Era Jazzu – jeden z najważniejszych projektów jazzowych wraca z tygodniowym festiwalem gwiazd, które zaprezentuje w Poznaniu tej jesieni. Po ogólnopolskiej serii koncertowej, prestiżowych koncertach i wydarzeniach specjalnych tym razem Era Jazzu – po kilkunastu latach – wraca do entuzjastycznie nastawionego do imprezy Poznania. Partnerem strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.

„Era Jazzu wystartowała w Poznaniu jesienią 1998 roku – mówi Dionizy Piątkowski, dyrektor Ery Jazzu – zaskakując wtedy publiczność zestawem wielkich gwiazd, które – co na tamte czasy niebywałe – pojawiły się na klubowej estradzie Blue Note. Naturalnie przez lata zrealizowaliśmy ponad dwieście koncertów z udziałem chyba wszystkich wielkich gwiazd jazzu – od Herbiego Hancocka i Dianny Krall po Wayne’a Shortera i Cassandrę Wilson, Dionne Warwick i Marcusa Millera. Ale specyfiką Ery Jazzu było zawsze promowanie doskonałej muzyki. Często zapraszałem artystów, którzy koncertowali u nas po raz pierwszy i od tych koncertów rozpoczęła się ich popularność i uznanie w naszym kraju, np. Omar Sosa, Patricia Barber a nawet Mariza, która zaprosiliśmy do Polski po raz pierwszy. Teraz także festiwalowa Era Jazzu kroczy tym samym rytmem: prezentacji najlepszej muzyki i wybitnych artystów”.

Program październikowego festiwalu (13-19.X) obejmuje zarówno koncerty światowych gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych muzycznych zjawisk i trendów. Ekskluzywność koncertów Ery Jazzu polega na prezentacji najwybitniejszych twórców oraz ich jedynych koncertów w Polsce. Wśród gwiazd m.in. Stacey Kent – najpopularniejsza wokalistka dzisiejszego jazzu, gitarzyści John Abercrombie, Ralph Towner i David Gilmore, egzotyczna artystka z Cape Verde – Carmen Souza, „pierwsza dama dzisiejszej bossanowy” – Paula Morelenbaum, genialny pianista Marc Copland, mistrz perkusji Joey Baron, legendarny saksofonista Paul McCandless, wirtuoz gitary basowej Reggie Washington, trębacz „new jazzu” – Joo Kraus oraz charyzmatyczny wokalista Vinx.
Era Jazzu to ogólnopolski cykl koncertów klubowych i galowych z udziałem najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu. Klubowe koncerty, galowe recitale w prestiżowych salach oraz okolicznościowe wydawnictwa to najważniejsze propozycje Ery Jazzu. Autorski projekt realizowany jest przez Dionizego Piątkowskiego – krytyka i entuzjastę jazzu, autora pierwszej polskiej Encyklopedii Jazzu.

Dionizy Piątkowski