Walk Away to zespół legenda, jedyna polska formacja jazzu nowoczesnego, która przez ponad trzy dekady obecna jest na muzycznym. Szybko zdobyli ogromną popularność, objechali pół świata, współpracowali z najlepszymi – od Urszuli Dudziak po Mike’a Sterna i Billa Evansa, nagrali kilkanaście albumów a w  ankiecie Jazz Top 2015 Walk Away został uznany za najlepszy w Polsce zespół elektryczny.

Zespół powstał w 1985 z inicjatywy  perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego, który do powstającej grupy zaprosił kolegów ze studiów ( czyli Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach) : wibrafonistę Bernarda Maseli, saksofonistę Adama Wendta, kontrabasistę Jacka Niedzielę i pianistę Zbigniewa Jakubka. Zadebiutowali w tym samym roku zdobywając pierwszą nagrodę w festiwalu Jazz nad Odrą oraz „Klucz do kariery”, czyli główną nagrodę Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Tego samego roku  Walk Away zagrał  podczas Jazz Jamboree’85 a w dorocznej ankiecie  Jazz Forum zdobył tytuł  Nowej Nadziei. Takie rekomendacje przyniosły zespołowi intensywne trasy koncertowe w Polsce i za granicą. Walk Away nagrał swą pierwszą płytę „Penelopa”, podjął współpracę z wokalistkami: Lorą Szafran i Urszulą Dudziak ( z którą nagrał koncertową płytę „Magic Lady” oraz odbył trasę koncertową po całej Europie). Współpraca z Urszulą Dudziak trwa ponad dwie dekady, ale Walk Away koncertował także z Ewą Bem i Michałem Urbaniakiem. Ważnym epizodem w historii zespołu  był udział ( jako suport) w trasie koncertowej Milesa Davisa w Niemczech w 1990 roku. W 1994 roku Walk Away -w dziesiątą rocznicę powstania zespołu- przygotował sesję i album „F/X” z udziałem wybitnych muzyków ( Mike Stern, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Urszula Dudziak). Album „F/X” był nominowany do tytułu albumu jazzowego Fryderyki 1995.

W 2020 roku, z okazji 35-lecia działalności artystycznej zespołu- zrealizowano płytę „ Flower Power” stanowiącą doskonałą kwintesencję jazzu Walk Away. Zasadniczy skład zespołu ( Adam Wendt, Krzysztof Zawadzki, Bernard Maseli) wzbogacono nie tylko – współpracującym z grupą od lat – basistą Tomaszem Grabowym, ale także – jak to już bywało w projektach Walk Away – zaproszonymi gościnnie muzykami ( Sławomir Berny na instrumentach perkusyjnych oraz gitarzysta Grzegorz Skawiński). Sesja oraz kompozycje (przygotowane specjalnie z okazji jubileuszu) nawiązują do klasycznego brzmienia  Walk Away. Autorem tytułowego „Flower Power” oraz „Master Faster” jest Adam Wendt. Twórcą kompozycji „Oleon” i „Wall Walk” jest Tomasz Grabowy, natomiast „Stop Don’t Talk”, „Mr Why” oraz „Nature is Leaving” skomponował Bernard Maseli. Doskonałe brzmienie, profesjonalne wykonanie oraz nastrój doskonałej, wspólnej zabawy to atrybuty jubileuszowego albumu oraz stabilności artystycznej kultowego zespołu.

Dionizy Piątkowski