Są zespoły, których nie trawi „ząb czasu”. Często mówi się o nich „kultowe”, jedyne, niepowtarzalne. Takim kultowym zespołem jest z pewnością Laboratorium, ensemble z ogromnym bagażem wspaniałych projektów, doskonałej muzyki i tego wszystkiego, co określamy zazwyczaj mianem artystycznego profesjonalizmu. Album „Now” jest sporym wydarzeniem w dyskografii zespołu, ale jest także dowodem, jak ponadczasowa jest muzyka tworzona od dekad przez Janusza Grzywacza, Marka Stryszowskiego, Krzysztofa Ścierańskiego, Marka Raduli i Grzegorza Grzyba. Pewnie wbrew sobie, stali się rodzimym odniesieniem dla muzyki i statusu, jaki w światowym jazzie ma np. The Weather Report.
Laboratorium to legenda polskiego jazzu. Powstała na początku 1970 roku jako duet perkusisty Mieczysława Górki i pianisty Janusza Grzywacza. W ciągu kolejnych miesięcy przeistoczyła się w jazz rockową formację ( M. Górka – perkusja, J. Grzywacz – fortepian, organy, M. Górski – bas W. Łoziński – flet i M. Stryszowski – śpiew i saksofon). Już jako Laboratorium zadebiutowali w 1971 w rodzinnym Krakowie podczas amatorskich konkursów muzycznych Gitariada i Dni Młodości. Rok później wystąpili na kaliskim Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej i zdobyli Pierwszą Nagrodę. Pozwoliło to nagrać pierwsze utwory dla radia w Krakowie i zrealizować jedną stronę albumu „Laboratorium – Zbigniew Seifert”. Na kolejnych festiwalach Jazz nad Odrą we Wrocławiu zdobyli (w 1972) drugą, a (w 1973) pierwszą nagrodę zespołową a w 1974 roku na festiwalu jazzowym w czeskim Cieszynie zostali laureatami pierwszej nagrody. Wyróżniani byli także muzycy zespołu, którzy z kolejnych festiwali przywozili nagrody : Janusz Grzywacz– nagrodę za kompozycję na Jazz nad Odrą’73, Marek Stryszowski – pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych’74, Krzysztof Ścierański – pierwszą nagrodę na Jazz nad Odra’78. Przez kolejne lata (1975-79) grupa koncertowała i nagrywała głównie w kwintecie, którego trzon stanowili Grzywacz i Stryszowski (wraz z perkusistą Maciejem Górką, basistą Krzysztofem Ścierańskim i gitarzystą Pawłem Ścierańskim). Po 1980 głównymi inicjatorami dokonań zespołu byli Grzywacz i Stryszowski, którzy – także poza Laboratorium- realizowali własne, autorskie projekty. Zmieniał się także skład zespołu i w zależności od towarzyszących muzyków przybierał różne nazwy – Duo Laboratorium lub Digital Jazz Laboratorium (z Janem Pilchem – perkusja) oraz kwintet Laboratorium uzupełniony o następujących muzyków : Andrzeja Mrowca – perkusja, Krzysztofa Olesińskiego – gitara basowa, Ryszarda Styłę – gitara oraz grających gościnnie Jana Błędowskiego – skrzypce i Jarosława Śmietanę – gitara. Dyskografia płytowa zespołu nie jest być może imponująca, jak na formację, która prawie pół wieku obecna jest na muzycznej scenie, ale znaczą ją tak znamienite albumy jak „Modern Pentathlon”, „Aquarium Live”, „Laboratorium-1977”, „Diver”, „Quasimodo”, „Nogero”, „Live-The Blue Light Pilot”, „Laboratorium no. 8” , „Polish Jazz: Laboratorium” ,”Anatomy Lesson”.
Album „Now” jest pierwszym studyjnym albumem zespołu zrealizowanym po trzydziestu dwóch latach(!) i to w gwiazdorskim składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański oraz – nieżyjący już dzisiaj – Grzegorz Grzyb. Mocna, soczysta i energetyczna fusion jest tutaj znakomitym znakiem firmowym „Laborki”.Ten kultowy jazz-rock krakowskiej formacji teraz został wzbogacony gościnnym udziałem Bernarda Maseli, Jarosława Jaroza Pakuszyńskiego oraz O.S.T.R.’a. „To dla mnie ogromny zaszczyt. Dołożyłem swoją cegiełkę do powstania świetnej płyty, w dodatku zespołu, którego twórczość bardzo sobie cenię. Jednocześnie znalazłem się w wyśmienitym gronie artystów i współtworzyłem utwór, z którego mogę być dumny. O to właśnie chodzi w byciu muzykiem.” – komentuje popularny wokalista O.S.T.R. „Od zawsze byli moimi idolami. Zaproszenie do wspólnego nagrania to dużo więcej niż spełnienie moich muzycznych marzeń, tym bardziej, że Laboratorium now jest w wybornej formie! – komentuje wibrafonista Bernard Maseli.