Jest niekwestionowaną gwiazdą muzyki w rodzinnej Namibi. Jego rodowe, afrykańskie nazwisko Gaalelekwe Richardo Mosimane czytelne jest tylko dla nielicznych, ale już artystyczny pseudonim Elemotho wywołuje euforię i estradowe uwielbienie. Charyzmatyczny wokalista, kompozytor i autor piosenek jest dzisiaj niezwykle popularnym artystą tzw. roots-music i atrakcją licznych festiwali world music . Wraz ze swoim zespołem Modern Nomads  pojawia się na estradach prestiżowych festiwali  ( od  światowego WOMAD po berliński  Ke Nako Afrika Festival ), odbywa entuzjastycznie przyjmowane trasy koncertowe w Europie i jest główną gwiazdą słynnym imprez w Afryce ( od Awesome Africa w Durbanie  po zanzibarski  Sauti Ya Bussara). Kariera artysty znaczona jest także udziałem w koncertach oraz nagraniach  innych gwiazd ( od Johnny’ego Clegga, UB 40, Ismaela Lo, Vusi Mahlasela, Habiba Koite i The Wailers po koncerty z Selif Keita, Erykah Badu i Youssou N’Dour). Jego „Black Man” video-clip stał się symbolem dążeń niepodległościowych Namibii oraz zyskał wielomilionową widownię w kanale You Tube. Przygotowany wraz z reżyserem Liberty Lister Verbaanem otrzymali prestiżowa nagrodę „Best Directors 2017 -The Namibian Theatre & Film Awards . Wokalista jest także laureatem licznych  międzynarodowych nagród i wyróżnień: od The Lifetime Achievement Award – nagrody NAMA, czyli The Namibian Music Awards 2017; jest także laureatem i ambasadorem Namibian Tourism Personality of the Year oraz laureatem Radio France International Discoveries Award.

Beautiful World ” to kolejny album jaki Elemothno zrealizował dla angielskiej oficyny ARC Music. Po doskonale przyjętej płycie „ My Africa ”, z której dwa nagrania ( „ Neo” oraz „La Vida”) stały się motywem muzycznym serialu „Grace and Frankie” najnowszy album był niezwykle oczekiwanym wydawnictwem namibijskiego wokalisty. „ Beautiful World ” został zrealizowany zarówno z namibijskimi muzykami  (Tilie Nanghama, Naita Hishoono, Fernando Pia Paulus, Toyo Kasinda, pochodzący z Zimbabwe perkusista Emmanuel Karumazondo i znakomity gitarzysta z Kongo, Sam Batola) jak i z hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, hiszpańskim akordeonistą Jorge Arribasem, francuskim wiolonczelistą Matthieu Saglio, izraelskim perkusistą Yaronem Bichacho oraz amerykańskim saksofonistą Terry’m Lewisem.

Album „ Beautiful World ” jest zgrabnym zestawem nowoczesnych brzmień wymykających się typowej, etniczno-przebojowej stylistyce. Są popowo opracowane  tradycyjne pieśni z Namibii ( „ Sediegi” , „Kuruman”), jest piękna, subtelna i poetycka pieśń „ Ga Lo Itse”  , ale i ( śpiewana zarówno po angielsku, jak i w języku Setswana) tytułowa piosenka „Beautiful World”. Do tego wymykające się afrykańskiej tradycji rytmy raperskie, pop-jazzujące nowoczesne brzmienie wykorzystujące strukturę i barwę egzotycznych instrumentów i talent wokalisty.

Dionizy Piątkowski