Tytuł albumu „Christmas Piano” wyjaśnia wszystko: znakomity brytyjski pianista Alexis Ffrench zaprasza na solowy recital przygotowany w stylistyce i nastroju “christmas”. Dwa tuziny znanych i lubianych kompozycji „świątecznych” zagranych z gracją, bożonarodzeniową atencją oraz szczególnym, subtelnym brzmieniem, jakie buduje swoją wirtuozerią pianista. Popularne kolędy, pastorałki oraz „świąteczne” kompozycje ( „In the Bleak Midwinter”,”Still, Still, Still”, „Together At Last”,”Feliz Navidad”,”Chestnuts Roasting on an Open Fire”, “Have Yourself a Merry Little Christmas”,”O Holy Night”,”The First Noel”,”O Tannenbaum”, “Silent Night”, “Mary’s Boy Child”,”Fairytale of New York”,”It’s The Most Wonderful Time Of The Year”,”The Little Drummer Boy”,”Happy Xmas/War is Over”, “A Time for Giving”,”The Christmas Tree”,”Winter Nights”,”Christmas Story”,”Simple Gifts”,”Midnight”,”Dancing Lights”,”Footprints in the Snow”,”Northern Lights”) nabierają szczególnej subtelności i atmosfery.

Alexis Ffrench to brytyjski muzyk klasyczny, kompozytor i producent. Jest nie tylko najlepiej sprzedającym się pianistą w Wielkiej Brytanii w 2020 roku, ale także bohaterem ponad 450 milionów odsłon jego muzyki w serwisach streamingowych. Edukację muzyczna rozpoczął jako siedmiolatek, by niebawem zostać organistą w swoim lokalnym kościele w Surrey (stając się najmłodszym organistą kościelnym w Wielkiej Brytanii). Dorastał w domu pełnym muzyki Stevie Wondera, Boba Marleya i Elli Fitzgerald solidnie ćwicząc na fortepianie modne melodie. Był stypendystą The Purcell School for Young Musicians, Royal Academy of Music oraz Guildhall School of Music and Drama. Alexis Ffrench  zbudował swoje postrzeganie muzyki o niezwykłe, psychologiczne odniesienia oraz własne emocje. „ Nawet nazywanie siebie 'artystą klasycznym’ jest barierą dla wielu ludzi – mówi Alexis Ffrench . Moja muzyka ma klasyczny podpis w swojej strukturze, jest bezgraniczna i jest dzisiaj syntezą wielu stylów”. Niezwykle znamiennym jest takie pojmowanie i prezentacja muzyki klasycznej, która bazując na wymogach dzisiejszej muzyki ilustracyjnej, związana jest także z emocją zjawisk społecznych, socjologicznych i politycznych. Może właśnie dlatego Alexis Ffrench także mocno nawiązuje do kultury i społeczności hip-hopowej, przytacza ambitną muzykę Kendricka Lamara i Andersona. Mieszanka Kendricka Lamara i Bartoka, Szostakowicza i Ariany Grande jest obecna w cotygodniowym niedzielnym programie Alexisa w Scala Radio, w którym podkreśla kunszt piosenki i rozkoszuje się klasycznym majestatem.

 Alexis Ffrench jest częstym gościem londyńskiej Royal Albert Hall, współpracuje z domami mody Miyake i Hugo Boss, gra na Latitude Festival, współpracuje z Palomą Faith, komponuje muzykę do filmów. Pianista-kompozytor ma na koncie kilka doskonale przyjętych i nagradzanych albumów ( „Piano Diaries”, „The Secret Piano”, „Evolution”, „Piano Arias”, „The Singing Planet”, Meditations”, „Piano Karma”, „Stolen Lullabies”, „Escape”, „The Piano Whisperer”, „Truth”) . Jego singiel „Walk With Us” z 2020 roku jest hołdem dla ruchu Black Lives Matter, a dochód ze sprzedaży i  praw autorskich wspomaga czarnoskórych artystów. Pianista chwalony  jest przez The Times: „ Jeśli jedna osoba uosabia nowe dążenie do uczynienia muzyki klasycznej bardziej zróżnicowaną, eklektyczną i  popularną, to  jest nią Alexis Ffrench. Jako pianista i kompozytor tworzy muzykę tonalną, która uwodzi nowicjuszy swoją delikatnością i pięknem, a jednocześnie wystarczająco dużo w niech pokłonów dla  Chopina, Debussy’ego, Satie” Alexis Ffrench to artysta, który, w tych niepewnych czasach, chce sprawiać światu radość. Intencją jego jest chęć zmiany sposobu postrzegania muzyki klasycznej w sposób bardziej integracyjny, dostosowany do społeczeństwa naszych czasów.

Dionizy Piątkowski