Karolina Śmietana to polska  wokalistka i kompozytorka doskonale fuinkconujaca w jazzowej Kopenhadze. Jest absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Odense (na wydziale muzyki rozrywkowej, kierunek wokalistyka i kompozycja jazzowa).  W 2013 roku otrzymała stypendium na wyjazd do Nowego Jorku i Zachodniej Afryki, gdzie miała okazję pogłębiać wiedzę na temat kompozycji i śpiewu. Zainspirowana przez swoją nauczycielkę Gretchen Parlato studiowała wykorzystanie instrumentów perkusyjnych w muzyce wokalnej ucząc się m.in. gry na „kashaka” – instrumencie z Afryki Zachodniej. Jest liderką zespołu Karolina Śmietana Quintet oraz Nelle Trio, z którymi miała okazję występować w ramach Copenhagen Jazz Festival, Århus Jazz Festival, Polish Culture Fest, projektu Młodzi Mistrzowie i wielu innych wydarzeniach europejskich. Studiowała m.in. z wokalistką jazzową Gretchen Parlato, Becca Stevens, Alison Wedding oraz duńską wokalistką Sinne Eeg, jak również gitarzystą Lionelem Loueke. Zajmuje się również kompozycją i aranżacją na większe zespoły jazzowe oraz prowadzi chóry rozrywkowe w Kopenhadze. Zespół Karoliny Śmietany powstał w Kopenhadze, gdzie jej muzycy mieszkają od paru lat, tworzą, czerpią inspirację i rozwijają umiejętności. Autorski zespół nie jest debiutanckim: muzycy którzy go tworzą działają na scenie muzycznej od wielu lat, angażując się we własne projekty muzyczne oraz projekty, do których są zapraszani ( np. wraz z Reverse, Maximalistica, Radek Wośko-Marek Kądziela-KasperTranberg, Stian Swensson Trio, Entrails United, Nellé Trio). Muzycy pojawiają się także podczas Copenhagen Jazz Festival, Jazz nad Odrą, Molde Jazz Festival, Festiwal Zmagania Jazzowe, ArtContest, Burghausen Jazz Festival czy Ystad Jazz Festival.

Wiosną 2017 roku  tego roku zespół zarejestrował pierwsze kompozycje w studiu w Odense, realizując także wideo do piosenki  „The Beauty Of Mind“. Razem z liderką płytę „Illusion”  współtworzą polscy i duńscy muzycy: Radek Wośko (perkusja), Søren Gemmer (fortepian), Anders Fjeldsted (kontrabas) oraz Rafał Sarnecki (gitara). Na krążku znalazło się 9 utworów, większość z nich to kompozycje autorskie młodej wokalistki. Obok oryginalnych kompozycji zespół sięga po muzykę świata i prezentuje ją w unikalnej formie. To połączenie wielu kierunków w muzyce, jednak całość została zachowana w stylistyce jazzowej. Inspiracją do powstania muzyki i tekstu stały się podróże wokalistki  do Nowego Jorku i Afryki, ale przede wszystkim “podróż artystki do wnętrza samej siebie”, uważna obserwacja i analiza ludzkich zachowań i emocji. Większość utworów na płycie została wykonana w języku angielskim, wyjątek stanowi brazylijski utwór “E preciso perdoar” oraz oryginalna kompozycja do wiersza polskiej poetki Wisławy Szymborskiej.

Iluzja jest nawiązaniem do wyobrażenia, które nosimy w sobie na temat świata, samych siebie, a przede wszystkim miłości – wyjaśnia genezę albumu Karolina Śmietana. Iluzja miłości jest jedną z najpiękniejszych, jednocześnie najsilniejszych emocji, których doświadczamy w życiu. Przynosi radość, cierpienie, podniecenie, depresję, dezorientację, zrozumienie, uzależnienie i zniewolenie”.

Dionizy Piątkowski