Dziękuję bardzo, to dla mnie wyjątkowe i ważne wyróżnienie ” – powiedział Dionizy Piątkowski, pomysłodawca i dyrektor Ery Jazzu, otrzymując Srebrny Medal Labor Omnia Vincit „Praca Wszystko Zwycięża”, przyznany przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskiej kulturze uhonorowało Dionizego Piątkowskiego za promowanie kultury jazzowej w Polsce i na świecie. Wśród nagrodzonych ludzi kultury wyróżnieniami Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego są m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Rafał Blechacz, Piotr-Woźniak-Starak. Medale Labor Omnia Vincit przyznawane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyczyniają się w dobitny sposób do pokazywania trwałych walorów ludzkich działań, które świadczą o akcentowaniu wartości ponadczasowych takich jak: pielęgnowanie i rozwój indywidualnego talentu oraz zapraszanie innych do rozwijania nowej jakości życia obywatelskiego, która – niczym muzyka -jest przestrzenią nieograniczoną.

 „ Działalność Dionizego Piątkowskiego – czytamy w laudacji – jest wiarygodnym przykładem pokazywania różnych walorów dorobku polskiej kultury muzycznej, w tym  jazzowej,  w kręgach europejskich i światowych. KuItura, szczególnie ta niszowa, boryka się z wieloma utrudnienia dla jej rozwoju materialnego, który w czasach komercji i pseudo wartości muzycznych jest nieodzownym czynnikiem, wspierania inicjatyw wartościowych — takich, które swój przekaz tworzą w chwili połączenia autentycznego ludzkiego talentu, poświęcenia, wielu godzin pracy nad czynieniem ze swojego warsztatu diamentu; z wysiłkiem intelektualnym i emocjonalnym. Wspomniane formy instrumentarium postaw, sytuacji, pomysłów i opinii, domagają się nieustannego rozwoju i motywacji do dalszego trwania. Determinacja człowieka, który oddał muzyce ponad 50 lat swoich działań jest godnym przykładem, że można robić coś, co nosi imię pożytku kulturalnego”

W uzasadnieniu decyzji Kapituły przytoczono cytaty trzech tuzów światowego jazzu: Charliego Parkera – „ muzyka jest osobistym doświadczeniem. Twoją własną myślą i mądrością (…) żadna sztuka nie jest ograniczona”; Ray’a Charlesa – „ Albo jesteś oryginalny, albo nie istniejesz!”;  Milesa Davisa – „ Styl należy mieć we wszystkim, co się robi – w pisaniu, muzyce, modzie, boksie, we wszystkim”. W tej perspektywie, Dionizy Piątkowski otrzymał Medal Labor Omnia Vincit za „nieograniczoność wizji twórczej, oryginalność i stylowość działania”.

 

Dionizy Piątkowski