KRZESIMIR DĘBSKI All Stars

19.11.2017, godz. 19.00 – Poznań – Aula UAM

Strona główna/Era Jazzu/KRZESIMIR DĘBSKI All Stars

Skład zespołu

Krzesimir Dębski – skrzypce
Krzysztof Przybyłowicz – perkusja
Zbigniew Wrombel – kontrabas

Kajetan Galas – organy Hammonda
Andrzej Olejniczak – saksofony
Maciej Kociński – saksofony
Waldemar Świergiel – puzon
Piotr Wrombel – fortepian
Anna Jurksztowicz – śpiew
Kim Ae Ran – śpiew

Affabre Concinui :

Robert Hylla (kontratenor), Leszek Marciniak (kontratenor),
Przemysław Czekała (tenor), Piotr Lewandowski (baryton),
Piotr Dziurla (bas), Artur Hoffmann (bas)

Druga część wieczoru należała do Krzesimira i Dębskiego i stworzonej przez niego na tę okazję międzynarodowej osiemnastoosobowej grupy All Stars… W kompozycji „Witkacy Era” pojawiła się koreańska wokalistka Kim Ea Ran, a capella sekstet Affabre Concinui i pełna ekspresji fortepianowa solówka Piotra Wrombla z którym dialogował raz Krzesimir Dębski na skrzypcach, raz Waldemar Świergiel. W utworze „Era Jazzu Kim” zabrzmiały motywy koreańskie. Gdy na estradzie pojawili się Anna Jurksztowicz i saksofonista Andrzej Olejniczak zabrzmiała rozbudowana wersja jej dobrze znanego przeboju „O czym marzą dziewczyny”. Było w tej kompozycji miejsce zarówno na pełną dynamiki skrzypcową improwizację Krzesimira Dębskiego jak i na saksofonowe solo Olejniczaka… Ten niezwykły wieczór, który był spotkaniem jazzowych gigantów na długo pozostanie w pamięci fanów
Marek Zaradniak, Polska Presse
W kalejdoskopie wydarzeń kulturalnych w Polsce, nocą gwiazd gotowych przemienić ludzkie marzenia w spełnienie, był koncert Trio Rona Cartera oraz prezentacja „All Stars” Krzesimira Dębskiego. Gwiazdy spadły pod szyldem Aquanet Jazz Legends – jesiennej gali Ery Jazzu… Krzesimir Dębski All Stars pozwoliła zabłysnąć muzyce w odsłonie instrumentalnej i wokalnej. Blisko dwudziestoosobowy skład artystów, powołany specjalnie na ten wieczór, uraczył publiczność emocjami uśmiechu, refleksji i zdziwienia, które sprawiają, że jazz może być JAZZEM… Krzesimir Dębski tego wieczoru potraktował swoje skrzypce jak batutę, która dodawała animuszu pozostałym instrumentom.
Dominik Górny, Nasz Głos Poznański
Chciałem Ci, Dionizy, podziękować za dzisiejszy koncert, szczególnie mam na myśli koncert formacji Krzesimira. Dawno nie byłem na tak ekscytującym wydarzeniu muzycznym pełnym zaskakujących sytuacji, improwizacji, poczucia humoru. Jeszcze raz dziękuję i życzę Ci, aby Era Jazzu trwała!
Gabriel Konopnicki

Galeria z koncertu


KRZESIMIR DĘBSKI All Stars

Po słynnym „czasie Komedy” oraz eksplozji poznańskiego jazzu lat pięćdziesiątych oraz karierach takich muzyków jak Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Komeda – Trzciński kolejnym ważnym „czasem jazzu” dla Poznania stały się lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte. Festiwale jazzowe, kultowe kluby Od Nowa, Cicibór i Aspirynka oraz muzycy i zespoły nadawali ton artystycznym działaniom jazzowym w Poznani: dixielandowy Night Jazz Orchestra, Trapez, Big Band Poznań, grupa Warsztat, Spiritual & Gospel Singers, Orkiestra Ósmego Dnia oraz znakomici muzycy: Krzesimir Dębski, Danek Jarmołowicz, Piotr Zbróg, Waldemar Świergiel, Marek Ścibło, Zbigniew Wrombel, Jan A.P. Kaczmarek, Piotr Kałużny, Krzysztof Przybyłowicz… Koncertem Poznań Jazz Legends wracamy do tamtych lat.

Krzesimir Dębski należy do najznamienitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Kiedy powstawała grupa String Connection zaproszono mnie bym napisał tekst do ich debiutanckiego albumu „Workoholic”. Zespół doskonale funkcjonował w środowisku, zjednywał sobie przychylność krytyków i zachwyt publiczność. Wydawało mi się wtedy, że – szukając najbliższych skojarzeń – mamy do czynienia z poznańską mutacją Weather Report. Nikt takich analogii nie eksponował, choć tęsknie spoglądaliśmy na jazzowy „wzorzec” ekipy Zawinula i Shortera, rozgrywany przez zespół K. Dębskiego. Oczywista moda tamtych jazzowych lat narzucała także określone brzmienia i konwencje, ale tylko String Connection wyszedł najzgrabniej z tych fascynacji. Niezaprzeczalna w tym była rola i pozycja lidera Dębskiego, ale także doskonałych muzyków, którzy współtworząc styl zespołu byli jego najznamienitszymi kreatorami. String Connection stał się z czasem synonimem jazzu lat osiemdziesiątych, a zwłaszcza charakterystycznego brzmieniem. Sukcesy zespołu, laury dla muzyków i nagrań, udział w najważniejszych festiwalach Europy spowodowały, iż zespół stał się jedną z najciekawszych formacji w historii polskiego jazzu.

