Otwierała koncerty The Rolling Stones, była gwiazdą Chicago Blues Festival- największego bluesowego festiwalu świata oraz – równie prestiżowego – Rawa Blues w Katowicach, występowała wraz z Buddy’m Guy’em, B.B. King’em, Taj Mahalem, Mick Jaggerem, Eric’em Claptonem i Johnem Mayerem, zdobyła większość znaczących nagród.Shmekia Copeland – czarnoskóra amerykańska wokalistka bluesowa, nowa Królową Bluesa.
Urodziła się w nowojorskim Harlemie jako córka legendarnego gitarzysty i wokalisty Johnny’ego Copelanda. Zadebiutowała na scenie słynnego Cotton Club mając zaledwie 8 lat a po kilku latach stała się jedną z popularniejszych wokalistek w zespole ojca. Jako nastolatka wydała w prestiżowej oficynie Alligator Records debiutancka płytę „Turn the Heat Up”. Jej kolejny album „Wicked” – zrealizowany w 2000 roku także dla Alligator Records – otrzymał nie tylko nominację do Grammy Award, ale także trzy „bluesowe Oscary” , czyli słynne W.C. Handy Awards (honorując młoda artystkę w kategoriach: Piosenka Roku, Album Roku i Wokalistka Roku). Kolejne płyty artystki („Talking To Strangers” wyprodukowane przez legendę nowoorleańskiego fortepianu Dr. Johna) i „The Soul Truth” ( producentem był gitarzysta Steve Cropper) okazały się także sukcesem. Przełomową była jednak płyta „Never Going Back” ( zrealizowana w 2009 wytwórnię Telarc) i stylistyczna zmiana w muzyce artystki. Shemekia Copland bluesowo bawi się teraz innymi stylistykami, balansując na krawędzi melodyjnego przeboju i swingującego jazzu. „Chcę się rozwijać- komentowała swój nowy kontrakt z Telarc młoda bluesmanka.Chcę spróbować nowych brzmień, nowych rzeczy. Jestem artystką bluesa i to napawa mnie dumą, ale nie znaczy, że nie potrafię śpiewać niczego innego poza bluesem. Bedę teraz poszerzać definicję bluesa”. Deklarację artystki podchwyciły opiniotwórcze media i z zachwytem pisały, że Shemekia Copeland „ jest potęgą, supergwiazdą i nie może stworzyć czegoś złego „ ( Rolling Stone Magazine) oraz ,że „ Shemekia Copeland jest jednym z najlepszych głosów bluesowych naszych czasów. Nikt nie zbliża się tak prosto do ognia, jak Copeland” (Chicago Tribune).
Jej najnowszy album „ America’s Child” ( zrealizowany ponownie dla Alligator Records) „ to przełomowe dzieło piękna. Shemekia jest jednym z najlepszych śpiewaków naszych czasów. Ta płyta wprowadza słuchaczy w inny wymiar i z pewnością zadowoli swoich fanów. Jej głos w tych piosenkach jest niczym magia” – zachwyca się krytyk Mary Gauthier. Producent albumu Will Kimbrough twierdzi wręcz, że „…America’s Child ma znacznie głębsze znaczenie a poprzez śpiew Shemekii, nasz narodowy skarb, niesie piosenki – czy to tematyczne, osobiste, duchowe, polityczne czy po prostu hałaśliwe- w inne rejony. Shemekia podnosi głowę naszej dumy”.
Album „ America’s Child” jest określonym nawiązaniem do macierzyństwa wokalistki (narodziny syna Johnny Lee Copeland-Schultz w 2016 roku). „ Po urodzeniu dziecka zacząłam myśleć o świecie, w który go wprowadziłam. Jak się w nim odnajdzie i jak będzie w nim żyć ? Aby żyć dzisiaj w tym świecie, musicie mieć mocne fundamenty, jak ja, aby to przeżyć. To właśnie oznacza dla mnie „dziecko Ameryki”. Jestem naprawdę wdzięczna wszystkim artystom, którzy dołączyli do mnie na tej płycie i stworzyli piękną muzykę, wzajemną miłość i szacunek”. „America’s Child” to ósmy album w dyskografii Shemekii Copeland, z muzyką puchnącą bluesem i zanurzoną w tzw. americana, z elementami rocka, soulu a nawet folkowego country. Z rozpoznawalnym i charakterystycznym śpiewem Shemekii. Do tego pomysłu wokalistka dobrała sobie wspaniałych gości ( m.in. John Prine, Rhiannon Giddens, Mary Gauthier, Emmylou Harris, Steve Cropper, J.D. Wilkes, Al Perkins, muzycy Time Jumpers).