Wśród młodych gitarzystów, dla których artystycznym i kreatywnym odniesieniem najczęściej są rejony jazzu, Łukasz Kuropaczewski jest autentycznym i niekwestionowanym talentem umiejscowionym niezwykle konkretnie w klasycznej stylistyce. Porusza się w niej z gracją primadonny, budując swój muzyczny świat zawieszony gdzieś między nowoczesnymi nurtami muzyki współczesnej, standardami i „przebojami” muzyki klasycznej a wirtuozerią obejmująca wybitne interpretacje gitarowej (i nie tylko) klasyki. Podziwiam jego rozrzut repertuarowy, perfekcyjne opanowanie instrumentu, ale także to, co robi by sztuka gry na gitarze klasycznej nie wymknęła się poza dogmat wypracowany przecież przez dekady i wieki kompozycjami najwybitniejszych twórców. Teraz prezentuje niezwykle emocjonalny i nostalgiczny album „Adela”.

 Łukasz Kuropaczewski ( rocznik 1981) naukę gry na gitarze rozpoczął mając dziesięć  lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, którą ukończył pod kierunkiem Piotra Zaleskiego, studiował także w klasie Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of The Johns Hopkins University w Baltimore. Koncertował  z recitalami w prestiżowych salach świata : od  Royal Festival Hall w Londynie i Concertgebouw w Amsterdamie po Wielką Salę Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie i nowojorską Carnegie Hall. Prowadzi kursy mistrzowskie w ramach wielu festiwali gitarowych w Europie i obu Amerykach, był wykładowcą Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii, pracuje w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz  w austriackim Kunstuniversität Graz. Przez lata prowadził  Akademię Gitary, jeden z najważniejszych, europejskich  festiwali, projekt, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął tym samym do wielu miast i mniejszych miejscowości w Wielkopolsce melomanów i miłośników gitary z całej Europy. Przez lata był to jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, począwszy od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze. Łukasz Kuropaczewski zrealizował kilka znakomitych płyt, z czego „Polish Music”, „Aqua e Vinho” oraz  „Nocturnal” otrzymały nominacje do Fryderyków („Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”, „Album roku – muzyka kameralna” i „Album roku – recital solowy”). Gitarzysta dokonał także wielu polskich i światowych prawykonań dzieł takich kompozytorów, jak Aleksander Tansman („Hommage à Manuel de Falla, „Petit Concerto”), Krzysztof Meyer („Koncert na gitarę, kotły i orkiestrę smyczkową”, „Triptych Sonata”), Mikołaj Górecki („Arioso e furioso”), Angelo Gilardino („Jerusalem Concerto”, „Letters to Fryderyk Sonata”) czy Marc Neikrug („Acequias Quintet”). Jest bohaterem prawykonania gitarowej wersji „Koncertu na altówkę i orkiestrę” Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Maximiano Valdésa oraz wykonania „Concierto de Aranjuez” Joaquína Rodrigo z Baltimore Symphony Orchestra pod batutą Marin Alsop. Polski gitarzysta koncertuje także z mandolinistą  Avim Avitalem, akordeonistą, Richardem Galliano i Orion String Quartet.

Aleksander Dębicz jest jednym z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów: Roberta Levina, Andrasa Schiffa, Andrea Bonatty, Alexandera Braginskiego, Jana Jiraceka von Arnima, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego i  Aleksieja Orłowieckiego. Koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą budując doskonałą reputację doskonałego interpretatora muzyki klasycznej. Pianista jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie/Frankfurcie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Bukareszcie i  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Aleksander Dębicz jest także ciekawym kompozytorem: w 2013 został zwycięzcą międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji  Transatlantyk Instant Composition Contest. W 2015 roku wydał swoją debiutancką płytę solową z nagraniem własnej kompozycji inspirowanej sztuką filmową „Cinematic Piano”. Muzyczne poszukiwania  oraz aspiracje pianisty obejmują nie tylko recitale fortepianowe, współpracę z zespołami kameralnymi ale także kreatywne duety z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, z saksofonistą Wojciechem Psiukiem czy wirtuozem gitary, Łukaszem Kuropaczewskim. Aleksander Dębicz jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytorem. Inspiracją dla  Aleksandra Dębicza jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W  2015 roku na debiutanckiej płycie „Cinematic Piano” wydał cykl własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Pianista współtworzy  także duety z wybitnymi muzykami, z którymi opracował kilka oryginalnych projektów opartych na muzyce klasycznej i improwizacji ( z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrał  znakomicie przyjęty i nominowany do Fryderyka dwupłytowy album „Bach Stories”. W 2018 roku ukazał się „Invention”, kolejny album artysty. Aleksander Dębicz zaprezentował na nim swoją interpretację kompletu Inwencji i Sinfonii J. S. Bacha oraz autorskie kompozycje inspirowane Bachem i muzyką hip-hopową (płyta została nominowana do Fryderyka 2019). W tym samym roku artysta skomponował utwór „PasaCatedral” na gitarę koncertującą, obój, fortepian i smyczki na zamówienie festiwalu Akademia Gitary.

