Wśród  młodych muzyków jazzowych zdecydowana większość to pianiści gitarzyści. Ulubione instrumenty stał się także dominującymi w nagraniach i projektach, jakie pojawiają się w debiutanckich ofertach. Nowe sesje są doskonałym probierzem tego, co w instrumentalnej, jazzowej muzyce polskiej się dzieje. W poszukiwaniu skojarzeń pojawiają się zatem autorskie nagrania, w których np. młodzi gitarzyści starają się przedstawiać własne wersje pomysłów Pata Metheny’ego, Johna Scofielda,  Mike’a Sterna, Jima Halla czy Johna McLaughlina. Ta „skaza” jest być może naganną, ale z drugiej strony pokazuje, jak ważne dla gitarowej wirtuozerii są inspiracje czerpanie z jazzowej tradycji. Trudno się zatem ustrzec wrażeniu, iż w zalewie gitarowych prezentacji sporo jest sięgania do „klasyków”, ale tak przecież być musi i już !

Debiutancki album „Let’s Take a Ride” trio Michała Kaczmarczyka odbieram jako ciekawą, autorską propozycję dobrze przemyślanego i perfekcyjnie zrealizowanego jazzowego pomysłu. Jest tu i swing gitary, jest nienatarczywa improwizacja i jazzowa faktura, ale jest także spora elokwencja instrumentalisty. W konwencji  doskonale brzmiącego, standardowego trio  ( Mateusz Szewczyk– bas oraz Patryk Dobosz –perkusja) jawi się zatem ciekawy album, który jest – być może – zapowiedzią kolejnych,  równie kreatywnych pomysłów i kompozycji Michała Kaczmarczyka. Jan „Ptaszyn” Wróblewski komplementując nagrania Michała Kaczmarczyka także zachwycał się jego talentem „Michał Kaczmarczyk, gra na gitarze w sposób, przyznam się, zupełnie mnie zaskakujący. Uczciwy środek jazzu, bez prób zbytniej awangardy czy prób zbytniej tradycji. Wszystko tak, jak normalny, klasyczny jazz powinno się grać!”

Michał Kaczmarczyk to gitarzysta i kompozyto, który po ukończeniu szkoły średniej podjął studia na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Kontynuował edukację na studiach magisterskich z zakresu gitary jazzowej na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej
w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2016. Swoją wiedzę i umiejętności z zakresu gitary oraz kompozycji poszerzał również w czasie licznych kursów i warsztatów takich, jak „New York Jazz Masters” w 2017 roku, gdzie pobierał lekcje u takich muzyków, jak Mike Moreno, Kendrick Scott, Aaron Goldberg, Matt Penman, Greg Osby oraz Judy Niemack.  Gitarzysta brał udział w licznych projektach muzycznych jako muzyk sesyjny oraz współpracując z Krystyną Prońko i poznańską orkiestrą symfoniczną CoOperate Orchestra. Od 2016 prowadzi swóje autorskie Michał Kaczmarczyk Trio.

Dionizy Piątkowski