Zespół założyli (w lutym 1981) skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz, pianista Janusz Skowron i basista Zbigniew Wrombel. Prawzorem dla nowego zespołu była z pewnością grupa Warsztat, w której wcześniej grali poznańscy muzycy. Początkowo koncertowali w klubach studenckich (Od Nowa, Cicibór), próbując ogólnopolskiej konfrontacji na festiwalach i przeglądach. Jazz nad Odrą’81. W 1984 prezentował się już tylko jako trio (K. Dębski, Krzysztof Przybyłowicz – perkusja, K. Ścierański), a w 1986 koncertował jako kwartet (K. Dębski, Andrzej Jagodziński – fortepian, K. Przybyłowicz, Z. Wrombel). Zmiany w zespole niosły za sobą także zmiany stylistyczne, przy czym starano utrzymać się ciągle stylistykę progresywnego, elektrycznego fusion z elementami coltrane’owskiej estetyki. Zespół zdobywał coraz większe uznanie oraz jeszcze większy poklask publiczności. Udział w prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą był tylko uzupełnieniem zachwytu i laurów spływających na zespół. Popularność String Connection graniczyła z komercyjnym sukcesem muzyki i zespołu. Jazzowe nagrania Dębskiego – Wrombla – Przybyłowicza przyjmowane były jak przeboje gwiazd rocka a sam Krzesimir Dębski stał się niekwestionowaną gwiazda polskiego jazzu lat osiemdziesiątych a każdy z muzyków przewijających się przez przez String Connection (m.in. Janusz Skowron, Krzysztof Ścierański, Andrzej Olejniczak) stał się z czasem znamienitym twórcą i ważną postacią polskiego jazzu.

 

 

Zbigniew Wrombel jest perfekcyjnym basistą grającym na wszystkich (?) instrumentach basowych i jest weteranem „nowego jazzu” w Poznaniu. Współtworzył wraz z Krzesimirem Dębskim, Bogdanem Jarmołowiczem i Krzysztofem Przybyłowiczem grupę Warsztat, potem przemianowaną na String Connection. Jako muzyk studyjny nagrał setki utworów dla radia, telewizji, teatru, filmu; współpracował z orkiestrami krajowymi i zagranicznymi. Koncertuje i nagrywa zarówno z muzykami rozrywkowymi, jak i z jazzmanami. Jego wszechstronne zainteresowania muzyczne sprawiają, że porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’ n’ bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe, najczęściej tria i kwartety.

Perkusista Krzysztof Przybyłowicz – dzisiaj profesor i prorektor poznańskiej Akademii Muzycznej – to jeden z najważniejszych perkusistów europejskiego jazzu. Zadebiutował (wraz z K. Dębskim, Z. Wromblem, B. Jarmołowiczem) w grupie Warsztat, zdobywając laury na festiwalach Jazz nad Odrą w latach 1975-77. Największą popularność poznański perkusista zyskał w grupie String Connection, chociaż nie stronił od współpracy z innymi grupami (Sami Swoi, Alex Band, In-Formation, Orkiestra PR i TV, Vintage Band) i jazzmanami (Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Andrzej Olejniczak, Michał Urbaniak). Należy do najciekawszych i najwszechstronniejszych perkusistów, chętnie zapraszany do udziału w projektach muzycznych innych twórców: ważnymi wydarzeniami artystycznymi była specjalna prezentacja Krzysztofa Przybyłowicza „Percussion Project” oraz wspólny projekt z amerykańskim skrzypkiem Johnem Blake’em w ramach Ery Jazzu w 1999 roku.

Krzesimir Dębski jest dzisiaj wybitnym kompozytorem muzyki współczesnej i filmowej, dyrygentem ale i świetnym skrzypkiem jazzowym. Twórczość jazzowa K. Dębskiego na wiele lat przesłoniła inne, muzycznie i stylistyczne dziedziny, w których poznański kompozytor był także bardzo aktywny: warto odnotować sukcesy kompozytorskie w muzyce rozrywkowej, filmowej, teatralnej, baletowej oraz nader ważne prace w dziedzinie muzyki współczesnej. Jest kompozytorem muzyki teatralnej, muzyki symfonicznej, muzyki kameralnej, muzyki wokalnej i wokalno-instrumentalnej,muzyki dla dzieci, muzyki elektronicznej, tematów jazzowych, piosenek. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, w tym symfonie, operę, oratoria, koncertów instrumentalnych oraz utwory religijne. Jego kompozycje wykonywane są na najważniejszych festiwalach muzycznych, nie tylko poświęconych muzyce współczesnej. Jest autorem muzyki do ponad stu filmów (od „Kingsajz” i „Na Wspólnej” po „Ogniem i Mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy”, „Starą Baśń”).

Dla projektu Poznań Jazz Legend Krzesimir Dębski przygotował swoje „all stars” czyli zespół gwiazd do którego zaprosił nie tylko swoich poznańskich przyjaciół, ale także znamienitych gości.

Dionizy Piątkowski
2020-06-09T11:58:06+02:00
Przejdź do góry