Angelique Kidjo – African Soul & Roots

21.04.2008 – Warszawa – Sala Kongresowa

Strona główna/Era Jazzu/Angelique Kidjo – African Soul & Roots

Skład zespołu

Angélique Kidjo – vocal
Rubens De La Corte – guitar
Faye Habit – bass
Joao Motta – guitar
Harvey Wirth – drums
Ibrahim Diagne – percussions

Prawdziwą ojczyzną rock’n’rolla jest Afryka! – wykrzyczała do publiczności w Sali Kongresowej Angelique Kidjo i już po chwili dźwiękami swojej muzyki poderwała z miejsc pierwszych widzów. Gdy koncert dobiegał końca, tańczyli już wszyscy.
Błażej Górski, TVN

Galeria z koncertu


Angelique Kidjo – African Soul & Roots

Nazywana „ikoną afro – music” jest dzisiaj Angelique Kidjo jedną z najwybitniejszych wokalistek z Afryki, które ze swoją sztuką doskonale zaistniały na największych estradach świata. Bestsellerowe albumy, aplauz publiczności oraz entuzjazm krytyków są dowodem uwielbienia dla sztuki wokalistki z Beninu. Nagradzana prestiżowymi Grammy Awards artystka wypracowała sobie pozycję niekwestionowanej gwiazdy, z którą nagrywają i koncertują m.in. Carlos Santana, Diana Krall, Herbie Hancock, Branford Marsalis, Peter Gabriel, Erykah Badu, Ziggy Marley. Koncert w Polsce jest jej pierwszym spotkaniem z polską publicznością.

Urodzona w prowincjonalnym, afrykańskim Beninie odbiera dziś najważniejsze nagrody i zaszczyty w najbardziej prestiżowych zakątkach świata. Gdyby do godności dodać także pracę jaka wykonuje Angelique Kidjo jako Ambasador UNICEF – to jawi się obraz wielkiej, światowej gwiazdy ,która swoją etniczna muzykę i kulturę wyniosła na najwyższe wyżyny sztuki i estrady.Prawie połowa jej autorskiej dyskografii nominowana była do Grammy Awards (” Oremi” w 1999 roku, ” Black Ivory Soul ” w 2003 oraz „Oyaya” w 2005). Jej najnowszy album ” Djin, Djin” zdobył aż cztery nominacje do tegorocznej Grammy Award , a festiwal w Montrealu uhonorował artystkę najważniejszą kanadyjską nagrodą – Antonio Carlos Jobim Award.

Albumem „Djin, Djin” artystka konsekwentnie powraca do swoich afrykańskich korzeni. Ale czyni to z gracją ,jakiej pozazdrościć mogą jej największe gwiazdy muzyki rozrywkowej. Piosenki niosą w sobie świeży powiew nie tylko tzw. afro-music, ale sporo amerykańskiego rhythm’n’bluesa, funky i jazzu. Nie może być przecież inaczej skoro kariera, cieszącej się wielkim uznaniem wokalistki i kompozytorki, miała początek w benińskiej mieścinie portowej Kotonu. Podobno – jak często wspomina – fascynowała ją muzyka… Jimiego Hendrixa. To dzięki sztandarowemu i legendarnemu ” Hey Joe” zaczęła dostrzegać afrykańskie korzenie w muzyce pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Karaibów. Dzisiaj, gdy artystka podróżuje po całym świecie i mieszka w wielu jego zakątkach (rezyduje w Paryżu, mieszka także w nowojorskim Brooklynie, często bywa w Afryce i na Karaibach) nie dziwią tak szerokie inklinacje i artystyczne aspiracje.

Pomysł realizacji albumu opierał się na tym, by nagrać piosenki bardzo mocno osadzone w afrykańskiej, benińskiej kulturze. Angelique Kidjo śpiewa w dialektach Beninu, Nigerii i Togo. Ale puls płyty stworzyli perkusiści Crespin Kpitiki i Benoit Avihoue, członkowie benińskiego Gangbé Brass Band.

Kidjo zaprosiła także do nagrań muzyków, którzy doskonale odnajdują się w afro-rytmach i nastrojach: perkusistę Poogie Bella (znanego ze współpracy z Erykah Badu i Chaką Khan), wirtuoza funkowych klawiszy Ampa Fiddlera (występy u Prince’a i George’a Clintona), Larry’ego Campbella (multi – instrumentalistę, z którego talentu korzystali m.in. Bob Dylan, Emmylou Harris i Paul Simon ), genialnego senegalskiego basistę Habiba Faye z zespołu Youssou N’Doura, gitarzystę Lionela Loueke z zespołu jazzmana Herbiego Hancocka, brazylijskiego gitarzystę Romero Lubambo (współpracował m.in. z Dianą Krall i wystąpił na koncercie Ery Jazzu z Dianne Reeves), a nawet mistrza harfy afrykańskiej- kora Mamadou Diabate.

Albumem „Djin, Djin” oraz towarzyszącej tej płycie wiosennej trasie koncertowej w Europie, artystka nostalgicznie powraca do rodzinnego Beninu: w sposób niezwykle ciekawy i artystycznie piękny zaprasza wspaniałych gości, by już wspólnie ,w mariażu kultur, stworzyć unikalne brzmienia i nastroje. „Jej ducha nie da się zgasić: ona potrafi tchnąć życie we wszystko, czego się dotknie – komentuje projekt Peter Gabriel.Czy można zatem wyobrazić sobie lepszy zestaw niż ten skomponowany przez Angelique Kidjo : Alicia Keys i Brandford Marsalis w tytułowym „Djin Djin” , Peter Gabriel (w piosence „Salala”), Joss Stone w rolling-stonowskim „Gimme Shelter”, Josh Groban i Carlos Santana w „Pearls”, Ziggy Marley w „Sedjedo”…

Koncert Ery Jazzu jest pierwszym spotkaniem Angelique Kidjo z polską publicznością.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Pretty (1980), Parakou (1990), Logozo (1991), Aye (1994), Fifa (1996),bOremi (1998), Keep On Moving (2001),
Black Ivory Soul (2002),
Oyaya (2004),
Djin Djin (2007)

2015-08-06T13:04:23+02:00