Wydawać by się mogło, że standardowy, jazzowy kwartet zawierać musi ortodoksyjną manierę mainstreamowego jazzu a jednak zespół Aleksandry Kutrzepy potraktował muzyczną materię zgoła innym kluczem i formatem. Już sam skład kwartetu wbudza zainteresowanie: obok gitary (Bartłomiej Garczyński), basu (Michał Studniarek) i perkusji ( Robert Kutrzepa) pojawi się skrzypaczka Aleksandra Kutrzeba. Być może taki zestaw instrumentalny narzuca także inne, niż tradycyjne, podejście do autorskich kompozycji. Teraz rozegranej między pulsującymi rytmami awangardy free-jazzowej, bezkompromisowej improwizacji, ale także jakiejś szczególnej, impresyjnej oraz ilustracyjnej muzycznej narracji. Aleksandra Kutrzepa określa  tę stylistykę syntezę obu tych nurtów z elementami free jazzu pełnego nieograniczonej przestrzeni. „Podobnie jak w przypadku  naszego pierwszego albumu, każdy utwór jest odrębnym obrazem muzycznym. Ideą jest malowanie muzyki dźwiękiem i wyobraźnią. Harmonia muzyki, emocji i wrażeń. Instrumenty stają się narzędziem do uzyskania barw ilustrujących odgłosy onomatopeiczne” – deklaruje skrzypaczka i kompozytorka.

Aleksandra Kutrzepa Quartet powstał w 2014 roku, ale dopiero w 2018 roku zadebiutował ciekawym albumem „ Impressions”. Założycielem i jest małżeństwo – Aleksandra i Robert Kutrzepa (do zespołu dołączyli także Bartłomiej Garczyński oraz Michał Studniarek). Każdy z członków kwartetu jest czynnym muzykiem angażującym się w projekty o zróżnicowanej stylistyce. Na co dzień artyści zajmują się również pracą pedagogiczną m. in. jako nauczyciele w Lubelskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Aleksandra Kutrzepa  jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach – Wydział Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie skrzypiec dr Henryka Gembalskiego. Szkoliła się pod okiem Tima Kliphauisa w Holandii, podczas indywidualnych warsztatów (jazz, gipsy jazz). Umiejętności oraz wiedzę poszerzała również biorąc udział w ogólnopolskich oraz międzynarodowych kursach i warsztatach muzycznych. Jest dwukrotną finalistką Novum Jazz Festival w Łomży oraz finalistką Festiwalu Azoty Jazz Contest w Tarnowie. Skrzypaczka współtworzy wiele projektów muzycznych, udziela się także jako muzyk sesyjny.Bartłomiej Garczyński specjalizuje się w grze na gitarze elektrycznej oraz akustycznej. Jest absolwentem Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS oraz Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej,uczęszczał także do Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Współtworzy projekty muzyczne o różnorodnych stylistykach – rock, blues, jazz, soul (m.in. Sara Rynowska Band, Gospel Project, USG Trio, Sound Dealers, Gospeople, Aleksandra Kutrzepa Quartet). Brał udział w sesjach nagraniowych oraz licznych koncertach występując z artystami takimi jak Krzysztof Cugowski, Urszula, Beata Kozidrak, Piotr Cugowski, Brian Fentress, Jan Kondrak, Lubelska Federacja Bardów, Tomasz Korpanty, Peter Francis, Tula Lynch. Umiejętności oraz wiedzę poszerzał podczas warsztatów prowadzonych m.in. przez Jarosława Śmietanę, Waltera Smitha III, Piotra Schmidta, Artura Lesickiego i wielu innych. Perkusista Robert Kutrzepa  jest absolwentem Jazzu i Muzyki Estradowej w Katowicach, kształcił się pod okiem takich autorytetów jak Martin Novak, Marcin Jahr, Frank Parker. Współpracuje z Lubelską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej  oraz Szkołą Muzyczną w Lublinie . W latach 2011-2013 brał udział w programie międzynarodowym Comenius, grając koncerty w Hiszpanii m.in w Teatro Góngora oraz Conservatorio Superior de Música „Rafael Orozco” de Córdoba. Ukończył także Kurs Realizacji Dźwięku i współpracuje z wieloma zespołami muzycznymi ( od  Mietka Szcześniak po  Katarzynę Wilk i  Stanisława Soykę). Michał Studniarek  to gitarzysta basowy, nauczyciel. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, współpracuje z Radiem Lublin i Opolskim Centrum Kultury, prowadzi warsztaty i kursy muzyczne, był basistą wielu projektów muzycznych, reprezentujących różnorodne gatunki i stylistyki. Na płycie „Mermaid”   gościnnie wystąpili także wokalistka Anna Gadt i pianista Miłosz Bazarnik.

Dionizy Piątkowski