Skład zespołu
Angélique Kidjo – vocal
Rubens De La Corte – guitar
Faye Habit – bass
Joao Motta – guitar
Harvey Wirth – drums
Ibrahim Diagne – percussions
Angélique Kidjo – vocal
Rubens De La Corte – guitar
Faye Habit – bass
Joao Motta – guitar
Harvey Wirth – drums
Ibrahim Diagne – percussions
Prawdziwą ojczyzną rock’n’rolla jest Afryka! – wykrzyczała do publiczności w Sali Kongresowej Angelique Kidjo i już po chwili dźwiękami swojej muzyki poderwała z miejsc pierwszych widzów. Gdy koncert dobiegał końca, tańczyli już wszyscy.
Nazywana „ikoną afro – music” jest dzisiaj Angelique Kidjo jedną z najwybitniejszych wokalistek z Afryki, które ze swoją sztuką doskonale zaistniały na największych estradach świata. Bestsellerowe albumy, aplauz publiczności oraz entuzjazm krytyków są dowodem uwielbienia dla sztuki wokalistki z Beninu. Nagradzana prestiżowymi Grammy Awards artystka wypracowała sobie pozycję niekwestionowanej gwiazdy, z którą nagrywają i koncertują m.in. Carlos Santana, Diana Krall, Herbie Hancock, Branford Marsalis, Peter Gabriel, Erykah Badu, Ziggy Marley. Koncert w Polsce jest jej pierwszym spotkaniem z polską publicznością.
Urodzona w prowincjonalnym, afrykańskim Beninie odbiera dziś najważniejsze nagrody i zaszczyty w najbardziej prestiżowych zakątkach świata. Gdyby do godności dodać także pracę jaka wykonuje Angelique Kidjo jako Ambasador UNICEF – to jawi się obraz wielkiej, światowej gwiazdy ,która swoją etniczna muzykę i kulturę wyniosła na najwyższe wyżyny sztuki i estrady.Prawie połowa jej autorskiej dyskografii nominowana była do Grammy Awards (” Oremi” w 1999 roku, ” Black Ivory Soul ” w 2003 oraz „Oyaya” w 2005). Jej najnowszy album ” Djin, Djin” zdobył aż cztery nominacje do tegorocznej Grammy Award , a festiwal w Montrealu uhonorował artystkę najważniejszą kanadyjską nagrodą – Antonio Carlos Jobim Award.
Albumem „Djin, Djin” artystka konsekwentnie powraca do swoich afrykańskich korzeni. Ale czyni to z gracją ,jakiej pozazdrościć mogą jej największe gwiazdy muzyki rozrywkowej. Piosenki niosą w sobie świeży powiew nie tylko tzw. afro-music, ale sporo amerykańskiego rhythm’n’bluesa, funky i jazzu. Nie może być przecież inaczej skoro kariera, cieszącej się wielkim uznaniem wokalistki i kompozytorki, miała początek w benińskiej mieścinie portowej Kotonu. Podobno – jak często wspomina – fascynowała ją muzyka… Jimiego Hendrixa. To dzięki sztandarowemu i legendarnemu ” Hey Joe” zaczęła dostrzegać afrykańskie korzenie w muzyce pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Karaibów. Dzisiaj, gdy artystka podróżuje po całym świecie i mieszka w wielu jego zakątkach (rezyduje w Paryżu, mieszka także w nowojorskim Brooklynie, często bywa w Afryce i na Karaibach) nie dziwią tak szerokie inklinacje i artystyczne aspiracje.
Pomysł realizacji albumu opierał się na tym, by nagrać piosenki bardzo mocno osadzone w afrykańskiej, benińskiej kulturze. Angelique Kidjo śpiewa w dialektach Beninu, Nigerii i Togo. Ale puls płyty stworzyli perkusiści Crespin Kpitiki i Benoit Avihoue, członkowie benińskiego Gangbé Brass Band.
Kidjo zaprosiła także do nagrań muzyków, którzy doskonale odnajdują się w afro-rytmach i nastrojach: perkusistę Poogie Bella (znanego ze współpracy z Erykah Badu i Chaką Khan), wirtuoza funkowych klawiszy Ampa Fiddlera (występy u Prince’a i George’a Clintona), Larry’ego Campbella (multi – instrumentalistę, z którego talentu korzystali m.in. Bob Dylan, Emmylou Harris i Paul Simon ), genialnego senegalskiego basistę Habiba Faye z zespołu Youssou N’Doura, gitarzystę Lionela Loueke z zespołu jazzmana Herbiego Hancocka, brazylijskiego gitarzystę Romero Lubambo (współpracował m.in. z Dianą Krall i wystąpił na koncercie Ery Jazzu z Dianne Reeves), a nawet mistrza harfy afrykańskiej- kora Mamadou Diabate.
Albumem „Djin, Djin” oraz towarzyszącej tej płycie wiosennej trasie koncertowej w Europie, artystka nostalgicznie powraca do rodzinnego Beninu: w sposób niezwykle ciekawy i artystycznie piękny zaprasza wspaniałych gości, by już wspólnie ,w mariażu kultur, stworzyć unikalne brzmienia i nastroje. „Jej ducha nie da się zgasić: ona potrafi tchnąć życie we wszystko, czego się dotknie – komentuje projekt Peter Gabriel.Czy można zatem wyobrazić sobie lepszy zestaw niż ten skomponowany przez Angelique Kidjo : Alicia Keys i Brandford Marsalis w tytułowym „Djin Djin” , Peter Gabriel (w piosence „Salala”), Joss Stone w rolling-stonowskim „Gimme Shelter”, Josh Groban i Carlos Santana w „Pearls”, Ziggy Marley w „Sedjedo”…
Koncert Ery Jazzu jest pierwszym spotkaniem Angelique Kidjo z polską publicznością.
Pretty (1980), Parakou (1990), Logozo (1991), Aye (1994), Fifa (1996),bOremi (1998), Keep On Moving (2001),
Black Ivory Soul (2002),
Oyaya (2004),
Djin Djin (2007)