Joe Zawinul Syndicate

7.10.2002 Warszawa – Teatr Roma

Skład zespołu

Joe Zawinul – keyboards
Amit Chatterjee – vocal, guitar
Entienne M’Bappe – vocal, bass
Sabine Kabongo – vocal
Paco Sery – drum
Manolo Badrena – percussions
Dwie owacje na stojąco otrzymał wczoraj w Teatrze Roma Joe Zawinul , współlider legendarnej grupy Weather Report, który przyjechał do Warszawy ze swym zespołem Syndicate… Pierwszy raz publiczność wstała jeszcze przed koncertem , kiedy na scenę wjechał tort z okazji 70-ych urodzin artysty… Drugi raz publiczność oklaskiwała na stojąco na zakończenie wspaniałego koncertu, jednego z najlepszych, jakie w tym roku wysłuchali miłośnicy jazzu w stolicy…
RZECZPOSPOLITA, Marek Dusza

Galeria z koncertu


Joe Zawinul Syndicate

Niezwykły przebieg miała jesienna trasa koncertowa giganta fusion-jazzu Joe Zawinula. Obchodzący w tym roku siedemdziesiąte urodziny muzyk pragnie świętować na największych estradach świata. Ekskluzywny koncert w Polsce J. Zawinul przedstawił w ramach ERY JAZZU.Określenie pianista dla wirtuozerii i twórczości Joe Zawinula jest sporym uproszczeniem.To dzisiaj legendarny artysta, który przez ostatnie kilka dekad uczestniczył w kreacji najważniejszych stylistyk nowoczesnego jazzu. I to nie tylko w zespołach Cannonballa Adderleya i Milesa Davisa, ale przede wszystkim w najważniejszej formacji fusion-jazzu , w grupie Weather Report. Kilka lat temu zaprosiłem do Polski Wayne’a Shortera i Joe Zawinula mając nadzieję, że uda mi się zaaranżować krótką, wspólną sesję liderów Weather Report. Niestety plan ten nie powiódł się ,ale teraz wraz – z Joe Zawinulem – przygotowywany jest „okolicznościowy” repertuar warszawskiego koncertu. Znajdą się tam nie tylko wielkie standardy Zawinula : napisany dla Adderleya ” Mercy, Mercy. Mercy”, słynny temat albumu Davisa ” In a Silent Way”” ,ale z pewnością także sztandarowy ” Birdland ” grupy Weather Report ”

Od ponad trzydziestu lat Joe Zawinul jest u szczytu jazzowej kariery ; nagradzany Grammy Awards, podziwiany przez krytyków, uwielbiany przez miliony fanów fusion jazzu. W przebogatej dyskografii artysty znalazły się nie tylko albumy zrealizowane z Davisem i Weather Report, ale liczne nagrania realizowane z udziałem najwybitniejszych twórców : od Bena Webstera, Quincy Jonesa i Arethy Franklin po Triloka Gurtu, Santanę i Katie Labeque. Joe Zawinul tak rekomenduje swoich muzyków:” Perkusista Paco Sery to jeden z największych naturalnych muzyków, jakich kiedykolwiek spotkałem. Może zagrać na absolutnie każdym instrumencie. Jest jednym z najdoskonalszych perkusistów do mojej muzyki. Jest mistrzem kalimby, umie grać na gitarze, basie, na każdym instrumencie, jaki weźmie do ręki. To jeden z nielicznych muzyków na świecie, którzy potrafią zagrać wszystko. Paco od ponad 20 lat mieszka we Francji. Mówiąc prawdę to Jaco Pastorius zwrócił na niego moją uwagę.