Tym razem Aleksander Dębicz i Łukasz Kuropaczewski podjęli znakomity pomysł realizacji sesji eksponującej zarówna gitarę, jak i fortepian realizując album ‘Adela”, który jest być może przełomowym w karierach tych wybitnych muzyków. By nadać szerszy wymiar wybranym kompozycjom do współpracy zaproszono także kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego. „Wybraliśmy repertuar- mówi o genezie sesji Aleksander Dębicz–  który wychodzi ze światów muzyki fortepianowej i gitarowej, choć południowy duch, unoszący się nad większością utworów, może się bardziej kojarzyć z tradycją gitarową. Aranżując utwory klasyczne, starałem się wydobyć nie tylko walory brzmieniowe obydwu instrumentów, ale także ich niepowtarzalną ekspresję oraz związki kulturowe. I tak np. słynną „Sonatę-Toccatę d-moll K. 141”Domenico Scarlattiego opracowałem w ten sposób, żeby wyeksponować jej hiszpańskie korzenie. „Domingo”, bo pod tym tytułem pojawia się na płycie, ma więc wyraźne cechy flamenco oraz warstwę improwizowaną. Z kolei „Aranjuez Concerto BWV 1056” jest, jak sama nazwa wskazuje, połączeniem najsłynniejszego utworu na gitarę i orkiestrę, czyli „Concierto de Aranjuez” Joaquína Rodriga z „Koncertem klawesynowym/fortepianowym f-moll BWV 1056” Johanna Sebastiana Bacha. Tematy z drugich wolnych części tych dzieł przeplatają się tu na zasadzie filmowego montażu równoległego, a my zamieniamy się rolami – Łukasz prowadzi temat Bacha, a ja temat Rodriga”. Pojawiają się zatem na płycie znakomite i nowe wersje znanych a często i popularnych kompozycji, które teraz w nowej aranżacji i wirtuozerskich interpretacjach gitarzysty i pianisty staja się nowymi „standardami”. Jest zatem nowy „Ravel” Maurice Ravela, nowa wersji „Aqua E Vinho” Egberto Gismonti’ego i niezwykle ciekawy, klasyczny wręcz dla gitarzysty „Aranjuez” Joaquína Rodrigo. „Trzy utwory na płycie zyskały dodatkowy walor za sprawą anielskiego głosu Jakuba Józefa Orlińskiego – rekomendują dodatkowe, wokalne nagrania muzycy. W gitarowym utworze „Água e Vinho” Egberto Gismonti’ego,  kompozycji „Quarantine Song”, a nawet w słynnej pieśni Joaquína Rodriga „Adela” głos został potraktowany bardziej instrumentalnie niż lirycznie”. To właśnie „Adela”, tytułowa kompozycja albumu, jest swego rodzaju syntezą całego projektu i odniesieniem do brzmień i nastrojów. „Tytuł albumu wzięliśmy od pieśni  Joaquina Rodriga, która stanowi emocjonalna kulminację programu naszego duetu – wyjaśniają muzycy. Ale nie samo imię jest najważniejsze, lecz człowiek, którego kochamy i za którym tęsknimy”.

Dionizy Piątkowski