ANTHONY STRONG – Singin’ & Swingin’

14.04.2016, godz.20.00 – Poznań – Piano Bar

Strona główna/Era Jazzu/ANTHONY STRONG – Singin’ & Swingin’

Skład zespołu

Anthony Strong – piano, vocal
Spencer Brown – bass
Dave Ohm – drums

Myli się ten kto będzie go porównywać do innych jazzowych wokalistów. Mówią, że blisko mu do Buble, do Culluma, Duska… Wolałbym, aby właśnie ich porównywano do Stronga. Z wykształcenia jest pianistą jazzowym. A to jak gra absolutnie nie podlega dyskusji. Interludia, które tworzył przed kolejnymi utworami mogły by spokojnie być utworami na kolejnych albumach… Śpiewa tak jak oddychamy. Swobodnie, pełną piersią i z totalnym luzem. Fantastyczne skatowania, czasem rozrywkowe rozwiązania, co jest plusem, perfekcyjna świadomość dźwięków. Oczarował, zaczarował i zostawił w publiczności na pewno na długo rytmiczne kręcenie stopami, pstrykanie palcami i kręcenie głowami. Widać było, że widownia doskonale się bawiła… Anthony Strong to gwarancja jakości! Tak więc proszę nie porównujcie go do innych. Innych porównujcie do niego. Tak będzie sprawiedliwie.
Przemo Urbaniak, Jazz Soul

Galeria z koncertu


ANTHONY STRONG – Singin’ & Swingin’

Anthony Strong w rodzinnej Anglii okrzyknięty został gwiazdą jazzu i błyskawiczne wdarł się na estrady światowe opanowane dotąd przez Michaela Buble i Jami’ego Culluma.

Komercyjny sukces albumu „Stepping Out” wylansował szybko nową ikonę jazzowej wokalistyki. Śpiewa z naturalnością, z jaką oddycha, a na fortepianie gra tak naturalnie, jak śpiewa. Przystojny Anthony Strong komplementowany jest jako „najgorętszy, wschodzący talent w wokalistyce jazzowej”, pojawia się jako celebryta na okładkach popularnych magazynów a przez brytyjską prasę uznawany jest za „ogromny talent, z wszelkimi zadatkami na gwiazdę panteonu współczesnego retro-jazzu”.

Popularny brytyjski piosenkarz, autor tekstów i pianista jazzowy jest absolwentem słynnej Whitgift School, nobliwej  Royal Academy of Music i  Purcell School  oraz  The Guildhall School of Music and Drama. Już jako student koncertował w klubach Londynu by z czasem stać się lokalną atrakcją i muzykiem chętnie zapraszanym przez inne gwiazdy. Przez blisko rok występował na West Endzie w przedstawieniu „Million Dollar Quartet” w roli Jerry’ego Lee Lewisa. Jego kreację Rod Stewart skomentował: „f***ing amazing!”.

Anthony Strong to imponujący, wrażliwy pianista i pięknie swingujący wokalista. Nie sili się na karkołomne improwizacje i jazzowe udziwnianie. Brawurową ekwilibrystykę eksponuje jako pianista, by swingowym aksamitem głosu wprowadzać brzmienie godne Franka Sinatry i Tony’ego Bennetta. Bawiąc się jazzowym standardem potrafi wydobyć z niego współczesne, przebojowe brzmienie. Może właśnie dlatego jego wokalistyka jest bliższa modnym gwiazdom pop-jazzu niż legendarnym wokalistom ery swingu.

Jako pianista-wokalista zadebiutował w 2009 roku albumem „Guaranteed!”, zawierającym jego kilka autorskich piosenek oraz popularny hit „I Won’t Dance”. Rozpoczął także współpracę z Charlotte Church, Michaelem Boltonem, Marti Pellow’em, Jocelyn Brown. W 2011 Strong został zaproszony do udziału w Sylwestrowym spektaklu promującym gwiazdy BBC „Live from The Savoy Ballroom” u boku takich sław jak Paloma Faith, Tony Christie i legenda jazzu Buddy Greco. Koncertowe sukcesy zaczął odnosić na ważnych festiwalach jazzowych w całej Europie. Ustanowił także niecodzienny rekord: zagrał dwanaście wyprzedanych koncertów w legendarnym klubie paryskim Duc Des Lombards.

Wychwalany jako „nowa angielska supergwiazda jazzu” Anthony Strong już na początku 2012 roku znalazł się w centrum uwagi czołowych wytwórni płytowych. Młody artysta podpisał kontrakt z kultową francuską firmą Naive Records i dołączył do elity artystów tej oficyny (jak Adele, Carla Bruni i Katie Melua). Po wydaniu premierowego albumu „Stepping Out” Anthony Strong pojawił się na pierwszej stronie największego francuskiego dziennika Le Figaro, wystąpił w niemieckiej telewizji, a przez brytyjską prasę został obwołany wybitnym talentem, predystynowanym do zajęcia miejsca w panteonie takich gwiazd retro – nowoczesnego jazzu jak Jamie Cullum i Michael Bublé. Na You Tube teledyski A. Stronga mają kilkusettysięczną widownię a w listopadzie 2013 jego debiutancki album uplasował się na pierwszym miejscu jazzowej listy amerykańskiego iTunesa. Nagranie przełomowego albumu zrealizował z udziałem znakomitych muzyków: australijskiego trębacza Jamesa Morrisona, brytyjskiego saksofonisty Nigela Hitchcocka, perkusisty Sebastiana De Kroma i kontrabasisty Toma Farmera. ” Stepping Out”  to przede wszystkim wielkie standardy jazzowe („My Foolish Heart”, „When I Fall In Love”), przeboje (np. „Overjoyed” – Stevie’go Wondera), ale także utrzymane w  swingowej konwencji  stylowe kompozycje A. Stronga. Teraz powraca z koncertem Ery Jazzu promując najnowszy album „On the Clear Day”.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Guaranteed! (2009),
Delovely (2011),
Laughing in Rhythm (2012),
Stepping Out (2013),
On A Clear Day (2016)

2016-05-31T16:16:05+02:00