Argentyński gitarzysta Dani Perez jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych i należy do grona najciekawszych i niezwykle aktywnym muzyków, którzy realizując własne, nonkonformistyczne projekty stają się liderami ważnych, artystycznych wydarzeń. Tak było w czerwcu 2002 roku gdy w ramach prezentacji na prestiżowym San Sebastian Plaza Festival gitarzysta zaprezentował swój nowy zespół i ciekawy pomysł estradowy. Sensacją  oraz zaskoczeniem okazał się bowiem  interesująco dobrany repertuar koncertu, który zawierał… interpretacje filmowych kompozycji Krzysztofa Komedy. „To, co najbardziej mnie pociągało w jego ścieżkach dźwiękowych – wyjaśniał genezę sesji Dani Perez-  to improwizacja, by osiągnąć coś innego, w atmosferze budowanej przez każdą sekwencję. To właśnie zainspirowało mnie do aranżacji jego muzyki na sekstet i zaproszenie do projektu najwybitniejszych muzyków Hiszpanii. Odtwarzamy zatem klimat filmów z muzyką Komedy, ale dodajemy własną, impresyjną i autentyczną kreację”. Nigdy dotąd artysta festiwalu nie zaproponował tak zwartego, repertuarowo spójnego i stylistycznie dobranego zestawu obejmującego – jakby nie było – utwory, mało znanego w Hiszpanii, polskiego, kultowego muzyka. To ważne wydarzenie artystyczne zostało zarejestrowane i wydane na płycie The Komeda Project Live.

Dani Perez ( jako Daniel Perez Amboage) przybył do Barcelony  z rodzinnej Argentyny 20 lat temu. Dzisiaj jest utytułowanym profesorem i nauczycielem gry na gitarze w tak znamienitych ośrodkach jak Master Classes a Taller de Músics de Barcelona, Conservatori del Liceu, Escola Municipal de Badalona. Jest wielokrotnym laureatem prestiżowej „Premis Millor Guitarrista” oraz konkursu  Festival de Getxo ’92. Ogromny dorobek artystyczny, aktywność estradowa oraz mnogość pomysłów, jakie realizuje nie przekładają się jednak na autorską dyskografię. Choć wiele jego sesji jest udokumentowana, to dla fanów jego muzyki i talentu trafiło zaledwie kilka płyt z jego nazwiskiem. Dani Perez  jest bowiem wybitnym nauczycielem gry na gitarze i każdego roku z jego Conservatori del Liceu a Escola Superior de Música de Catalunya wychodzą dziesiątki przygotowanych muzyków-gitarzystów, dla których przekaz wybitnego gitarzysty staje się oczywistym, kreatywnym piętnem i drogowskazem. Najpełniej realizuje się w ramach autorskiego trio  (kontrabasista Davidem Mengualem czy perkusistą Davidem Xirgu) do którego zaprasza saksofonistę Gorka Beniteza. „ Zacząłem tę muzyczną podróż lata temu- wspomina Dani Perez. Spotkaliśmy się przy wielu okazjach i na różnych artystycznych przygodach. W większości z nich ryzyko artystycznego wymiaru traktujemy, jako ważnej, osobistej ekspresji. Sporo eksperymentujemy, gramy własne kompozycje, które przy takim  nastawieniu zapewniają przejrzystość i składnię oraz nową, empiryczna podróż za każdym nowym odgrywaniem”.

 Choć brzmi to niewiarygodnie, trio dopiero po kilkunastu latach zdecydowało się na rejestrację albumu. „Resumen” jest syntezą poszukiwań, brzmień i nastrojów, ale także perfekcyjną szkołą jazzowego postrzegania artystycznej materii. „ Może nie powinienem tego mówi” – zauważa Dani Perez – ale prawdą jest, że pojawili się tu muzycy, którzy nie zgadzają się z tradycyjnym sposobem rozumienia jazzu  i poprzez własne poszukiwania tworzą znakomitą, impresyjną muzykę”. „Summary” to dopiero trzeci album, który gitarzysta podpisał jako lider w całej swojej karierze. Dani Pérez jest bowiem antytezą „idola gitarowego”: otoczony przez całe życie muzyką nie pragnął rozgłosu a jego liryczny i spokojny styl gry na gitarze tworzył środowiskową legendę „ Nigdy nie myślałem, że to jest bardzo ważne, to tylko moja muzyka. Tak naprawdę ten album istnieje w dużej mierze dzięki moim kolegom. Nalegali, żeby dalej grać razem, nawet jeśli nie mieliśmy dobrze płatnych koncertów. Myślę, że zrobili to dla mnie, dla przyjaźni. A także dlatego, że na pewno dobrze się przy tym bawią ”.

 „Resumen” zostało nagrane w maju 2015 roku na jednym z koncertów w  słynnej sali Robadors 23, miejskim laboratorium nowoczesnego jazzu. Sesja jest specyficznym zestawem wszystkiego, co przez lata eksponował wirtuozerski styl magicznej gitary Dani Péreza. Zawarto  szczególne kompozycje, które gitarzysta zaczął pisać – , po utracie syna-  pod koniec 2012 roku. Zorganizowano  wówczas koncerty charytatywne w Barcelonie, Gironie i innych zakątkach Hiszpanii  „Czuję się wdzięczny na całe życie, nie tylko wobec muzyków, ale też całej społeczności, która stanęła ze mną do tej okropnej walki. Nagrywając album zdałem sobie sprawę, że nie tylko ja jestem w żałobie, ale także  wszyscy moi przyjaciele ”.

Dionizy Piątkowski