Fuga  jest jedną z najbardziej kunsztownych form muzycznych, oparta na ścisłej polifonii oraz imitacji, jest wielogłosowa i ma jeden lub więcej tematów. Forma ta od momentu powstania w XVII wieku była swoistym sprawdzianem warsztatu kompozytorskiego. Ogólna budowa fugi oparta jest na określonym schemacie konstrukcji i efekcie współdziałania elementów dzieła muzycznego. Jest to środek realizacji wyrazu emocjonalnego dzieła muzycznego za pomocą technik kompozytorskich.  Konwencja barokowej fugi jest ideą projektu „What the Fugue”, który przygotowało New Piano Trio: skrzypek Florian Willeitner, wiolonczelista Ivan Turkalj oraz pianista Alexander Wienand. „Od dłuższego czasu nosiłem się z ambitnym pomysłem poświęcenia całego programu kompozytorskiej zabawie preludium i fugi – wyjaśnia genezę nowego albumu Florian Willeitner. Czerpiąc inspirację z różnorodnych tradycji muzycznych, starannie zabrałam się za tworzenie kompozycji opartych na czterech odrębnych elementach, z których każdy reprezentuje unikalny język muzyczny. Moje studia nad kontrapunktem Jana Sebastiana Bacha i Dimitra Szostakowicza dostarczyły mi jednego ważnego źródła, a tam było jeszcze jedno: byłem równie urzeczony zachodnioafrykańską muzyką rytmiczną. Uderzyło mnie, że jedno i drugie wiąże się z bardzo złożoną współzależnością wielu warstw i harmonijnym splotem kilku równych głosów”.

 Florian Willeitner, skrzypek będący głównym kompozytorem „What the Fugue”, w wyjątkowy sposób łączy głęboko w sobie zakorzenione nurty muzyki klasycznej i jazzu. Ten utalentowany i wszechstronny muzyk już w młodym wieku zaczął improwizować i pisać własną muzykę. Od młodości fascynuje go muzyka z całego świata. Wędrówki z plecakiem i skrzypcami zaprowadziły go do Irlandii, Hiszpanii, Bułgarii, Kuby i Brazylii  gdzie poszerzał swoje artystyczne horyzonty nawiązując kontakty z lokalnymi muzykami. Od 2010 roku był mistrzowskim uczeniem wybitnego skrzypka Benjamina Schmida. Już w czasie studiów klasycznych eksperymentował z nowymi wzorami orkiestrowymi .W 2018 roku założył Pool of Invention – międzynarodowy kolektyw artystów, z którym od tego czasu poświęcił się niezwykle skutecznej sztuce transkulturowej  prezentując swoje projekty w ramach słynnego Mozartwoche w Salzburgu. Grę na skrzypcach klasycznych  studiował w Salzburgu Mozarteum, założył  autorskie New Piano Trio i został pierwszym skrzypkiem słynnego Vision Quartet String.

W 2021 roku zrealizował dla prestiżowej ACT Music & Vision album „First Strings On Mars”, gdzie – wraz z kontrabasistą Georgiem Breinschmidem i skrzypkiem Igmarem Jennerem –  tworzą muzykę kameralną z nowoczesnym brzmieniem i poza klasycznymi skojarzeniami. Dla niemieckiego skrzypka, kompozytora i aranżera jest to symbioza światowych tradycji muzycznych. Dla ACT Music przygotował kolejny album „What the Fugue”, specyficzny zestaw muzycznych kodów, w  których zawarł fakturę klasycznej fugi. „ Kluczowy „Orient” inspirowany jest żywymi kolorami i pomysłami rytmicznymi muzyki Bliskiego Wschodu, a w szczególności jednego z moich największych muzycznych bohaterów, Tigrana Hamasyana – wyjaśnia zamysł skrzypek i kompozytor. W „Dimensions” zagłębiłem się w bogate możliwości harmoniczne lidianu, zainspirowanego innowacjami Jacoba Colliera. Kluczowy „Bach”, choć nie jest próbą naśladowania języka tonalnego Bacha, oddaje hołd jego preludiom. I wreszcie w  „The Twinkle” staram się uchwycić złośliwego ducha Siergieja Prokofiewa, nasycając kompozycje jego zabawną energią i dowcipem”. Rekomendującą zapowiedź podczas koncertu Trio w Galerii ACT we wrześniu 2022 roku przedstawił Siggi Loch, szef oficyny ACT Music & Vision: „To po prostu nowa muzyka grana przez fantastycznych muzyków ! Kiedy tak wiele muzyki klasycznej, jazzu i kultur muzycznych z całego świata łączy się, powstaje nowa, wspaniała sztuka !”

Dionizy Piątkowski