Wśród wielu młodych, polskich zespołów pojawiają się formacje, które nie poddając się komercyjnej modzie starają się zaproponować nowatorskie spojrzenie na tradycję i skomplikowane, muzyczne struktury. Z pewnością taką propozycje składa albumem  „Polished”  Bartosz Dworak Quartet. Muzycy prezentują kompozycje zaaranżowane na skrzypce, fortepian, kontrabas oraz perkusję a muzyczną ideą zespołu jest w pełni akustyczne brzmienie oraz synteza tradycji z nowoczesnością. Materia muzyczna jaką prezentują jest przestrzenna i wielobarwna i choć –zdaje się – wyrasta z jazzu maintream’owego, to przeradza się w osobliwą modern-jazzową strukturę, z subtelną nutką polskiego folkloru.  Bohaterami nagrania i koncepcji artystycznej są muzycy, którzy  z wyróżnieniem ukończyli Instytut Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Skrzypek i kompozytor Bartosz Dworak  doskonale  odnajduje się w różnych gatunkach muzycznych, uczestnicząc  w  wielu, stylistycznie różnych projektach ( od fusion po world-music). Współzałożyciel kwartetu Sandwich On the Floor, jest także muzykiem formacji grupy Klezzmates, współpracuje m.in. z Kayah, Stanisławem Sojką, Moniką Borzym, Maciejem Strzelczykiem i Atom String Quartet. Jest laureatem I nagrody w kategorii solowej na Tarnów Jazz Contest 2011 oraz nagrody “osobowość regionu” na Tarnów Jazz Contest 2012. Wraz ze swoim autorskim kwartetem jest laureatem Grand Prix Jazz Juniors oraz otrzymał Grand Prix Konkursu Lotos Jazz Festival. Jest  także zdobywcą pierwszej nagrody na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta  i beneficjentem wydania albumu „Polished”.

Pianista Piotr Matusik wraz ze swoim trio MDM  jest laureatem nagród  International Jazz Contest 2011, Krokus Jazz Festiwal 2013 oraz Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2010 . Związany jest z wieloma ciekawymi projektami : MDM Trio (jazz akustyczny), duet Matusik & Ghostman (muzyka alternatywna, elektroniczna), Familia Fuerte (akustyczna salsa kubańska), Energy Band (big band), kwartet Jazzbnięci Frazeusze (muzyka elektroniczna); współpracował  z takimi artystami jak: Krystyna Prońko, Andy Middleton, Victor Mendoza, Alicja Majewska, Larry Livingston, zespół De Nuevo  oraz w spektaklach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Kontrabasista Jakub Dworak jest laureatem Tarnów Jazz Contest 2011, Zadymki Jazzowej 2012, Sax Club Gdynia 2013 ( z zespołem Pernal/Szkil Quartet), Krokus Jazz Festiwal 2013 ( z MDM Trio), nagrody indywidualnej na Krokus Jazz Festiwal 2013, Klucz do Kariery 2013 w Gorzowie ( z zespołem NSI) oraz nagrody na Tarnów Jazz Contest 2013 z  Szczypka/Kaletka Quartet. Współpracował z wieloma polskimi artystami m.in. z: Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Krystyną Prońko, Piotrem Baronem, Piotrem Wyleżołem, Arkiem Skolikiem oraz Cezarym Paciorkiem. Niezwykle utalentowany i wszechstronnie uzdolniony perkusista Szymon Madej jest także muzykiem Lichtański Sound Lab oraz FOURS.  Jest także laureatem  licznych nagród  (Tarnów Jazz Contest 2011, Bielska Zadymka 2013, Krokus Jazz Festiwal 2013). Występował wraz z takimi artystami jak Andy Middleton, Victor Mendoza, Rafael Alcala, Edison Sanchez, Peter Francis, Gerald T.Smith, Ted Pearce, Colin Vassel, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Piotr Baron.

Czterej  uzdolnieni muzycy realizują swoją wizję nowoczesnego jazzu w Bartosz Dworak Quartet. Główną muzyczną ideą bandu jest w pełni akustyczne brzmienie, oraz synteza tradycji z nowoczesnością. W repertuarze grupy znajdują się głównie kompozycje autorskie, w których usłyszeć można subtelne wpływy polskiej muzyki ludowej. „Polished” to w pełni autorskie, zaaranżowane na skrzypce, fortepian, kontrabas oraz perkusję utwory, w których pobrzmiewają nie tylko echa jazzowej klasyki, ale też subtelne i liryczne elementy polskich melodii ludowych.

Dionizy Piątkowski