Do przeogromnej dyskografii obejmującej najprzeróżniejsze interpretacje popularnych piosenek The Beatles dołączył argentyński klarnecista Giora Feidman. Tym razem wraz z Rastrelli Cello Quartet przedstawia niezwykle subtelne aranżacje i brzmienie kameralistów ukryte w przebojowych piosenkach Johna Lennona i Paula McCartneya. Giora Feidman jest nie tylko wybitnym wirtuozem gry na klarnecie i mistrzem interpretacji kanonu klasyki i tzw. muzyki klezmerskiej,  ale także znany z tego, iż często wybiera się w inne rejony muzyczne. Ogromnym sukcesem okazały się przecież jego nagrania i koncerty z muzyką filmową, standardami Gershwina czy specyficznej odmiany argentyńskiego tango.

Giora Feidman urodził się ( w 1936 roku) w Buenos Aires, jako syn żydowskiego emigranta. Otrzymał perfekcyjne muzyczne wykształcenie i przez ponad dwadzieścia lat był członkiem  słynnej Orkiestry Symfonicznej w Teatro Colon. Światową karierę rozpoczął jednak poza Argentyną, bo wraz z powrotem do Izraela związał się ze słynną Israel Philharmonic Orchestra i został najmłodszym w historii  tej orkiestry klarnecistą i solistą. Przełomowymi dla muzyka stały się lata 70-te gdy zainteresował się muzyką poza-filharmoniczną. Przeniósł się do Nowego Jorku i stał piewcą nowej muzyki klezmerskiej, opartej tym razem nie o etniczne dogmaty, lecz połączył elementy muzyki poważnej oraz współczesnych brzmień. Odtąd Giora Feidman stał się muzykiem i twórcą niezwykle popularnych i atrakcją najważniejszych sal koncertowych Ameryki i Europy. Rozległa dyskografia klarnecisty  obejmuje najróżniejsze projekty a dokumentami kreacji klezmerskiej muzyki Feidmana są bestsellerowe i nagradzane albumy takie jak “The Magic of the Klezmer “ ,Viva el Klezmer”, “Gerschwin & The Klezmer” (z 1991 roku), ” Concert for the Klezmer”, ”Klezmer Chamber Music” ( przebojowy album z 1995 roku ), wirtuozerski “The Incredible Clarinet”  oraz  “Silence and Beyond – G. Feidman Plays Ora Bat Chaim”, “ Soul Meditation- Harmony of Soul”,  Der Golem – Feidman and the Arditti String Quartet” ,”Klezmer Celebration “, “Feidman and Israel Camerata”, “ Rhapsody “, „Tango Klezmer”, „Feidman Plays Piazzolla„. Równie ważne są także nagrania  G.Feidmana przygotowane na potrzeby filmów: wraz z Isaac’em Perlmanem przygotował muzykę dla „Listy Schindlera” Stevena Spielberga; Jego interpretacje muzyki „Ora Bat Chaim” są ścieżką dźwiękową do filmów „ Beyond Silence” oraz „Comedian Harmonists”.

Album „Feidman Plays Beatles” jest oczywistą manierą artystyczną klarnecisty- wirtuoza. Wraz z kwartetem kameralistów bawi się perfekcyjnie ogrywając popularne i lubiane piosenki The Beatles ( od „Yesterday”, ”Eleanor Rigby” i „Michelle” po pogodne „ Ob-La-Di –Ob.- La-Da”, „A Hard Days Night” i „With A little Help Of My Friends”) oraz swoisty hymn-pokłon dla brytyjskiego kwartetu „Homage to The Beatles”.

Dionizy Piątkowski