Niemiecki śpiewak ( bas baryton)  Thomas Quasthoff jest z pewnością znany publiczności muzyki klasycznej i operowej, ale jest także doskonałym wokalistą jazzowym. Jego najnowszy album Nice’n’Easy to wspaniała, muzyczna podróż ze standardami jazzu, w doskonałej,orkiestrowej aranżacji Jörga Achima Kellera. Wokaliście towarzyszą  m.in. trębacz Till Brönner, basista Dieter Ilg, pianista Frank Chastenier, perkusista Wolfgang Haffner oraz – znany ze współpracy największymi gwiazdami jazzu-   NDR Big Band  czyli radiowa orkiestra  The Hamburg Radio Jazz Orchestra.

Thomas Quasthoff  jest artystą niezwykle popularnym i podziwianym: występuje na najważniejszych i  prestiżowych estradach, nagrywa płyty dla Deutsche Grammophon, jest doceniany przez krytyków i podziwiany przez ogromną rzeszę entuzjastów jego talentu. Jest także osoba symboliczną: urodził się w 1959 roku z tzw. zespołem upośledzenia contergani i jest jedną z kilkunastu tysięcy ofiar zażywania przez kobiety w ciąży talidomidu, który powodował uszkodzenie płodu. Thomas urodził się bez ramion  i jak u wielu osób będących ofiarami leku, jego dłonie wyrastają bezpośrednio z tułowia.  Zdobycie zawodu stało się zatem dla Thomasa wielkim wyzwaniem. Już we wczesnym dzieciństwie ojciec odkrył jego talent muzyczny. W związku z fizyczną ułomnością nie dostał się do konserwatorium w  Hanowerze i podjął jedynie naukę śpiewu. Studiował także prawo a przez kilka lat  był spikerem w stacji Nord Deutsche Rundfunk. W 1988 roku wygrał konkurs wokalny zdobywając prestiżową „Dietrich Fischer-Dieskau Prize”, która otworzyła barytonowi sceny wielu oper i filharmonii. Wielkim sukcesem okazała się dopiero – na słynnym festiwali w Salzburgu-  rola  Don Fernanda w „Fideliu” Beethovena w realizacji słynnego dyrygenta Simona Rattle’a. Przez kolejne sezony był śpiewakiem w Operze Wiedeńskiej (m.in. jako Amfortas w „ Parsifalu” R. Wagnera). Przez lata pracował z  najwybitniejszymi dyrygentami jak Seiji Ozawa, Sir Simon Rattle czy Daniel Barenboim. Jest laureatem prestiżowych nagród,  w tym nagrody im. Herberta von Karajana, kilku niemieckich nagród muzycznych „Echo” i trzech Grammy Awards. Nieoczekiwanie dla wielu fanów jego talentu, w  2012 roku zakończył działalność koncertową. ” Po prawie 40 latach zdecydowałem się zakończyć życie koncertowe, ponieważ stan zdrowia nie pozwala mi spełniać wymagań, jakie stawiam i zawsze stawiałem sobie i sztuce…” wyznał artysta. Thomas Quasthoff jest  dzisiaj profesorem zwyczajnym w berlińskiej  Hochschule fur Musik Hanns Eisler  oraz w Akademii Muzycznej w Detmold.

Swój pierwszy, jazzowy album The Jazz Album: Watch What Happens słynny baryton wydał w 2006 roku wraz z brawurowym  zespołem( Adam Taubitz, Till Brönner, Peter Erskine, Chuck Loeb, Dietier Ilg, Alan Broadbent). Doskonałe recenzje oraz prestiż wytwórni ( Deutsche Grammophon) wywołały spore zainteresowanie nową stylistyką śpiewaka. Ortodoksyjni fani opery byli zaskoczeni a entuzjaści jazzu zauroczeni swingowym wyczuciem i doskonałą interpretacją. „Nice´n´easy” to pierwszy ( od 2010 roku) album artysty, tym razem nie nagrany dla firmowej Deutsche Grammophon, lecz jazzowej Okeh Records. Stylistycznie bardzo przemyślany, bo zawierający popularne standardy ( od George’a Gershwina po Johna Lennona) czyli autentyczny zestaw „piękny i łatwy”  ze wspaniałymi, nostalgicznymi interpretacjami „ Body and Soul”, ” But Not For Me”, “Moon Glow”, „Cry Me a River”, „Some Enchanted Evening”, „I Remember You”, “Too Close For Comfort”  ”I´ve Got the World on a String”, ”Stardust”, „ Willow Weep for Me” oraz  “ Imagine”.

Dionizy Piątkowski