Vibraslap to perkusyjny instrument uderzeniowy składający się z kawałka sztywnego drutu (wygiętego w kształcie litery U), łączącego drewnianą kulkę z pustą skrzynką z drewna z metalowymi „zębami” w środku. Perkusista trzyma metalowy drut w jednej ręce i uderza kulkę. Skrzynka działa jak korpus rezonujący dla metalowego mechanizmu umieszczonego wewnątrz z pewną liczbą luźno przymocowanych szpilek lub nitów, które wibrują i grzechotają. Określeniem takiego- nie często używanego w jazzie – instrumentu nazwano formacje, która of ponad dekady jest obecna na polskim rynku, teraz z nowym albumem „Diffrent Worlds”. Grupa Vibraslap powstała w 2006 roku z inicjatywy wibrafonisty Miłosza Rutkowskiego oraz basisty Tomasza Grabowego. Do współpracy przy nowym albumie liderzy zaprosili wokalistę Marcina Wawrzynowicza, saksofonistę Tomasza Wendta, pianistę Roberta Jarmużka i perkusistę Łukasza Sobolaka.

Lider zespołu, Miłosz Rutkowski, jest jednym z najbardziej cenionych polskich wibrafonistów. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jazzową karierę rozpoczął w 1992 roku w założonym przez siebie zespoleSalted Peanuts, który stał się sensacją na polskim rynku muzycznych oraz laureatem wielu prestiżowych konkursów i festiwali ( Jazz Juniors’93  w Krakowie: nagroda dla solisty , kompozytora i  zespołu) , Poznań Jazz Fair ’93 – Grand Prix , Pomorska Jesień Jazzowa Gorzów’ 93 – nagroda publiczności „ Klucz do kariery” . Wibrafonista ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi muzykami takimi, jak Trilok Gurtu, Enildo Rasua, Maciej Sikała, Peter Herbolzheimer, Piotr Wojtasik,  Jerzy Główczewski, Jose Torres, Tomas Sanchez, Cezary Konrad, Krzysztof Ścierański, Petr Zelenka, Artur Lesicki oraz tak ważne albumy jak „ Salted Peanuts- Jazzy Positive”, „Olga Bończyk & Salted Peanuts-  Piosenki z klasą ” oraz  wydany w 2010 roku „ Vibraslap ”.  Wibrafonista sporo nagrywa i koncertuje ze swoim Miłosz Rutkowski Quartet oraz  formacją Kossowska/Rutkowski, z którą zrealizował ciekawy album „ Blues On The Bridge”.

 Different Worlds” to  druga płyta formacji Vibraslap i propozycja muzyki, jaką niesie jazz dzisiejszych czasów. Autorami  kompozycji są wszyscy muzycy Vibraslap, co daje niezwykle szerokie spectrum pomysłów i brzmień. Może właśnie dlatego album jest niezwykle różnorodny, brzmieniowo ciekawy i rozbudowany, nie silący się na prostą, stylistyczną klasyfikację. To połącznie stylistyk i budowanie nowych, ciekawych brzmień jest domeną dzisiejszej, improwizowanej muzyki jazzowej. Sięganie do różnych struktur i skojarzeń pojawia się nowy świat muzyki budowanej zauroczeniem jazzem, muzyką etniczną, jakiś tajemnym etno-folkloryzmem, rytmami latynoskimi i rozpychającym się nastrojem wspaniałej, muzycznej  fiesty. Muzycy dobrze czują się w takiej stylistyce, która mimo pogodnej melodyjności oraz pulsującym rytmom, jest nastrojem trudnego, obudowanego melodyką i „przebojowymi” skojarzeniami, nowoczesnym jazzem. „Tytuł albumu – wyjaśniają muzycy Vibraslap – odnosi się do różnych muzycznych światów każdego z muzyków i do nietuzinkowego traktowania głosu, a partie wokalne traktowane są w sposób instrumentalny”. Wyrazista sekcja rytmiczna, subtelna barwa brzmienia wibrafonu i saksofonu a także głos traktowany jako jeden z instrumentów – wszystkie te elementy złożyły się na niezwykle pogodne brzmienie i nastrój budowany każdą chwilą ciekawych kompozycji.

Dionizy Piątkowski