Evgeny Zolotarev – wokalista oraz multiinstrumentalista pielęgnujący folklor swojego buriackiego narodu zaprosił do współpracy wokalistkę Namgar Lkhasaranovą, by wspólnie przygotować projekt prezentujący nowe oblicze tradycyjnej, ludowej muzyki.

Buriaci to lud wschodniosyberyjski, zaliczany do azjatyckiego typu rasy mongoloidalnej. Ziemie Buriatów leżą na zachód od Bajkału, z centrum w Irkucku, oraz na wschód od niego. W zachodniej części znajduje się obecnie autonomiczny okręg buriacki, a we wschodniej – Buriacka Autonomiczna Republika Rosyjska. Aż do 1958 roku ich terytorium nazywano Buriat-Mongolską Autonomiczną Radziecką Socjalistyczną Republiką, a Buriatów – Buriat-Mongołami. Buriaci nie mają własnej państwowości, żyją na terytorium trzech krajów: Rosji , Mongolii oraz Chinach. Historyczne obszary buriackie spotkały się z kolonizacją rosyjską w XVII wieku. Jednak Buriaci nie stanowili wtedy jednolitego organizmu politycznego. Proces kolonizacji i związane z nim masowe migracje oraz przemieszanie się ludności w dużym stopniu unicestwił rodowo-plemienny system organizacji społecznej, ale nadal używano rodów administracyjnych, a stosunki pokrewieństwa były dla Buriatów podstawą więzi społecznych. Buriaci byli najliczniejszą i najważniejszą ekonomicznie grupą etniczną na Syberii. Przyciągali uwagę badaczy nie tylko jako dominująca etnicznie grupa, ale także dlatego, że żyli na skrzyżowaniu szlaków geograficznych i kulturowych. Ich terytorium zaliczane jest do południowej Syberii i jednocześnie do Azji Centralnej; czerpali zatem i przekazywali wpływy z obydwu obszarów. Buriaci stanowią najbardziej na północ wysunięte terytorium buddyzmu tybetańskiego, który dotarł do nich w połowie XVII wieku, a jednocześnie silny ośrodek szamanizmu syberyjskiego.

Opowieści i starożytne legendy o epickich bohaterach, cudowne piękności i trawiaste krajobrazy południowej Syberii stały się głównym odniesieniem w muzyce grupy Namgar. Tradycyjną muzykę mongolską i buriacką zgrabnie wyeksponowano  z art-rockiem, popem, jazzem, folkiem i nowoczesnym ambientem. Stworzono brzmienie, jakie dotąd nie było prezentowane w odniesieniu do tradycyjnej muzyki Buriatów. Ta muzyka jest tym, co grupa Namgar („Biała Chmura” po tybetańsku) wprowadza na muzyczne salony. Amerykański New York Times zachwycony muzyką określił wokalistkę zespołu jako  „Mongolian  Björk”, co jest niezwykłym komplementem oraz najlepszą rekomendacją dla artystki, muzyki i zespołu.

Dionizy Piątkowski