkole Muzycznej Clary Schumann w Duesseldorfie. Jako nastolatek zainteresował się gitarę elektryczną i zaczął intensywnie ćwiczyć funk, rock i jazz pod kierunkiem Georga Grislofa i Markusa Wienstroera. W 1991 roku podjął studia ( gitara i kompozycja) w słynnej Berklee College of Music  w Bostonie. Grono jego nauczycielu tworzyli mi.in. Steve Khan, Bret Willmott, Jon Damian, Rick Peckham i Jim Odgren. Po powrocie z USA odbył kilka tras koncertowych, dokonał nagrań w Ameryce i Europie oraz przyjął zaproszenia wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali ( od Montreux Jazz Festival, Hague Jazz po Jazz Sur Son Toulouse i Leverkusener Jazztage). Zdolny gitarzysta brał także udział w kilkudziesięciu sesjach nagraniowych i zrealizował albumy wraz z takimi sławami jazzu jak Mike Stern, Danny Gottlieb, Lajos Dudas, Jarek Śmietana, Karl Berger, Gerd Dudek, Kenny Wheeler, Adrian Mears, Philip Catherine i Rick Margitza. Philipp van Endert jest także szefem oficyny JazzSick Records, wytwórni z katalogiem zawierającym ponad 120 płyt z sesjami muzyków europejskich i amerykańskich. Jego autorskie Trio oraz album „Khilebor” był nominowany do German Record Award w  2006 roku.  Od 2009 roku Philipp van Endert jest adiunktem w Instytucie ds. jazzu i gitary elektrycznej Institute For Music And Media/University of Music Duesseldorf  oraz Institute for Music Osnabrueck.

Rozległa dyskografia gitarzysty uzmysławia ogrom talentu oraz niezwykły kunszt w postrzeganiu jazzowej gitary. Otwarta przestrzeń brzmienia oraz spory koloryt faktur to elementy, które  szczególnie ciekawie prezentują się zarówno w  przeróżnych zestawach ( od duetu po sekstet oraz zestawy orkiestrowe, jak i w standardowym Trio. Philipp Van Endert odkrywa i daje nowe brzmienia liniom melodycznych oraz  z wirtuozowskim instynktem prowadzi strukturę kompozycji. Liryczny nastrój jest zgrabnie wplatana w jazzową strukturę i rytm improwizacji. Philipp van Endert imponuje swoją muzyczną sprawnością i wydobywa ciekawe, artystyczne skojarzenia. Doskonale w tym odnajduję się kontrabasista Andre Nendza oraz trębacz Christian Kappe. Album  „Cartouche”  jest tutaj szczególną syntezą pomysłów gitarzysty-kompozytora oraz spójności gry zespołowej.

 

Dionizy Piątkowski