Było to jeszcze w połowie lat 80. Pewnego razu zadzwonił do mnie i powiedział: „Jest taki drummer z Afryki, z Wybrzeża Kości Słoniowej. Pewnego dnia będzie grać w twoim zespole”. Paco Sery i basista Etienne Mbappe tworzyli sekcję rytmiczną na płycie Salifa Keity, której byłem 10 lat temu producentem. To była fenomenalna płyta. Jej tytuł brzmi „Amen”, jak w modlitwie. Mbappe jest fenomenalnym wokalistą i basistą. Amit Chatterjee, który jest z Kalkuty, współpracuje z moim Syndykatem z przerwami od kilku lat. Miał 13 lat kiedy wyjechał z Kalkuty i resztę życia spędził w Stanach Zjednoczonych. Teraz ma czterdzieści kilka lat. Doskonale czuje amerykańską muzykę, zwłaszcza jazz. Na tej płycie Amit wykonuje introdukcję do jednego z utworów, „Tower of Silence”, która została nagrana w duecie na żywo podczas koncertu w Sydney w Australii. Amit jest cudownym wokalistą i cudownym gitarzystą. Portorykańczyk Manolo Badrena jest w zespole od wielu lat. Był już w Weather Report na płycie „Heavy Weather”.

To też fantastyczny muzyk. Bona przez wiele lat mieszkał we Francji, ale siedem czy osiem lat temu przeniósł się do Ameryki. Mbappe mieszka we Francji od 20 lat ( pochodzi z Kamerunu ). Muzycy ci doskonale się orientują w tym, co się dzieje na świecie, nie tylko w muzyce. To ludzie bardzo inteligentni. Ale najważniejsze jest to, że wychowali się na mojej muzyce. Youssou N’Dour, Salif Keita i muzycy z innych afrykańskich zespołów, zwłaszcza achodnioafrykańskich, wychowali się na Weather Report. Słuchali w młodości naszych płyt „Black Market”, „Mysterious Traveler”. Znają na pamięć całą moją muzykę lat 70., każdy utwór. I co zrobili? Wzięli swoją tradycyjną muzykę i dodali to, co my graliśmy i wymieszali to. W ten sposób powstała muzyka nazywana dziś world music, ale w rzeczywistości nie wyszła ona z Afryki, lecz wyszła z Weather Report!”

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

His Majesty Swinging Nephews (1954-1957), Cannonball Adderley In New York (1962;z C.Adderleyem), Nippon Soul (1963;z Cannonballem Adderleyem),Soul Mates (1963;z Benem Websterem), Swiss Radio Days Jazz Series:Cannonball Adderley Sextet (1963), Mercy,Mercy,Mercy (1966;z C.Adderleyem), Money In The Pocket (1966),The Rise And fall Of The Third Stream (1967),Country Preacher (1969;z C.Adderleyem),In A Silent Way (1969;z Milesem Davisem),Bitches brew (1969;z Milesem Davisem), Zawinul (1970), Circle In The Round (1970;z M.Davisem), Big Fun (1970;z M.Davisem), Weather Reporti (1971), I Sing The Body Electric (1972;z Weather Report), Live in Tokyo (1972;z Weather Report),Sweetnighter (1973;z Weather Report), Mysterious Traveller (1974;z Weather Report), Talel Spinnin’ (1975;z Weather Report), Flavio Ambrosetti Anniversary (1976), Black Market (1976;z Weather Report), Heavy Weather (1977;z Weather Report), Mr. Gone (1978;z Weather Report), 8:30 (1979;z Weather Report), Night Passage (1980;z Weather Report), Weather Reporti (Columbia 1982), Procession (1983;z Weather Report), Live On Planet Earth (1983;z C.Adderleyem), Domino Theory (1984;z Weather Report), Sportin’ Life (1985;z Weather Report), This Is This (1986;z Weather Report), Dialects (1986), The Beginning ’59(1990), The Immigrants (1988), Black Water (1989), Heavy Weather: The Collection (1990;z Weather Report), The Weather Report Selection (1992), Crazy Saints (1993;z Trilokem Gurtu), Little Girl Blue (1995;z Katią Labegue), My People (1996)

2015-08-20T12:21:43+02:00